Andrea Bagioli (Team Colpack) wygrał ostatni etap, a Mauri Vansevenant (EFC-L&R-Vulsteke) klasyfikację generalną Giro Ciclistico della Valle d’Aosta Mont Blanc.

Ostatni etap włoskiego etapu wyścigu dla orlików liczył 120 kilometrów i prowadził z Valtournenche do Breuil Cervinia. Finałowy podjazd kończył się ponad 2000 m.n.p.m., więc można się było po raz kolejny spodziewać ciekawego ścigania.

W ucieczkę zabrali się dzisiaj wszyscy trzej pozostali w wyścigu kolarze ekipy Herrmann Radteam, czyli Johannes Adamietz, Alexander Tarlton i Miguel Heidemann. Dołączyli do nich Celestin Leyman (EFC-L&R-Vulsteke) i Filippo Baroncini (Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze).

Harcownicy wypracowali sobie nawet ponad pięć minut przewagi, ale grupa faworytów nie zamierzała odpuszczać. Na finałowym podjeździe z ucieczki zaatakowali Adamietz i Baroncini.

Jednak już 10 kilometrów przed metą wszyscy harcownicy zostali wchłonięci przez grupkę, w której jechał także lider wyścigu. 4000 metrów przed metą z czołówki na atak zdecydowali się: Andrea Bagioli (Team Colpack), Michel Ries (Kometa Cycling Team) i Maxim Van Gils (Lotto Soudal U23).

Trójka mocno współpracowała i wypracowała sobie taką przewagę, aby między sobą rozegrać walkę o zwycięstwo. Najszybszy okazał się Bagioli. Kolejne miejsca zajęli Van Gils i Ries.

13 sekund do zwycięzcy stracił Mauri Vansevenant (EFC-L&R-Vulsteke), który tym samym został triumfatorem w klasyfikacji generalnej całej imprezy.

Wyniki piątego etapu:

1 * BAGIOLI Andrea TEAM COLPACK ITA les 120,2 km en 3h26’56” (moy. 34,852 km/h)
2 * VAN GILS Maxin LOTTO SOUDAL U23 BEL
3 RIES Michel KOMETA CYCLING TEAM LUX 01”
4 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago TEAM CINELLI COL 10”
5 * CHEVALIER Maxime VC PAYS DE LOUDEAC FRA 13”
6 * VAN WILDER Ilan LOTTO SOUDAL U23 BEL ‘
7 PARRA CUERDA Jose Felix EQUIPO LIZARTE ESP ‘
8 HARTLEY Adam SEG RACING ACADEMY GBR ‘
9 INKELAAR Kevin ECC GROUPAMA FDJ NED ‘
10 * HAILEMICHAEL Mulu DIMENSION DATA FOR QHUB ETH ‘
11 * VANSEVENANT Mauri EFC-L&R-VULSTEKE BEL ‘
12 MONACO Alessandro CASILLO-MASERATI ITA 54”
13 MUGISHA Samuel DIMENSION DATA FOR QHUB RWA ‘
14 * BARONCINI Filippo BELTRAMITSA HOPPLA` PET ITA 01’26”
15 JENNER Samuel TEAM WIGGINS LECOL AUS ‘
16 LAVRIC Martin DIMENSION DATA FOR QHUB SLO 01’28”
17 CONCA Filippo BIESSE CARRERAASD ITA ‘
18 SCHELLING Ide SEG RACING ACADEMY NED 01’47”
19 BOTTA Davide TEAM COLPACK ITA 01’53”
20 BOUZAS REY Martin EQUIPO LIZARTE ESP 02’04”
21 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue EQUIPO LIZARTE ESP 02’25”
22 PEÁK Barnabás SEG RACING ACADEMY HUN 02’58”
23 RUIZ PAVON Carlos EQUIPO LIZARTE ESP 03’21”
24 * CAPRON Rémi IAM EXELSIOR FRA ‘
25 NARBONNE ZUCCARELLI Axel AVC AIX EN PROVENCE FRA ‘
26 OLDANI Stefano KOMETA CYCLING TEAM ITA 04’28”
27 ADAMIETZ Johannes HERRMAN RADTEAM GER 04’29”
28 JOHNSTON Calum HOLDSWOTH ZAPPI GBR 04’56”
29 DIDIER Clément TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA 05’03”
30 LOPEZ PEREZ Juan Pedro KOMETA CYCLING TEAM ESP 05’32”
31 * MAIRE Adrien AVC AIX EN PROVENCE FRA ‘
32 HUYS Laurens LOTTO SOUDAL U23 BEL 05’59”
33 * DONOVAN Mark TEAM WIGGINS LECOL GBR ‘
34 LOISCIO Giovanni VELO RACING PALAZZAGO ITA 06’18”
35 * RIGOLLET Laurent CASILLO-MASERATI ITA 06’54”
36 VEROUGSTRAETE Nicolas GM RECYCLING TEAM BEL 08’02”
37 * VAN TRICHT Stan GM RECYCLING TEAM BEL ‘
38 * PARASHCHAK Yaroslav TEAM FORTEBRACCIO UKR ‘
39 COMBES Simon TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA ‘
40 * KIMBER George HOLDSWOTH ZAPPI GBR 10’10”
41 * HOLLYMAN Mason HOLDSWOTH ZAPPI GBR ‘
42 CASTAÑO MUÑOZ Sebastian Alexande BELTRAMITSA HOPPLA` PET COL ‘
43 FURNARI Salvatore VELO RACING PALAZZAGO ITA ‘
44 BATTISTELLA Samuele DIMENSION DATA FOR QHUB ITA 10’24”
45 GUGLIELMI Simon ECC GROUPAMA FDJ FRA ‘
46 * BAUTERS Arne GM RECYCLING TEAM BEL 11’09”
47 VEREECKEN Thomas LOTTO SOUDAL U23 BEL ‘
48 PALLESEN Jeppe Aaskov DANISH NATIONAL TEAM DEN 13’40”
49 * PATTYN Steven LOTTO SOUDAL U23 BEL 15’08”
50 BALDACCINI Davide TEAM COLPACK ITA ‘
51 SCARONI Cristian ECC GROUPAMA FDJ ITA ‘
52 * PARISINI Nicolo’ BELTRAMITSA HOPPLA` PET ITA ‘
53 PELLIZZER Mattia CASILLO-MASERATI ITA ‘
54 * GARIBBO Nicolo’ VELO RACING PALAZZAGO ITA ‘
55 * TARLTON Alexander HERRMAN RADTEAM GER 16’28”
56 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio BELTRAMITSA HOPPLA` PET COL 16’40”
57 PENA MOLANO Wilson Estiben BELTRAMITSA HOPPLA` PET COL ‘
58 LEYMAN Celestin EFC-L&R-VULSTEKE BEL 17’36”
59 * COLLEONI Kevin BIESSE CARRERAASD ITA 19’29”
60 * PUPPIO Antonio KOMETA CYCLING TEAM ITA 20’19”
61 BACCIO Paolo TEAM COLPACK ITA ‘
62 * NAUDTS Thomas EFC-L&R-VULSTEKE BEL ‘
63 HEIDEMANN Miguel HERRMAN RADTEAM GER ‘
64 * SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO LIZARTE ESP ‘
65 WYDOOGHE Jaron GM RECYCLING TEAM BEL ‘
66 BRENANS Emile TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA ‘
67 * RICHARD Maxime CR BOURGOGNE FRANCHE FRA ‘
68 EJGU Million Beza DIMENSION DATA FOR QHUB ETH ‘
69 PICCOLO Simone CASILLO-MASERATI ITA ‘

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 * VANSEVENANT Mauri EFC-L&R-VULSTEKE BEL les 694,2 km en 21h13’14” (moy. 32,937 km/h)
2 HARTLEY Adam SEG RACING ACADEMY GBR 04’30”
3 INKELAAR Kevin ECC GROUPAMA FDJ NED 09’18”
4 * CHEVALIER Maxime VC PAYS DE LOUDEAC FRA 11’38”
5 * HAILEMICHAEL Mulu DIMENSION DATA FOR QHUBEKA ETH 11’57”
6 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago TEAM CINELLI COL 13’21”
7 CONCA Filippo BIESSE CARRERAASD ITA 14’36”
8 SCHELLING Ide SEG RACING ACADEMY NED 16’15”
9 LOPEZ PEREZ Juan Pedro KOMETA CYCLING TEAM ESP 17’58”
10 PARRA CUERDA Jose Felix EQUIPO LIZARTE ESP 19’17”
11 RIES Michel KOMETA CYCLING TEAM LUX 21’20”
12 JENNER Samuel TEAM WIGGINS LECOL AUS 24’05”
13 LAVRIC Martin DIMENSION DATA FOR QHUBEKA SLO 26’55”
14 * VAN WILDER Ilan LOTTO SOUDAL U23 BEL 28’12”
15 OLDANI Stefano KOMETA CYCLING TEAM ITA 31’53”
16 BOUZAS REY Martin EQUIPO LIZARTE ESP 34’39”
17 CASTAÑO MUÑOZ Sebastian Alexander BELTRAMITSA HOPPLA` PETROLI COL 43’30”
18 BALDACCINI Davide TEAM COLPACK ITA 47’42”
19 JOHNSTON Calum HOLDSWOTH ZAPPI GBR 48’45”
20 * PARASHCHAK Yaroslav TEAM FORTEBRACCIO UKR 48’50”
21 MONACO Alessandro CASILLO-MASERATI ITA 51’18”
22 COMBES Simon TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA 51’23”
23 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue EQUIPO LIZARTE ESP 51’30”
24 * VAN GILS Maxin LOTTO SOUDAL U23 BEL 51’58”
25 ADAMIETZ Johannes HERRMAN RADTEAM GER 52’25”
26 * MAIRE Adrien AVC AIX EN PROVENCE FRA 57’51”
27 * GARIBBO Nicolo’ VELO RACING PALAZZAGO ITA 58’01”
28 PALLESEN Jeppe Aaskov DANISH NATIONAL TEAM DEN 58’25”
29 * BAGIOLI Andrea TEAM COLPACK ITA 58’51”
30 VEROUGSTRAETE Nicolas GM RECYCLING TEAM BEL 01h00’44”
31 * DONOVAN Mark TEAM WIGGINS LECOL GBR 01h01’07”
32 LEYMAN Celestin EFC-L&R-VULSTEKE BEL 01h03’44”
33 HUYS Laurens LOTTO SOUDAL U23 BEL 01h09’07”
34 * CAPRON Rémi IAM EXELSIOR FRA 01h10’21”
35 PEÁK Barnabás SEG RACING ACADEMY HUN 01h11’13”
36 * RIGOLLET Laurent CASILLO-MASERATI ITA 01h13’03”
37 RUIZ PAVON Carlos EQUIPO LIZARTE ESP 01h13’31”
38 DIDIER Clément TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA 01h13’48”
39 * VAN TRICHT Stan GM RECYCLING TEAM BEL 01h15’20”
40 LOISCIO Giovanni VELO RACING PALAZZAGO ITA 01h18’58”
41 PENA MOLANO Wilson Estiben BELTRAMITSA HOPPLA` PETROLI COL 01h21’06”
42 GUGLIELMI Simon ECC GROUPAMA FDJ FRA 01h21’39”
43 BOTTA Davide TEAM COLPACK ITA 01h22’03”
44 WYDOOGHE Jaron GM RECYCLING TEAM BEL 01h24’07”
45 NARBONNE ZUCCARELLI Axel AVC AIX EN PROVENCE FRA 01h26’22”
46 MUGISHA Samuel DIMENSION DATA FOR QHUBEKA RWA 01h28’36”
47 VEREECKEN Thomas LOTTO SOUDAL U23 BEL 01h30’41”
48 * TARLTON Alexander HERRMAN RADTEAM GER 01h31’29”
49 PELLIZZER Mattia CASILLO-MASERATI ITA 01h32’06”
50 EJGU Million Beza DIMENSION DATA FOR QHUBEKA ETH 01h32’38”
51 PICCOLO Simone CASILLO-MASERATI ITA 01h33’31”
52 FURNARI Salvatore VELO RACING PALAZZAGO ITA 01h35’13”
53 HEIDEMANN Miguel HERRMAN RADTEAM GER 01h35’33”
54 * HOLLYMAN Mason HOLDSWOTH ZAPPI GBR 01h36’04”
55 SCARONI Cristian ECC GROUPAMA FDJ ITA 01h36’06”
56 BRENANS Emile TEAM HAUTE SAVOIE / AURA FRA 01h37’01”
57 * BAUTERS Arne GM RECYCLING TEAM BEL ‘
58 * KIMBER George HOLDSWOTH ZAPPI GBR 01h38’15”
59 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio BELTRAMITSA HOPPLA` PETROLI COL 01h39’35”
60 * SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO LIZARTE ESP 01h39’47”
61 * BARONCINI Filippo BELTRAMITSA HOPPLA` PETROLI ITA 01h44’10”
62 BATTISTELLA Samuele DIMENSION DATA FOR QHUBEKA ITA 01h44’15”
63 * COLLEONI Kevin BIESSE CARRERAASD ITA 01h45’08”
64 * PATTYN Steven LOTTO SOUDAL U23 BEL 01h48’11”
65 * NAUDTS Thomas EFC-L&R-VULSTEKE BEL 01h49’21”
66 * RICHARD Maxime CR BOURGOGNE FRANCHE COM FRA 01h53’04”
67 * PARISINI Nicolo’ BELTRAMITSA HOPPLA` PETROLI ITA 01h54’31”
68 * PUPPIO Antonio KOMETA CYCLING TEAM ITA 01h59’23”
69 BACCIO Paolo TEAM COLPACK ITA 02h05’21”