fot. Quick-Step Alpha Vinyl / Getty Images

Josef Černý (Quick-Step Alpha Vinyl) był najlepszym kolarzem z ucieczki i sięgnął po zwycięstwo na finałowym etapie Settimana Internazionale Coppi e Bartali. W klasyfikacji generalnej triumfował Eddie Dunbar (INEOS Grenadiers).

Etapem z Casalguidi do Cantagrillo zakończyły się zmagania w tegorocznej edycji Settimana Internazionale Coppi e Bartali. Po starcie ostrym kolarze zatoczyli niepełne, całkowicie płaskie koło w okolicach Casalguidi, a następnie, po wjechaniu na szczyt wzniesienia San Baronto (11,1 km; 2,8%), dotarli do Cantagrillo, gdzie rozpoczynała się 19-kilometrowa runda, pokonywana trzykrotnie. Na pętli zawodnicy wspinali się pod podjazd Mungherino (5,3 km; 6,2%) – najtrudniejszą wspinaczkę na trasie dzisiejszego etapu.

fot. La Flamme Rouge

Po pięciu kilometrach peleton odpuścił liczną ucieczkę, w której znaleźli się: Frederik Wandahl (BORA-hansgrohe), Fabio Van den Bossche (Alpecin-Fenix), David Martin (EOLO-Kometa), Giovanni Carboni (Reprezentacja Włoch), Jacopo Cortese (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM), Julius van der Berg (EF Education-EasyPost), Omer Goldstein (Israel – Premier Tech), Tom Paquot, Johan Meens (Bingoal Pauwels Sauces WB), Josef Černý i Remi Cavagna (Quick-Step Alpha Vinyl). Do grupki starał się jeszcze doskoczyć Edoardo Zardini (Drone Hopper – Androni Giocattoli), lecz jego próba nie zakończyła się powodzeniem.

Początkowo ucieczka była trzymana na krótkiej, trzyminutowej smyczy, lecz z czasem jej przewaga zaczęła rosnąć, aż po 60 kilometrach rywalizacji osiągnęła 8 minut.

Kolarze na czele zgodnie współpracowali, wiedząc, że między sobą rozstrzygną dziś losy zwycięstwa. W międzyczasie wirtualną koszulką lidera mógł nacieszyć się Omer Goldstein, mający niespełna 7 minut straty do Eddie’ego Dunbara. Na kategoryzowanym podjeździe pod Serravalle Pistoiese komplet punktów zdobył Jacopo Cortese.

W drugiej części etapu przewaga odjazdu zaczęła stopniowo maleć, ale wciąż wynosiła kilka minut. Na pierwszej wspinaczce pod Mungherino na atak zdecydował się Omer Goldstein, lecz nie udało mu się odjechać od swoich rywali. Przyspieszenie doprowadziło jednak do uszczuplenia ucieczki – z odjazdu odpadli Fabio Van den Bossche, Johan Meens i David Martin. Niedługo później, 1500 metrów przed szczytem, od grupki oderwali się dwaj zawodnicy Quick-Step Alpha Vinyl – Josef Černý i Remi Cavagna, a także aktywny Omer Goldstein.

Trio szybko wypracowało sobie kilkudziesięciosekundową przewagę nad grupką pościgową, tworzoną przez Frederika Wandahla, Juliusa van den Berga, Jacopo Cortese oraz Toma Paquot. Czołówka zdołała też nadrobić czas nad peletonem, dzięki czemu Omer Goldstein wciąż wirtualnie prowadził w klasyfikacji generalnej.

W końcówce przedostatniej rundy na atak zdecydował się Josef Černý. Czech odjechał od Izraelczyka oraz swojego kolegi z ekipy. Gdy usłyszał, że Cavagna zgubił najgroźniejszego rywala – poczekał na niego i wspólnie przecięli linię mety. Podium uzupełnił Omer Goldstein.

Ostatecznie Eddie Dunbar (INEOS Grenadiers) obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki piątego etapu Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments