fot. Okolo Slovenska

Itamar Einhorn (Israel Start-Up Nation) był najlepszy na ostatnim etapie wyścigu Okolo Slovenska. W klasyfikacji generalnej triumfował Peter Sagan z BORA-hansgrohe.

Dzisiejszy etap Okolo Slovenska mierzył niespełna 160 kilometrów. Na stosunkowo płaskiej trasie z Trenczyńskich Cieplic do Trnawy ulokowano trzy lotne i trzy górskie premie, w Machnac (16 km; 8,9%), Trenczyńskich Miticach (0,5 km; 6,4%) i Hlohovecu (1,3 km; 3,5%).

fot. procyclingstats.com

Od startu ostrego tempo wyścigu było bardzo wysokie. Na pierwszą górską premię, w Machnacu (1,6 km; 8,9%), najszybciej wjechał Włoch Domenico Pozzovivo z ekipy Team Qhubeka NextHash. Po podjeździe w Machnacu w pierwszej grupie zostało zaledwie piętnastu kolarzy, w tym Alexey Lutsenko (Astana – Premier Tech) czy Krists Neilands (Israel Start-Up Nation). Niedługo później do czołówki dołączyło kilkudziesięciu zawodników. Druga górska premia padła łupem Petera Sagana (BORA-hansgrohe).

Po 20 kilometrach rywalizacji, od peletonu oderwali się Leon Heinschke (Team DSM), Dylan Sunderland (Team Qhubeka NextHash) oraz Christopher Juul-Jensen (Team BikeExchange). Do trio po chwili dołączył jadący aktywnie Casper Pedersen (Team DSM). Czwórka wypracowała sobie kilkunastosekundową przewagę nad peletonem, ale po około 10 kilometrach jazdy na czele została doścignięta.

Tempo w głównej grupie było bardzo wysokie, gdyż nie było w niej kolarzy Deceuninck – Quick-Step. Niedługo po tym, jak kolarze belgijskiej formacji dojechali do peletonu, uformowała się 20-osobowa ucieczka, w której znaleźli się między innymi Jannik Steimle (Deceuninck – Quick-Step) i Peter Sagan (BORA-hansgrohe). Na kilka kilometrów przed pierwszym lotnym finiszem odjazd został doścignięty.

Niedługo później utworzyła się nowa ucieczka, którą utworzyli: Jannik Steimle (Deceuninck – Quick-Step), Peter Sagan, Maciej Bodnar, Daniel Oss, Frederik Wandahl (BORA-hansgrohe), Fabio Felline, Alexey Lutsenko (Astana – Premier Tech) Casper Pedersen, Niklas Märkl, Cees Bol (Team DSM), Chris Froome, Itamar Einhorn, Taj Jones, Krists Neilands (Israel Start-Up Nation), Andreas Stokbro, Dylan Sunderland, Domenico Pozzovivo (Team Qhubeka NextHash), Christopher Juul-Jensen, Kaden Groves, Alexander Konychev (Team BikeExchange), Idar Andersen (Uno-X Pro Cycling Team), Roger Adriá (Equipo Kern Pharma), Dmitriy Strakhov (Gazprom – RusVelo), Michael Kukrle, Adam Ťoupalík (Elkov – Kasper), Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) i Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli ASD).

Uciekinierzy między sobą powalczyli o punkty i sekundy na pierwszej lotnej premii – najlepszy okazał się Peter Sagan, który wyprzedził Ceesa Bola i Jannika Steimle. Dzięki temu Słowak powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej wyścigu. W tamtym momencie drugi w „generalce” Alvaro Jose Hodeg (Deceuninck – Quick-Step) wirtualnie tracił do Sagana 5 sekund, a trzeci Jannik Steimle 7.

Odjazd szybko wyrobił sobie kilkuminutową przewagę i było pewne, że zwycięzca etapu i wyścigu jedzie w pierwszej grupie. Na ostatnią górską premię jako pierwszy wjechał Christopher Juul-Jensen. Ze względu na dużą liczbę kolarzy z worldteamowych drużyn, współpraca w ucieczce układała się bardzo dobrze.

W końcówce etapu ulokowano dwie lotne premie. Padły one łupem Idara Andersena i Jannika Steimle, który nadrobił dwie sekundy do prowadzącego w generalce Petera Sagana. Na kilkanaście kilometrów do mety w ucieczce rozpoczęły się ataki, ale żadnemu kolarzowi nie udało się odskoczyć od rywali.

O zwycięstwie zadecydował finisz z ucieczki, w którym najszybszy był Itamar Einhorn. Podium uzupełnili zwycięzca klasyfikacji generalnej, Peter Sagan, i Cees Bol. Na dziesiątej pozycji finiszował dziś Jakub Kaczmarek, a siódme miejsce w generalce zajął Maciej Bodnar.

Dzisiejszy triumf Itamara Einhorna był pierwszym zawodowym zwycięstwem w historii Izraela.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments