fot. Deceuninck-Quick Step

Ani Julian Alaphilippe, ani także Mark Cavendish nie znaleźli się w składzie drużyny Patricka-Lefevere’a na Wielką Pętlę. Drużyna startuje raczej z ambicjami walki o etapowe zwycięstwa niż klasyfikację generalną. 

Znak zapytania nad tym, czy Alaphilippe wystartuje w tegorocznej edycji Tour de France pojawił się wraz z kraksą, w jakiej uczestniczył na wyścigu Liege-Bastogne-Liege. Doznał tam dość poważnych obrażeń, który wykluczyły go z jazdy na rowerze na kilka tygodni. Co prawda mistrz świata stanął na starcie rozegranych w ubiegłą niedzielę mistrzostw Francji, ale tylko po to, aby przetestować swoją dyspozycję.

– Jestem rozczarowany, że nie wystartuję w tym roku w Tour de France. Czuję smutek, że nie będę mógł zaprezentować w moim kraju koszulki mistrza świata. Wiem, że dla drużyny była to bardzo trudna decyzja do podjęcia. Z drugiej strony całkowicie to rozumiem, ponieważ nie chciałbym stanąć na starcie nie będąc na wystarczająco wysokim poziomie. Życzę moim kolegom wszystkiego najlepszego. Wiem, że zrobią wszystko, aby pojechać świetny wyścig. Teraz zrobię wszystko, by wrócić do wysokiej formy. Jestem bardzo zmotywowany przed drugą częścią sezonu

– powiedział Julian Alaphilippe.

W składzie nie ma także Marka Cavendisha, świeżo upieczonego mistrza Wielkiej Brytanii. „Manxman” wygrał w ubiegłym roku cztery etapy i jadąc na Wielką Pętlę w tym roku miałby dużą szansę na pobicie rekordu wszech czasów Eddy’ego Merckxa, który ma 34 zwycięstwa etapowe w Tour de France – tyle samo, co Cavendish. Kierownictwo drużyny Quick-Step Alpha Vinyl uznało jednak, że na miejsce zasługuje Fabio Jakobsen, który uzbierał w tym roku dziesięć zwycięstw. Dla 25-letniego Holendra będzie to debiut w Wielkiej Pętli.

– Mamy w składzie kolarzy, którzy są w stanie wspierać Fabio, jeździć po górach, ale także zrobić coś w ucieczkach. Kasper [Asgreen], Yves [Lampaert] oraz Michael [Morkov] będą go rozprowadzać. Tim [Declercq] będzie opiekował się nim nie tylko na płaskich odcinkach, ale również dbał o to, aby zmieścił się w limitach czasu. Mattia [Cattaneo] jest z kolei bardzo uniwersalnym i już nieco bardziej doświadczonym zawodnikiem – być może będzie w stanie zrobić coś w ucieczkach. Będą mu pomagali Andrea [Bagioli] oraz Mikkel [Honore], który bardzo rozwinął się od czasu, jak dołączył do naszego zespołu

– uzasadniał wybór takiego, a nie innego składu Tom Steels, dyrektor sportowy w drużynie Quick-Step Alpha Vinyl.

Pełny skład drużyny Quick-Step Alpha Vinyl na Tour de France 2022: Kasper Asgreen, Andrea Bagioli, Mattia Cattaneo, Tim Declercq, Mikkel Honoré, Fabio Jakobsen, Yves Lampaert oraz Michael Mørkøv.

Poprzedni artykułDomy kolarzy oraz obsługi Bahrain-Victorious przeszukane przez policję tuż przed startem Tour de France
Następny artykułAndrea Piccolo przechodzi do Drone Hopper-Androni Giocattoli
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kolarz
Kolarz

Czyli mistrz Świata pojedzie Tour De Pologne:)

Marcin
Marcin

Zadbał Patrick o utrzymanie rekordu przez rodaka. Cavendish spokojnie zgarnąłby jeden etap. A potem mógłby rozprowadzać razem z Morkovem Fabio Jacobsena. Z takim pociągiem myślę że wywalczyliby koszulkę dla Jacobsena i jeden etap dla Cavendisha. Nie przepadam za Markiem ale to prawdopodobnie jeden z jego ostatnich o ile nie ostatni sezon w takiej ekipie i być może była to ostatnia szansa na wygranie etapu na TDF. Panie Lefevere dobrze zadbał Pan o rekord ziomka. Nieładnie, bardzo nieładnie.