fot. Bahrain – Victorious

Sonny Colbrelli (Bahrain – Victorious) zwyciężył w rozgrywanym dziś Memorial Marco Pantani. Było to jego pierwsze zwycięstwo w koszulce mistrza Europy, którą wywalczył w ubiegłym tygodniu w Trydencie.

Kolarze rywalizowali dziś w kolejnym, wrześniowym, włoskim wyścigu jednodniowym – Memorial Marco Pantani. Zmagania rozpoczęły się na krótkiej rundzie w Castrocaro Terme e Terra del Sole, a zakończyły na pętli w Cesenatico, rodzinnym mieście Marco Pantaniego. W środkowej części trasy ulokowanych zostało kilka podjazdów, w tym Monte Cavallo (7 km; 5,3%) i pokonywane trzykrotnie Montevecchio (4,3 km; 7%).

fot. procyclingstats.com

Na rundzie w Castrocaro Terme e Terra del Sole od peletonu oderwało się dziewięciu zawodników – Vicente Hernaiz, Davide Bais (EOLO-Kometa), Davide Dapporto (Reprezentacja Włoch), Nicolas Nesi (D’Amico – UM Tools), Francesco Carollo (Mg.k Vis Vpm), Joab Schneiter, Alessandro Iacchi (Vini Zabù), Mattia Bais (Androni Giocattoli) oraz Fabien Doubey (Team TotalEnergies). Na kolejnych kilkudziesięciu kilometrach, w czołowej grupce dochodziło do drobnych przetasowań – ostatecznie w ucieczce dnia zamiast Alessandro Iacchiego i Nicolasa Nesiego znaleźli się Filippo Magli (Bardiani-CSF-Faizane) i Antonio Angulo (Euskaltel-Euskadi).

Przewaga grupki uciekinierów po 50 kilometrach rywalizacji wynosiła około trzy minuty. Niedługo później z czołówki odpadł Francesco Carollo – w międzyczasie odjazd nadrobił nad peletonem kolejne dwie minuty. Kolarze zbliżali się do pierwszej górskiej premii, zlokalizowanej na Montevecchio. Na szczycie podjazdu jako pierwszy zameldował się Antonio Angulo, który wjechał tam 3 i pół minuty przed główną grupą.

Tempa ucieczki podczas drugiej wspinaczki pod Montevecchio nie wytrzymali Nicolas Nesi i Davide Dapporto, którzy odpadli z czołówki. Komplet punktów na górskiej premii ponownie zdobył Antonio Angulo. Na podjeździe ataku z peletonu próbował Samuele Battistella (Astana – Premier Tech), lecz szybko został doścignięty.

Ze względu na wysokie tempo w peletonie, przewaga ucieczki stale malała. Po trzeciej i ostatniej górskiej premii w odjeździe zostali już tylko Davide Bais, Mattia Bais, Fabien Doubey, zwycięzca klasyfikacji górskiej – Antonio Angulo – oraz Andrea Piccolo (Reprezentacja Włoch), który przeskoczył do uciekinierów z peletonu. Ze względu na pracę kolarzy UAE-Team Emirates, odjazd został szybko dogoniony.

Na około 40 kilometrów do mety, z przodu uformowała się piętnastoosobowa grupka, w której znaleźli się między innymi Sonny Colbrelli (Bahrain – Victorious), Merhawi Kudus (Astana – Premier Tech), Matteo Trentin czy Diego Ulissi (UAE-Team Emirates). Niedługo później czołówka powiększyła się o 11 zawodników, wśród których byli między innymi Alex Aranburu (Astana – Premier Tech) i Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation). Włoch na około 20 kilometrów do mety odpadł od czołowej grupy z powodu defektu.

Kolarze jadący w pierwszej grupie zgodnie współpracowali i dojechali do mety przed peletonem. W końcówce najszybszy był świeżo upieczony mistrz Europy, Sonny Colbrelli (Bahrain – Victorious), dla którego było to pierwsze zwycięstwo w koszulce w złote gwiazdy. Podium uzupełnili Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa) i Alex Aranburu (Astana – Premier Tech).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments