Fot. BORA - hansgrohe

Jedną z gór podczas tegorocznej edycji La Vuelta ciclista a España będzie piękna Sierra de La Pandera. Organizatorzy na pół roku przed wyścigiem przypomnieli 5 zwycięzców z tego wzniesienia – wśród nich ostatnim jest nasz Rafał Majka.

Roberto Heras, Alejandro Valverde, Andrey Kashechkin w dublecie z Alexandre Vinokourovem, Damiano Cunego i nasz Rafał Majka – oto lista zwycięzców z przepięknej Sierra de La Pandera. Góra licząca niemalże 13km o średnim nachyleniu ponad 7% pojawiła się podczas hiszpańskiego wielkiego touru 5 razy i za każdym razem była areną walki prawdziwych herosów kolarstwa.

fot. Procyclingstats

Jako pierwszy triumfował tam Roberto Heras, acz 4-krotny triumfator La Vuelty akurat edycji z 2002 roku nie wygrał. Wówczas w drodze na szczyt jego plecy oglądać musieli Gilberto Simoni i wciąż będący czynnym kolarzem po 20 latach od tamtego wyścigu Óscar Sevilla.

Rok później na szczycie najlepszy był „ledwie” 23-letni Alejandro Valverde. Dla reprezentującego wówczas Kelme – Costa Blanca zawodnika był to dopiero drugi etap wielkiego touru w karierze – nikt chyba wówczas nie zakładał, że Hiszpan okaże się być aż taką legendą tego sportu.

Sierra de la Pandera powróciła w 2006 roku, a na szczycie świętowali kolarze Astany. Ekipa z Kazachstanu zaliczyła dublet – ostatecznie zwycięski w całym wyścigu Alexandre Vinokourov przepuścił na mecie 3. w klasyfikacji generalnej Andreya Kashechkina. Dla tego drugiego to ledwie jedna z 5 wygranych w karierze, a Vuelta 2006 na zawsze będzie jego najlepszym wyścigiem.

Rok 2009 przyniósł pierwszego w historii triumfatora z ucieczki. Rywali o przeszło 2 minuty ubiegł Damiano Cunego, a drugi na mecie był… Jakob Fuglsang. Kto mógł przewidzieć, że Duńczyk swojego etapu wielkiego touru będzie szukał później aż 10 kolejnych lat? Wówczas uznał wyższość jednej z większych gwiazd początku XXI wieku.

Ostatni raz Sierra de la Pandera podczas Vuelta a España pojawiła się w 2017 roku. Triumfował wówczas nasz Rafał Majka, a za jego plecami byli najlepsi z najlepszych w tym wyścigu – kolejno Miguel Ángel López, Vincenzo Nibali, Chris Froome, Ilnur Zakarin, Wilco Kelderman i kończący karierę Alberto Contador. Kto teraz dołączy do Polaka i reszty jako zwycięzca z tego pięknego wzniesienia? Na to odpowiedź poznamy 14. dnia rywalizacji podczas tegorocznej Vuelty.

Poprzedni artykułRein Taaramäe z nową umową w Intermarché – Wanty – Gobert
Następny artykułMerida przedłuża współpracę z Bahrain – Victorious
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments