fot. Facebook / Stanisław Aniołkowski

Po dwóch dniach zapowiadania sezonów polskich drużyny kontynentalnych, wracamy na poziom ProTeams. W naszym cyklu omówiliśmy już skład jednej belgijskiej formacji – Alpecin-Fenix – zostały nam Bingoal Pauwels Sauces WB i Sport Vlaanderen – Baloise, którym przyjrzymy się dzisiaj.

Między belgijskimi ekipami ścigającymi się z licencjami ProTeams jest ogromna przepaść – Alpecin-Fenix jest najlepszą drużyną na tym poziomie, natomiast Sport Vlaanderen – Baloise w różnego rodzaju rankingach plasuje się raczej w drugiej połowie stawki. Jest też zespół z Walonii – Bingoal Pauwels Sauces WB. Solidna, prezentująca wysoki poziom drużyna, w której składzie na przyszły rok znajdą się tacy zawodnicy, jak Thimoty Dupont, Stanisław Aniołkowski, Milan Menten czy Arjen Livyns.

O ekipie Alpecin-Fenix jako najlepszej drużynie drugiej dywizji sezonu 2021 pisaliśmy tutaj – nadszedł czas na Naszosową zapowiedź sezonu pozostałych belgijskich ekip ProTeams, Bingoal Pauwels Sauces WB oraz Sport Vlaanderen – Baloise.

Kluczowi zawodnicy belgijskich drużyn ProTeams w sezonie 2022:

a) sprinterzy i klasykowcy

Bingoal Pauwels Sauces WB – na brak szybkich zawodników, mogących pokusić się o wysokie lokaty w wyścigach z ekipami WorldTeams, ekipa Bingoal Pauwels Sauces WB nie może narzekać. Wydaje się, że najszybszym kolarzem jest Timothy Dupont, który od kilku lat jest gwarantem dobrych wyników. Wielokrotnie udowadniał, że jest w stanie walczyć o wygrane z kolarzami najwyższej dywizji zarówno na płaskich, jak i pagórkowatych etapach, a także w lekko pofałdowanych wyścigach jednodniowych. My będziemy trzymali kciuki za sukcesy Stanisława Aniołkowskiego oraz za to, by dostawał szanse walki w końcówkach. W sezonie 2021 Polak dobrze radził sobie w płaskim i falistym terenie – w wyścigach etapowych, jak Presidential Cycling Tour of Turkey, Boucles de la Mayenne, Benelux Tour, a także w klasykach – Bredene Koksijde Classic, Oxyclean Classic Brugge-De Panne czy Circuit de Wallonie.

W przyszłym roku po byłym mistrzu Polski ze startu wspólnego można spodziewać się kontynuacji progresu, a tym samym jeszcze lepsze wyniki w starciach z solidnymi sprinterami, ścigającymi się na najwyższym szczeblu.

Dobrych występów można spodziewać się też po innym belgijskim zawodniku – Milanie Mentenie. Już w tym roku zaznaczał swoją obecność w finiszach z peletonu – wygrał etap Cro Race, a dodatkowo finiszował w czołówkach etapów takich wyścigów, jak Etoile de Besseges czy Tour de Wallonie. W sezonie 2022 będzie on jednym z kluczowych zawodników ekipy Bingoal Pauwels Sauces WB w wyścigach kończących się sprintami z grupy. W tego typu wyścigach może pokazać się też Karl Patrick Lauk – belgijska drużyna może liczyć na niego zarówno w płaskim, jak i cięższym terenie.

Na szosach poprowadzonych przez pagórki, dobre rezultaty mogą wywalczyć też Ludovic Robeet, który w 2021 roku przyzwyczaił nas do swojej walecznej jazdy w ucieczkach, a także Arjen Livyns. Drugi z nich aktywnie jechał we flandryjskich klasykach, lecz niestety wysokich miejsc (poza dwoma w drugiej dziesiątce) brakowało. Być może w przyszłym roku uda mu się zająć pozycję w czołówce prestiżowego, brukowanego wyścigu. Belg jest też w stanie pokazać się z dobrej strony w ardeńskich imprezach, które w tym roku musiał odpuścić ze względu na kontuzję.

Sport Vlaanderen – Baloise – skład tej belgijskiej formacji jest zdecydowanie mniej obfity w sprinterów i klasykowców, ale też można ich tam znaleźć. Wśród szybkich kolarzy wyróżnia się Arne Marit – zwycięzca etapu Tour Bitwa Warszawska 1920, który w tym roku przeszedł na zawodowstwo. Nie zaliczył „wejścia smoka”, ale z wyścigu na wyścig się rozkręcał. Dobra dyspozycja przyszła w drugiej części sezonu, kiedy to plasował się w czołówkach Grote Prijs Jef Scherens – Rondom Leuven, Gooikse Pijl, Dormenomloop Rucphen, Paryż – Tours czy Grand Prix du Morbihan, gdzie sięgnął po zwycięstwo, finiszując u boku takich kolarzy, jak Bryan Coquard czy Elia Viviani.

W finiszach z grupy najprawdopodobniej będziemy mogli oglądać też Sashę Weemaesa – Belg pokazał w tym sezonie swój potencjał zajmując trzecie miejsce w Elfstedenronde. Przegrał jedynie z… Markiem Cavendishem i Timem Merlierem. Zarówno Weemaes, jak i Marit (w szczególności on), mogą pokusić się o wysokie pozycje w wyścigach 1.Pro/1.1, a, przy odrobinie szczęścia, nawet w imprezach worldtourowych.

Trzecim solidnym, szybkim zawodnikiem w formacji Sport Vlaanderen – Baloise jest Jens Reynders, którego również stać na zajmowanie miejsc w czołowej dziesiątce wyścigów jednodniowych na zachodzie Europy.

W nieco bardziej pagórkowatym terenie odnaleźć mogą się Kenneth Van Rooy i Rune Herregodts. Szczególnie po drugim można spodziewać się wielu wartościowych wyników – w tym roku dwukrotnie kończył w czołówce hiszpańskie jednodniówki, zajął szóste miejsce w Sparkassen Muensterland Giro i zwyciężył w Ronde van Drenthe. W przyszłym roku do flandryjskiego zespołu dołączy Milan Fretin – utalentowany Belg, solidny zarówno w płaskich, jak i pagórkowatych wyścigach. Nie wiadomo, czy będzie dostawał szanse w swoim pierwszym zawodowym sezonie, ale na pewno będzie dużym wzmocnieniem drużyny.

b) ciekawi zawodnicy
Bingoal Pauwels Sauces WB – w belgijskich formacjach nie znajdziemy wielu zawodników o specjalizacji innej niż sprint/klasyki. Na tym poziomie wyróżniają się między innymi Remy Mertz, który potrafi poradzić sobie w trudniejszych wyścigach etapowych i w przyszłym roku może pokusić się o zakończenie któregoś z nich (raczej mniej niż bardziej prestiżowego) w czołówce. W walońskiej drużynie zobaczymy też wspomnianego już Polaka – Stanisława Aniołkowskiego. Ciekawymi zawodnikami są też Karl Patrick Lauk oraz Marco Tizza. Pierwszy z nich w ostatnich dwóch sezonach nie ścigał się w ekipach UCI, choć wyniki miał znakomite. Dwukrotnie zajmował drugie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego o mistrzostwo Estonii, triumfował na etapach Baltic Chain Tour, International Tour of Rhodes, Tour Cycliste International de la Guadeloupe, a także wygrał jednodniówkę Grand Prix International de la ville de Nogent-sur-Oise. Zwyciężył też na odcinku i w klasyfikacji generalnej Tour of Estonia. Flaga Estonii w składzie belgijskiej ekipy nie jest czymś często spotykanym. W przeszłości barwy Bingoal Pauwels Sauces WB (wtedy Wallonie-Bruxelles i Bingoal Wallonie – Bruxelles) reprezentował rodak Karla Patricka Lauka, Aksel Nommela.

Nie zdarzyło się jednak, by w walońskiej formacji ścigał się Włoch. Aż do sezonu 2022. Od przyszłego roku Bingoal Pauwels Sauces WB zasili doświadczony Marco Tizza. Włoch, który w przeszłości reprezentował między innymi włoską ekipę prokontynentalną Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini. 29-latek specjalizuje się w wyścigach w pagórkowatym terenie i to właśnie tam może być dużym wzmocnieniem ekipy Bingoal Pauwels Sauces WB.

Sport Vlaanderen – Baloise – w przypadku tej drużyny warto zwrócić uwagę na Rune Herregodtsa, który oprócz tego, że dobrze radzi sobie w jednodniówkach, jest perspektywicznym czasowcem. W tym roku uplasował się na czwartej pozycji na etapie indywidualnej jazdy na czas w Baloise Belgium Tour, a także reprezentował swój kraj na mistrzostwach Europy, które zakończył na 13. pozycji. Warto zwrócić też uwagę na bardzo dobrych torowców, ścigających się we flandryjskiej drużynie – są to między innymi Tuur Dens, Lindsay De Vylder, Jules Hesters i Robbe Ghys.

Składy belgijskich ekip ProTeams:

Jesteście w stanie przypasować kolarza do odpowiedniej ekipy? Sprawdźcie się w naszym quizie!

Podsumowanie:

Zarówno w Bingoal Pauwels Sauces WB, jak i w Sport Vlaanderen – Baloise, nie doszło do wielu zmian kadrowych. Wydaje się jednak, że sezon 2022, szczególnie w wykonaniu pierwszej ekipy, może być bardzo dobry, nawet lepszy niż ubiegły. Można spodziewać się, że jej kolarze – Stanisław Aniołkowski, Timothy Dupont, Milan Menten – będą widoczni w sprinterskich końcówkach i dostarczą drużynie wiele wysokich pozycji. Jeśli chodzi o Sport Vlaanderen – Baloise – warto zwrócić uwagę szczególnie na Arne Marita oraz Rune Herregodtsa.

Oprócz tego, kolarze obydwu drużyn powinni być widoczni w ucieczkach w największych, belgijskich wyścigach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments