fot. Instagram / Jim Brown

Dubletem kolarzy WiV SunGod zakończył się wyścig Olympia’s Tour. Brytyjscy zawodnicy – Jim Brown i Matthew Gibson – jako pierwsi przecięli linię mety finałowego etapu. W klasyfikacji generalnej na czołowych dwóch miejscach uplasowali się natomiast kolarze VolkerWessels Cycling Team – Maikel Zijlaard i Bert-Jan Lindeman.

Peleton Olympia’s Tour rywalizował dziś w wieńczącym rywalizację etapie ze startem i metą w Assen, na dystansie niespełna 170 kilometrów. Podobnie jak wczoraj, trasa była pozbawiona większych trudności terenowych – etap był jednak selektywny ze względu na wiatr, towarzyszący zmaganiom. W końcówce kolarze pokonywali kilka sektorów brukowych.

Do dzisiejszego etapu Olympia’s Tour przystąpiło sześciu kolarzy ekipy HRE Mazowsze Serce Polski: Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Tobiasz Pawlak i Daniel Staniszewski. Szymon Tracz (EF Education-NIPPO Development Team) w sobotę, po kraksie, wycofał się z rywalizacji.

fot. procyclingstats.com

Na pierwszych kilometrach peleton rozpadł się na trzy grupy – w pierwszej, złożonej z około 25 zawodników, jechał Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski. Oprócz niego znaleźli się tam wszyscy kolarze z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej, poza Tiborem del Grosso z Metec SOLARWATT p/b Mantel. Pierwsza grupa, w której tempo nadawali między innymi kolarze VolkerWessels Cycling Team i WiV SunGod, utrzymywała około 35-sekundową przewagę nad peletonem.

Z czasem dystans dzielący grupy zwiększał się – 60 kilometrów po starcie w Assen czołówka jechała minutę przed rywalami. Taka różnica utrzymywała się przez kilkadziesiąt kolejnych kilometrów. Następnie, po około trzech godzinach rywalizacji, od pierwszej grupy odpadł lider wyścigu – Elmar Reinders (Riwal Cycling Team) – jego zespołowy kolega, Martijn Budding, Arne Peters (Allinq Continental Cycling Team) i Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), który został za rywalami po defekcie na bruku.

Polak wraz z liderem wyścigu zacięcie gonili czołówkę, lecz nie było to łatwe, biorąc pod uwagę wysiłek, jaki w nadawanie tempa wkładali zawodnicy VolkerWessels Cycling Team, którzy dzięki absencji Elmara Reindersa w pierwszej grupie mieli szansę na zwycięstwo w generalce. Na 10 kilometrów do mety, Reinders i Banaszek tracili do liderów 40 sekund. Ostatecznie nie dali oni rady dogonić czołówki.

W finiszu najszybsi byli zawodnicy WiV SunGod – Jim Brown i Matthew Gibson. Trzecie miejsce zajął Stian Fredheim (Uno-X Dare Development Team).

W klasyfikacji generalnej triumfował dotychczasowy wicelider, Maikel Zijlaard (VolkerWessels Cycling Team). Na dalszych pozycjach uplasowali się Bert-Jan Lindeman, drużynowy kolega zwycięzcy, oraz Joren Bloem z ABLOC CT. Alan Banaszek zakończył czterodniowe zmagania na piętnastym miejscu.

Wyniki czwartego etapu Olympia’s Tour 2022:

Poprzedni artykułPech Michała Kwiatkowskiego. I całego INEOS Grenadiers
Następny artykułTrofeo Alfredo Binda 2022: Elisa Balsamo najlepsza w sprincie z okrojonego peletonu
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments