Foto: Ceratizit Challenge by La Vuelta

Annemiek van Vleuten (Movistar Team) wygrała klasyfikację generalną Ceratizit Challenge by La Vuelta. Na ostatnim etapie najlepsza była Lotte Kopecky (Liv Racing).

Ostatnia odsłona kobiecego wyścigu Ceratizit Challenge by La Vuelta podobnie jak u panów kończyła się w Santiago de Compostela. Jednak nie była to jazda indywidualna na czas tylko pagórkowata przeprawa rozpoczynająca się w As Pontes o długości ponad 107 kilometrów.

Od samego początku mieliśmy spore tempo, co uniemożliwiało zawiązanie się udanej ucieczki. Na 75 kilometrów przed metą peleton podzielił się na dwie grupy. Z czołowej grupki zaatakowały bardzo mocne zawodniczki.

54 kilometry przed metą w ucieczce kręciły: Anna Van Der Breggen (SD Worx), Leah Thomas i Sara Martín (obie Movistar Team), Shirin van Anrooijn (Trek-Segafredo Women). Stine Borgli (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Sofía Bertizzolo (Liv Racing), Urska Pintar (Alé BTC Ljubljana), Alena Amaliusik i Hannah Ludwig (obie Canyon SRAM Racing), Amber Kraak (Team Jumbo-Visma Women), Janneke Ensing (Team BikeExchange), Kathrin Hammes (Ceratizit-WNT Pro Cycling) i Polka Małgorzata Jasińska (Women Cycling Team).

Kiedy peleton zbliżył się na 30 sekund do ucieczki na atak zdecydowały się: mistrzyni świata Anna Van Der Breggen, Shirin van Anrooij, Leah Thomas i Alena Amaliusik. Żadna z tych zawodniczek nie była zagrożeniem dla liderującej w wyścigu Annemiek van Vleuten (Movista Team).

20 kilometrów przed metą prowadząca czwórka miała minutę przewagi nad kolejną grupą prowadzoną głównie przez Team Jumbo-Visma Women. Na zwycięstwie najbardziej zależało Annie van der Breggen, dla której miał to być ostatni start we wspaniałej karierze.

10 kilometrów dalej na samotny atak z czołówki zdecydowała się Leah Thomas (Movistar Team). Doświadczona Amerykanka świetnie kręciła i nie zamierzała dawać za wygraną. Pozostała trójka została doścignięta.

2500 metrów przed metą Leah Thomas miała 25 sekund przewagi nad mocno naciskającym i naciągniętym peletonem.  Niestety dla niej konkurentki dogoniły ją na…300 metrów przed metą!

Najwięcej sił na trudną końcówkę zachowała Lotte Kopecky (Liv Racing). To jej siódme zwycięstwo w sezonie. Kolejne miejsca zajęły Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo Women) i Anna Henderson (Team Jumbo-Visma Women). Siódma była Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing).

Klasyfikacją generalną wygrała Annemiek van Vleuten (Movistar Team), a szóstą pozycję wywalczyła Kasia Niewiadoma.

Wyniki ostatniego etapu (TOP 10):

1 Lotte Kopecky (Bel) Liv Racing 2:29:37
2 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo
3 Anna Henderson (GBr) Jumbo-Visma 0:00:04
4 Kata Blanka Vas (Hun) SD Worx 0:00:06
5 Silvia Zanardi (Ita) BePink
6 Elisa Balsamo (Ita) Valcar-Travel & Service
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM
8 Liane Lippert (Ger) Team DSM 0:00:08
9 Floortje Mackaij (Ned) Team DSM
10 Riejanne Markus (Ned) Jumbo-Visma

 

Końcowa klasyfikacja generalna (TOP 10):

1 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar 8:40:18
2 Marlen Reusser (Swi) Ale BTC Ljubljana 0:01:34
3 Elise Chabbey (Swi) Canyon-SRAM 0:03:12
4 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:03:30
5 Liane Lippert (Ger) Team DSM 0:03:59
6 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM 0:04:04
7 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 0:04:13
8 Floortje Mackaij (Ned) Team DSM 0:04:38
9 Kata Blanka Vas (Hun) SD Worx 0:04:57
10 Pauliena Rooijakkers (Ned) Liv Racing 0:07:58
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments