fot. Real Federacion Espanol de Ciclismo

Już za niespełna tydzień impreza, która przez wielu jest uznawana za rozpoczęcie nowego sezonu szosowego. Challenge Mallorca, bo to o tym hiszpańskim „cyklu” mowa, odbędzie się w dniach 26-30.01, a na starcie stanie cała plejada gwiazd.

O tym, że sezon w rzeczywistości trwa już od prawie 3 miesięcy pisałem niegdyś tutaj, acz mało kto (poza rankingami UCI) uznaje ściganie w listopadzie czy grudniu za to należące do nowego roku. W tym mieliśmy już wyścigi w Wenezueli, Nowej Zelandii czy Australii, acz i to nie grzeje specjalnie kibiców. W ten weekend odbędzie się Clàssica Comunitat Valenciana 1969 – impreza kategorii 1.2 z m.in. Nacerem Bouhannim na starcie. Mimo to wielu za początek uważa dopiero Challenge Mallorca.

Czemu uciekam od słowa wyścig? Albowiem w sumie twór ten to, nieformalnie powiązane organizatorem czy ekipami startującymi, pięć rozgrywanych dzień po dniu zmagań jednodniowych. Żaden zawodnik nie ma obowiązku stawać na starcie wszystkich, nie ma też klasyfikacji generalnej. Ot po prostu organizatorzy świetnie sprzedali swój produkt tworząc niejako cykl imprez z genialną listą startową.

Kogo zobaczymy?
Na starcie pojawi się 10 ekip World Tour, 9 Pro Teamów oraz 6 ekip kontynentalnych. Niektóre zabierają na Majorkę po „ledwie” 8-9 kolarzy, inne poleciały tam na zgrupowanie, a na szerokiej liście startowej znajdziemy po kilkanaście nazwisk. Będący na pierwszych miejscach zestawienia kolarzy Movistar Team zabrał ze sobą m.in. Alejandro Valverde, Enrica Masa czy nowego w zespole Ivána Ramiro Sosę.

W barwach UAE Team Emirates zadebiutuje Pascal Ackermann, z kolei w jego dawnej ekipie BORA – hansgrohe pojawił się m.in. Maximilian Schachmann czy debiutujący w elicie Cian Uijtdebroeks. W barwach AG2R Citroën Team zobaczymy m.in. Benoîta Cosnefroya, Israel – Premier Tech zabrał ze sobą swój najgłośniejszy nabytek – koszulkę tej ekipy założy Giacomo Nizzolo.

W Lotto Soudal swój sezon zainaguruje Kamil Małecki, acz oczy świata będą zapewne zwrócone na lubiącego ściganie na Majorce Tima Wellensa. Belg wygrywał już 4 razy podczas Challenge Mallorca. W Team BikeExchange – Jayco główną gwiazdą będzie Michael Matthews, w barwach Cofidisu debiut zaliczy Max Walscheid, a Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux zabrał ze sobą m.in. Alexandra Kristoffa.

Pełną listę kolarzy obecnych na Majorce znajdą Państwo w serwisie Procyclingstats. Polscy kibice śledzić mogą trójkę naszych rodaków – obok wymienionego już wyżej Kamila Małeckiego w Hiszpanii pojawił się także Cesare Benedetti (BORA – hansgrohe) oraz Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments