fot. Małopolski Wyścig Górski / Tomasz Markowski

Kolejny sukces ekipy Hrinkow Advarics Cycleang – jej kolarz, Rainer Kepplinger, sięgnął po zwycięstwo na ostatnim etapie i w klasyfikacji generalnej Wyścigu Dookoła Górnej Austrii. Najlepszy z Polaków, Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), zajął dziś 11. miejsce, dzięki czemu zamknął czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej.

Niedziela oznacza zazwyczaj koniec wielu wyścigów z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej – dziś rozegrano między innymi ostatni etap Oberösterreich Rundfahrt, prowadzący z Asten na szczyt podjazdu Hinterstoder – Hutterer Höss (16,2 km; 5,7%), którego średnie nachylenie przez kilka kilometrów sięgało 10%.

W wyścigu startowało ośmiu polskich zawodników: Adrian Banaszek, Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński i Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski), a także Paweł Szóstka i Piotr Pękala z Santic-Wibatech.

Niedługo po starcie od peletonu oderwała się sześcioosobowa ucieczka, w składzie: Timon Loderer (Hrinkow Advarics Cycleang), Fabian Costa (Union Raiffeisen Radteam Tirol), Roman Duckert (Team Dauner | AKKON), Louis Coqueret (Leopard Pro Cycling), Daniel Lehner (Team Felbermayr – Simplon Wels) i Fabian Schormair (Santic-Wibatech). Odjazd został odpuszczony na około 3 minuty i przez prawie cały etap był kontrolowany przez Team Coop, w barwach którego jechał lider wyścigu – Andreas Stokbro.

Na około 40 kilometrów do mety, na podjeździe pod Vorderstoder, z ucieczki odpadł Fabian Schormair. W międzyczasie z peletonu zaatakował inny z kolarzy Santic-Wibatech – Piotr Pękala – jednak jego akcja nie zakończyła się powodzeniem. Główna grupa stale zbliżała się do czołowej piątki i u podnóża podjazdu miała do niej niespełna 30 sekund straty.

Jeszcze przed rozpoczęciem wspinaczki, kontakt z czołówką stracił drugi z Fabianów – Costa. Niedługo później ucieczka została zlikwidowana i wyścig rozpoczął się na nowo. Inicjatywę w głównej grupie przejął Team Vorarlberg, który narzucił bardzo wysokie tempo. Po licznych przetasowaniach, na czele uformowała się 6-osobowa grupka. Jechali w niej: Jonas Rapp, Rainer Kepplinger (Hrinkow Advarics Cycleang), Alexis Guerin, Riccardo Zoidl (Team Vorarlberg), Jack Burke (Team Felbermayr – Simplon Wels) i Martin Messner (WSA KTM Graz p/b Leomo).

Z czasem czołówka podzieliła się na pół – w pierwszej grupie utrzymali się Guerin, Burke i Kepplinger, który po kilku minutach zdecydował się na atak. Austriak utrzymał prowadzenie aż do mety i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w swojej zawodowej karierze. Drugie miejsce zajął Alexis Guerin, a etapowe podium uzupełnił Johannes Staune-Mittet (Jumbo-Visma Development Team), który bardzo dobrze poradził sobie w drugiej części podjazdu. Na tych samych pozycjach zawodnicy uplasowali się w klasyfikacji generalnej.

Na jedenastym miejscu linię mety przeciął Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) – w klasyfikacji generalnej Polak zajął 10. pozycję.

Wyniki trzeciego etapu Oberösterreich Rundfahrt 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments