fot. Astana – Premier Tech

Alexey Lutsenko (Astana – Premier Tech) został zwycięzcą Coppa Agostoni. To jego drugi triumf w tym sezonie.

75. edycja Coppa Agostoni została rozegrana na lekko zmienionej trasie. Kolarze musieli się zmierzyć z podjazdami Sirtori (1,2 km; 5,9%), Colle Brianza (3,4 km; 6,4%) i Lissolo (2,4 km; 7,6%), ale płaski dojazd do mety został skrócony.

 

fot. procyclingstats.com

Po kilku nieudanych atakach ostatecznie w odjeździe dnia kręcili: Floris De Tier (Alpecin-Fenix), Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa), Simone Bevilacqua (Vini Zabù), Thomas Champion (Cofidis, Solutions Crédits), Federico Burchio (Work Service Marchiol Vega), Filippo Fiorelli (Bardiani-CSF-Faizanè) i Francesco Carollo (Mg.k Vis VPM).

80 kilometrów przed metą tempa kolegów nie wytrzymał Burchio, a z peletonu na kontrę zdecydował się Lorenzo Rota (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux). Włoch z Intermarché zdołał dołączyć do ucieczki po kilku kilometrach pościgu.

Na kolejnych podjazdach ucieczka rozpadła i na czele zostali Champion, Fortunato i Rota. Grupkę pościgową (około 30 zawodników) prowadzili kolarze Movistaru, a była to praca dla Alejandro Valverde. 52 kilometry przed metą harcownicy zostali doścignięci.

Podczas pokonywania po raz ostatni podjazdu Colle Brianza (3,4 km; 6,4%) na atak zdecydował się Rubén Fernández (Cofidis, Solutions Crédits). Przewaga Hiszpana oscylowała jednak tylko wokół dziesięciu sekund.

Ostatni podjazd (Lissolo – 2,4 km długości; średnie nachylenie 7,6%) rozpoczęła już razem grupka około 25 kolarzy. Niestety pod koniec wzniesienia doszło do kraksy w środku grupy. Na czele pojawili się: Alejandro Valverde (Movistar), Alessandro Covi (UAE-Team Emirates), Alexey Lutsenko (Astana – Premier Tech), Rémy Rochas (Cofidis, Solutions Crédits), Ben Hermans (Israel Start-Up Nation) i Ben Tulett (Alpecin-Fenix).

20 kilometrów przed metą do prowadzącej szóstki dojechał Matteo Trentin (UAE-Team Emirates). Goniąca grupka prowadzona była głównie przez Alpecin – Fenix i Bardiani-CSF-Faizanè.

Po chwili spokoju z czołówki zaatakował Trentin, a na jego kole utrzymał się tylko Lutsenko. 7 kilometrów przed metą grupka z Valverde została doścignięta i w pościgu za prowadzącą dwójką mieliśmy około 20 zawodników.

Trentin i Lutsenko dobrze współpracowali i na 2 kilometry przed metą mieli ponad 20 sekund przewagi. Było wiadomo, że powalczą ze sobą o końcowy triumf.

Szybszym kolarzem z tej dwójki wydawał się Trentin, ale Lutsenko zaskoczył Włocha na 150 metrów przed metą i mógł się cieszyć ze swojego drugiego zwycięstwa w sezonie. Trzeci był Alessandro Covi (UAE-Team Emirates).

Poprzedni artykułMateusz Gajdulewicz pierwszym wzmocnieniem HRE Mazowsze Serce Polski na 2022 rok
Następny artykułOgłoszono trasę i termin drugich UCI Mistrzostw Świata w e-kolarstwie na platformie Zwift!
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments