fot. TotalEnergies

Środowa jazda indywidualna na czas w rozłączonych w tym roku kategoriach elity mężczyzn oraz orlików otworzy Mistrzostwa Polski 2022. W Leoncinie na starcie zamelduje się m.in. broniący tytułu Maciej Bodnar.

Na wstępnej liście startowej znaleźć mogliśmy wszystkich krajowych czempionów z ostatniej dekady. Zdecydowanie najbardziej utytułowanym z zawodników w kategorii elity mężczyzn jest Maciej Bodnar – zawodnik reprezentujący w tym roku barwy francuskiej ekipy TotalEnergies jest siedmiokrotnym mistrzem Polski z lat 2009, 2012, 2013, 2016, 2018, 2019 i 2021. Dwa tytuły na swoim koncie ma ostatecznie nieobecny Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers, 2014, 2017), zaś po jednym sukcesie w ostatnich latach odnieśli Marcin Białobłocki (Olsztyński Klub Sportowy „Warmia i Mazury”, 2015) oraz Kamil Gradek (Bahrain – Victorious, 2020). Każdy z nich ma z pewnością w tym roku pewne ambicje i swój pomysł jak osiągnąć sukces.

Trasa
Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn liczyła będzie 51km, zaś na orlików czekają 34km. Składają się na nie odpowiednio trzy i dwie rundy ze startem i metą w Leoncinie oraz agrafką położoną po 8,5km trasy, w Kampinoskim Parku Narodowym, w miejscowości Górki. Na kolarzy czeka zatem sporo prostych odcinków i można spodziewać się wysokich średnich prędkości.

Lista startowa elity mężczyzn
W kategorii elity mężczyzn wystartuje jedynie 9 zawodników. Głównym faworytem wydaje się być broniący tytułu Maciej Bodnar (TotalEnergies). Rywale? Od października 2020 poważnej czasówki na 100% nie pojechał Kamil Gradek. W barwach nowej ekipy Bahrain – Victorious 31-latek miał bowiem przyjemność zmierzyć się z czasem tylko raz – treningowo podczas Critérium du Dauphiné, w zeszłym sezonie zaś mistrz Polski 2020 jeździł w barwach Vini Zabù, gdzie rower marki Corratec zdaniem wielu pozostawiał wiele do życzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że na Kamila z pewnością trzeba uważać, a jego szanse medalowe są ogromne.

Wielką niewiadomą jest dyspozycja Marcina Białobłockiego (Olsztyński Klub Sportowy „Warmia i Mazury”). 38-latek od 3 sezonów nie pokazywał się indywidualnie w imprezach UCI, ale w swojej historii startów w Mistrzostwach Polski triumfator z 2015 roku jeszcze nigdy nie znalazł się poza podium, a udział brał pięciokrotnie.

W stawce znajdzie się także dwójka pozostałych medalistów sprzed roku – wówczas srebro zdobył Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious), zaś brąz zawisł na szyi Łukasza Wiśniowskiego (EF Education-EasyPost). Obaj z pewnością mają szanse na powtórzenie zeszłorocznych wyczynów.

Listę startową uzupełniają gospodarze – Piotr Brożyna i Daniel Staniszewski (HRE Mazowsze Serce Polski), a także Szymon Rekita (Voster ATS Team) oraz Michał Brauliński (Power of Science Performance Lab).

Lista startowa orlików
Zdecydowanym faworytem w kategorii do lat 23 w jeździe indywidualnej na czas będzie Damian Papierski (Voster ATS Team). 22-latek rok temu zdobyłby medal gdyby nie feralny wypadek w końcówce trasy, niemniej jeśli tylko pech go ominie to złoto wydaje się być na papierze właśnie dedykowane temu zawodnikowi.

O medale powinni powalczyć z pewnością dwaj najlepsi pierwszoroczni orlicy, którzy w kategorii juniora sprawiali nam dużo radości swoimi wynikami – Kacper Gieryk i Mateusz Gajdulewicz (HRE Mazowsze Serce Polski).

Złote medale w kategorii juniora w swoim dorobku mają Jakub Musialik (Klub Kolarski Tarnovia) i startujący już jako niezrzeszony kolarz Dominik Górak. Z pewnością na dobry wynik stać także Kacpra Majewskiego (GKS Cartusia Kartuzy), Damiana Bieńka (TC Chrobry Scott Głogów) i Radosława Frątczaka (Klub Kolarski Tarnovia). Warto jednak pamiętać, że w tej kategorii stawka jest bardzo otwarta.

Listę zgłoszeń uzupełniają:
-Michał Pomorski, Maksymilian Radosz, Jan Modzelewski (HRE Mazowsze Serce Polski)
-Michał Milian, Antoni Olszar, Szymon Łapsa (TC Chrobry Scott Głogów)
-Piotr Maślak, Julian Kot, Igor Sęk (Klub Kolarski Tarnovia)
-Szymon Pomian, Jakub Soszka, Aleksander Krukowski, Adam Woźniak (GKS Cartusia Kartuzy)
-Kacper Centka (LKS Baszta Golczewo)

Relacja
Start jazdy indywidualnej na czas zaplanowany jest na godzinę 12:00. W naszym serwisie dostępna będzie relacja tekstowa z tego wydarzenia.

Zapowiedź całych Mistrzostw Polski 2022
Wszystkie artykuły dotyczące Mistrzostw Polski 2022

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Bodi i wszystko jasne?