fot. Dariusz Krzywański

Oto nadszedł być może najważniejszy tydzień w roku dla kolarstwa w Polsce, czyli niezwykle ważne dla całej masy zawodników Mistrzostwa Polski, które w 2022 roku zostaną rozegrane na Mazowszu.

O programie i trasach informowaliśmy jakiś czas temu, ale teraz, po ukazaniu się książki wyścigu, można to zrobić jeszcze lepiej i bardzo kompleksowo. Oto kompleksowy przewodnik po całych Mistrzostwach Polski – w dniach kolejnych zaś pojawiać się będą zapowiedzi poszczególnych dni, relacje tekstowe ze wszystkich wyścigów oraz cała masa wywiadów, które przeprowadzą obecni na miejscu dziennikarze Naszosie.pl.

Trasy
Pierwsze dwa dni rywalizacji rozegrane zostaną w Leoncinie i okolicach. To właśnie ta mazowiecka wieś, znana głównie z pięknego, prawie 150-letniego kościoła będącego siedzibą parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy, będzie miejscem startu i mety we wszystkich kategoriach w ramach jazdy indywidualnej na czas. Trasa zaś będzie prowadziła do położonych w Kampinoskim Parku Narodowym Górek, gdzie zlokalizowano nawrót. Taka runda ma 17km. W przypadku czwartkowych wyścigów, które rozgrywane będą na dystansie 23km, zawodnicy i zawodniczki będą pokonywali 17km + małą pętlę, a następnie ponownie zawracać będą w Nowym Wilkowie by „dokręcić” brakujące 6km.

Kolejne dni zabiorą nas (i przede wszystkim kolarzy) do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie zlokalizowany będzie start i meta wszystkich wyścigów ze startu wspólnego. Zawodnicy poprzez liczący 14km dojazd będą docierali do mierzącej 24km pętli, której najbardziej rozpoznawalnym punktem będzie Pomiechówek, a po pokonaniu zależnej od kategorii liczby rund czeka ich powrót tą samą drogą właśnie do Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ostatnie metry każdego wyścigu będą bardzo kręte – na ostatnich 800m zlokalizowano aż 5 zakrętów pod kątem 90 stopni. Na finiszu kluczową rolę odegrać może zatem ustawienie się w grupie – choć należy się spodziewać, że te mogą nie należeć do najliczniejszych.

Program zawodów
Środa:
10:45 – Prezentacja ekip i zawodników
11:00 – Otwarcie Mistrzostw Polski
12:00 – Start rywalizacji orlików (34km) i elity mężczyzn (51km)
18:00 – Dekoracje

Czwartek:
10:45 – Prezentacja ekip i zawodników
12:00 – Start rywalizacji elity kobiet i orliczek (23km), juniorów (23km), juniorek (17km) i tandemów (23km)
18:00 – Dekoracje

Piątek:
8:45 – Prezentacja ekip i zawodników
9:30 – Oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski
10:00 – Start tandemów – 76km (2 rundy po 24km + 2 razy 14km dojazdu)
13:00 – Start orlików – 172km – (6 okrążeń + dojazd)
17:00 – Dekoracje

Sobota:
8:45 – Prezentacja ekip i zawodników
10:00 – Start juniorów – 124km – (4 okrążenia + dojazd)
14:00 – Dekoracja
14:30 – Start elity kobiet i orliczek – 124km – (4 okrążenia + dojazd)
18:00 – Dekoracja

Niedziela:
8:15 – Prezentacja ekip i zawodników
9:30 – Start juniorek – 76km – (2 okrążenia + dojazd)
12:00 – Start elity mężczyzn – 220km – (8 okrążeń + dojazd)
12:30 – Dekoracja juniorek
18:30 – Dekoracja elity mężczyzn

Listy zgłoszeń
Zapisy kolarzy można śledzić na stronie https://akces-sport.pl/zapisy/. Ostatecznie listy startowe publikowane będą niedługo przed startem poszczególnych kategorii – informować o nich będziemy w zapowiedziach poszczególnych dni bądź już w trakcie relacji tekstowej live dostępnej w naszym serwisie. Wszystko co dotyczące Mistrzostw Polski 2022 (wywiady, trasy, zapowiedzi, podsumowania itd.) można znaleźć pod tym linkiem.

guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Plan transmisji telewizyjnych poproszę…

Michal
Michal

I dlatego polskie kolarstwo jest tam gdzie jest…

Michal
Michal

Darek Banaszek kiedyś robił relację. A w tym roku???

Michal
Michal

Bardzo dobrze. Podaj Jakub konkretne miejsce transmisji. Swoją drogą dwadzieścia kanałów sportowych mam w kablówce i wszędzie głupkowate okładanie po ryjach, a gdzie MP???

Michal
Michal

Dziękuję Jakub, dobrze że naszosie będzie przeprowadzało relacje. Od trzech dekad żadnego progresu w polskim kolarstwie. Tour de Balon, który swoim blichtrem przykrywa bidę z nędzą