fot. ZLM Tour

Ostatni etap wyścigu ZLM Tour padł łupem Olava Kooija. Tym samym Holender odniósł także zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, w której prowadził od pierwszego dnia.

Finałowy etap zmagań w holenderskiej etapówce kategorii 2.Pro prowadził z Made do Rijsbergen i podobnie jak każdy z poprzednich odcinków tak i ten nie zawierał żadnych istotnych trudności terenowych. Ot płaskie jak stół 162km.

hoogteprofiel-etappe5-wit

Kolarze wyruszyli na trasę niedługo przed 13:00 i o dziwo scenariusz nie był taki sam, jak każdego dnia. Tym razem odjazd zawiązywał się bardzo długo, a do przodu pomknęła piątka zawodników – Max Kroonen (VolkerWessels Cycling Team), Jeroen Meijers (Reprezentacja Holandii), Tim Bierkens (Allinq Continental Cycling Team), Bram Dissel (BEAT Cycling) oraz Axel van der Tuuk (Metec – SOLARWATT p/b Mantel). Ich maksymalna przewaga przekroczyła nieznacznie 3 minuty.

Emocje na ostatnich kilometrach zagwarantował boczny wiatr. Niestety nie tylko on, albowiem na 14km przed metą peleton podzieliła ogromna kraksa, w której ucierpiało co najmniej kilkunastu kolarzy. Wśród nich byli wicelider całej imprezy Elia Viviani (INEOS Grenadiers) i 4. w klasyfikacji generalnej Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen – Baloise).

Uciekinierów złapano na ostatnich 2km i wiadomo było, że to w około 30-osobowym peletonie znajdował się zwycięzca ostatniego etapu holenderskiej etapówki. Tym został Olav Kooij (Jumbo-Visma), który zwyciężył także w klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Drugi na etapie był 24-letni Alexander Salby (Riwal Cycling Team) – Duńczyk próbował długiego finiszu, ale nie udało mu się pokonać Holendra.

Wyniki 5. etapu ZLM Tour 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments