remco evenepoel tour of norway 2022
Tour of Norway / Szymon Gruchalski

Zwycięzcą królewskiego etapu 11. edycji Tour of Norway został Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl), tym samym obejmując komfortowe prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. 22-letni Belg samotnie dotarł na szczyt podjazdu Gaustatoppen, podczas finałowej wspinaczki pokonując Jaya Vine’a (Alpecin-Fenix) i Luke’a Plappa (INEOS Grenadiers).

Na uczestników Wyścigu Dookoła Norwegii czekał w czwartek królewski etap, co wiązało się z wyzwaniem w postaci dystansu 175,8 kilometra i 3371 metrów przewyższenia. Meta 3. odcinka imprezy zlokalizowana została na stromym podjeździe Gaustatoppen (12 km, śr. 8,2%), który z dużym prawdopodobieństwem nadać miał klasyfikacji generalnej docelowy kształt.

Stage 3 løyprprofil

W skład ucieczki dnia weszli w czwartek Ben King (Human Powered Health), Floris De Tier (Alpecin-Fenix), Filippo Fiorelli (Bardiani-CSF-Faizanè), Joel Nicolau (Caja Rural-Seguros RGA), Vito Braet (Sport Vlaanderen-Baloise), Lukas Eriksson (Riwal), Mads Ostergaard Kristensen (ColoQuick) i André Drege (Coop), szybko zyskując przewagę nad kontrolowanym przez ekipy Uno-X i Quick-Step Alpha Vinyl peletonem.

Poza trzema premiami górskimi rozmieszczonymi na trasie, do selekcji przyczynił się również silny wiatr, doprowadzając do pęknięcia w głównej grupie 73 kilometry od linii mety. Akcję na tym etapie rozgrywki napędzali głównie Ide Schelling (Bora-hansgrohe) i Andrey Amador (INEOS Grenadiers), za sprawą narzucanego przez siebie wysokiego tempa wchłaniając 8-osobową grupę uciekinierów zaledwie 4 kilometry później.

Na płaskim odcinku poprzedzającym finałowy podjazd, w peletonie pracowali głównie kolarze ekip INEOS Grenadiers, Bora-hansgrohe, Quick-Step Alpha Vinyl i Alpecin-Fenix, podczas gdy odpowiedzialność za pogoń wzięła ekipa EF Education-EasyPost, usiłując zredukować straty Estebana Chavesa.

Obie grupy zjechały się 39 kilometrów od mety, co doprowadziło do licznych kontrataków z peletonu. Skuteczna okazała się dopiero solowa akcja Michela Hessmana (Jumbo-Visma), który rozpoczął finałowy podjazd z przewagą wynoszącą 1:30.

21-letni Niemiec, dla którego jest to pierwszy sezon w gronie zawodowców, został wchłonięty przez okrojony peleton 9 kilometrów od szczytu wzniesienia, za sprawą pracy ekipy EF Education. To jednak nie kolarze Jonathana Vaughtersa mieli odgrywać kluczowe role na stromym Gaustatoppen.

Jako pierwszy na atak zdecydował się Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers), ale zwycięzca Giro d’Italia sprzed dwóch lat zdołał utrzymać się na czele przez niespełna kilometr, złapany przez liczącą ok. 15 kolarzy grupę liderów 7,8 kilometra od linii mety.

Kolejne akcje były dziełem Jaya Vine’a (Alpecin-Fenix), ale 26-latkowi udało się odjechać dopiero w momencie, kiedy do jego ofensywy przyłączyli się Luke Plapp (INEOS Grenadiers) i Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl).

Młody Belg zaatakował ponownie, szybko zyskując przewagę nad pozostałą dwójką i utrzymując ją na dzielącym go od szczytu Gaustatoppen 5-kilometrowym odcinku. Odnosząc solowe zwycięstwo, Evenepoel powrócił na 1. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu, na półmetku rywalizacji wyprzedzając drugiego Jaya Vine’a (Alpecin-Fenix) o 46 sekund.

Wyniki 3. etapu Tour of Norway 2022
Poprzedni artykułTour of Estonia 2022: Marceli Bogusławski wygrywa prolog!
Następny artykułDries De Bondt: „Nasza czwórka miała własny plan na ten etap”
Z wykształcenia geograf i klimatolog. Przed dołączeniem do zespołu naszosie.pl związana była z CyclingQuotes, gdzie nabawiła się duńskiego akcentu. Kocha Pink Floydów, szare skandynawskie poranki i swoje boksery. Na Twitterze jest znacznie zabawniejsza. Ulubione wyścigi: Ronde van Vlaanderen i Giro d’Italia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments