fot. Tour of Szeklerland

Lider wyścigu – Elmar Reinders (Riwal Cycling Team) – zwyciężył na trzecim etapie holenderskiego Olympia’s Tour. Na kolejnych pozycjach finiszowali Maikel Zijlaard (VolkerWessels Cycling Team) i Stian Fredheim (Uno-X Dare Development Team). Piąte miejsce zajął Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski.

Przedostatni etap Olympia’s Tour rozgrywał się na całkowicie płaskiej trasie ze startem i metą w Leek. Nie oznaczało to jednak łatwej przeprawy – wiele ekip było zainteresowanych rozerwaniem peletonu, przez co tempo rywalizacji było bardzo wysokie.

Na liście startowej Olympia’s Tour znalazła się ekipa HRE Mazowsze Serce Polski, w składzie: Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Tobiasz Pawlak i Daniel Staniszewski, a także Szymon Tracz, reprezentujący EF Education-NIPPO Development Team.

fot. procyclingstats.com

Tempo wyścigu od samego startu było niezwykle wysokie. Już po kilku kilometrach peleton podzielił się na parę grup, lecz po pewnym czasie wszystko się zjechało. W okolicach Mokkenburgu, do przodu wysforowali się Hijiri Oda (EF Education-NIPPO Development Team) i Oskar Myrestol Johansson (Uno-X Dare Development Team), do których po kilku kilometrach dołączyli Jarno Mobach (Leopard Pro Cycling), Richard Larsen (Motala AIF Serneke Allebike) i Damien Clayton (WiV SunGod). Niedługo później, za liderami w pogoń ruszyła czteroosobowa grupka – Malte Maschke (Niemcy), Luca de Meester (EFC-L&R-AGS), Stef Krul (NWV Groningen) i Abraham Stockman (Saris Rouvy Sauerland Team).

Pomimo oderwania się dziewięciu kolarzy, tempo w peletonie, jadącym około minutę za uciekinierami, nie spadało, przez co grupa znacznie się uszczupliła – na 95 kilometrów do mety jechało w niej około 40 zawodników.

Z czasem czołówka zaczęła się dzielić i zostali w niej tylko Oskar Myrestol Johansson, Jarno Mobach, Richard Larsen, Abraham Stockman i Damien Clayton. Na 60 kilometrów do mety ucieczka została zlikwidowana, a na czele wykrystalizowała się 15-osobowa grupka, w której znaleźli się między innymi: lider wyścigu – Elmar Reinders (Riwal Cycling Team), Bert-Jan Lindeman, Maikel Zijlaard (VolkerWessels Cycling Team), a także Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Ostatecznie, po wielu przetasowaniach, na ostatnie 10 kilometrów w pierwszej grupie wjechało 30 zawodników, w tym pięciu kolarzy VolkerWessels Cycling Team, starający się kontrolować sytuację. To właśnie oni kasowali w końcówce ataki Elmara Reindersa, jadącego w koszulce lidera.

Zawodnicy holenderskiej formacji nie byli jednak w stanie powstrzymać lidera przed zwycięstwem w finiszu z okrojonej grupy. Podium uzupełnili Maikel Zijlaard (VolkerWessels Cycling Team) i Stian Fredheim (Uno-X Dare Development Team), a na piątej pozycji finiszował najlepszy z polskich zawodników, Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Wyniki trzeciego etapu Olympia’s Tour 2022:

Poprzedni artykułClassic Loire Atlantique 2022: Perez wygrywa po ponad dwóch latach
Następny artykułMatej Mohorič: „Zespół wpadł na pomysł użycia opuszczanej sztycy”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments