fot. Tour of Szeklerland

Triumfatorem czwartego, przedostatniego etapu wyścigu Belgrad – Banja Luka 2022 został Alan Banaszek. Polak z HRE Mazowsze Serce Polski okazał się być najlepszym z mniejszej grupy, która się oderwała na ostatnich kilometrach. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej stracił Jakub Kaczmarek na rzecz Lennerta Teugelsa z Tarteletto-Isorex.

Dzisiejszy etap serbsko-bośniackiej etapówki w całości prowadził po tym drugim z państw – start następował w kolejowej stolicy Bośni, mieście Doboj, zaś meta ulokowana została po 165km w Prijedor, gdzie spodziewano się sprinterskiego pojedynku. Dla polskich kibiców ta lokacja może się dobrze kojarzyć – wyścig był tam bowiem tylko raz ostatnimi laty, a to tam zaczął się wówczas odcinek dający wygraną w klasyfikacji generalnej Mihkelowi Räimowi (wtedy HRE Mazowsze Serce Polski).

Kolarze ruszyli nieco później niż w poprzednich dniach, bowiem dopiero nieco po południu. Wyścig jechał autostradą, a zawodnicy dostosowali się do otaczających ich warunków i po godzinie mieli średnią na poziomie przeszło 46km/h. Co dość oczywiste nie zawiązała się przez to żadna ucieczka.

Pierwsze odważniejsze próby miały miejsce w okolicach połowy dystansu, ale peleton nie odpuścił 20-osobowej akcji. Solowo oderwał się dopiero Stevan Klisurić (Meridiana Kamen Team), ale Serbowi nie udało się zyskać więcej niż minuty. 30km przed metą w peletonie doszło z kolei do dużej kraksy, w której ucierpiał m.in. Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski), ale liderowi wyścigu po chwili udało się wrócić do głównej grupy.

Ostatni kolarze dołączyli do peletonu dopiero na 10km przed metą, ale wszyscy istotni zawodnicy w nim byli i można było szykować się na sprint w Prijedorze. Do tego doszło, ale z mniejszej grupy, która oderwała się na ostatnich kilometrach, a na swoją korzyść obecność w niej obrócił Alan Banaszek z HRE Mazowsze Serce Polski. Tym samym mazowiecka formacja notuje już trzeci sukces na serbsko-bośniackiej imprezie.

Niestety w 7-osobowym odjeździe znalazł się wicelider wyścigu Lennert Teugels i to kolarz Tarteletto-Isorex przejmuje żółtą koszulkę u progu końca zmagań. Jakub Kaczmarek będzie tracił do Belga 3 sekundy.

Wyniki 4. etapu Belgrad – Banja Luka 2022:

Poprzedni artykułParyż-Roubaix kobiet 2022: Elisa Longo Borghini triumfuje „na solo”
Następny artykułPeter Sagan nie wystąpi w Paryż-Roubaix!
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments