Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) zwyciężył w ostatnim etapie CCC Tour – Grody Piastowskie 2021 z metą na rynku w Jaworze, drugie miejsce zajął Sven Thurau (Team Dauner AKKON), a trzecie Maciej Paterski (Voster ATS Team). Paterski tym samym odnosi triumf w klasyfikacji generalnej imprezy, podium uzupełniają Immanuel Stark (P&S Metalltechnik) oraz Szymon Rekita (Voster ATS Team)

Trasę dzisiejszego 130-kilometrowego odcinka w okolicach miejscowości Jawor zdominowały podjazdy pod Chełmiec oraz Pomocne, oba o długości 2800 metrów i średnim nachyleniu w okolicach 6%. Na szczytach tych wzniesień ulokowano sześć premii górskiej 1. kategorii, pomiędzy podjazdami miały znajdować się trzy premie specjalne w Męcince, lecz finalnie nie zostały rozegrane. W późniejszej części trasy premie lotne w Jaworze miały miejsce normalnie i rozdano na nich bonusowe sekundy oraz punkty do klasyfikacji punktowej.  Po starcie, punktualnie o godzinie 13:30, zawiązała się 8-osobowa ucieczka w składzie: Piotr Brożyna (HRE Mazowsze Serce Polski), Dominik Bauer (Team Dauner AKKON), Michal Schuran (AC Sparta Praga), Tobias Nolde, Michel Aschenbrenner, Dominik Röber (P&S Metalltechnik), Jan Stöhr (Cycling Academy Trencin), Bartłomiej Proć (KS Pogoń Mostostal Puławy). Z tyłu tempo w zasadniczej grupie, stopniowo ją uszczuplając, nadawała ekipa Voster ATS Team, posiadająca w swoich szeregach lidera wyścigu – Macieja Paterskiego. Premie górskie, jedna za drugą, padały łupem Brożyny, dzięki czemu przejął on przewodnictwo w wyścigu o miano najlepszego wspinacza imprezy.

Na premii lotnej w Jaworze, około 42 kilometry przed metą, przewaga czołówki wynosiła 40 sekund, a z odjazdu odpadli: Achenbrenner, Nolde oraz Bauer. 3 sekundy oraz 3 punkty do klasyfikacji punktowej wywalczył Bartłomiej Proć (KS Pogoń Mostostal Puławy). Po pokonaniu rundy, w której skład wchodziło wzniesienie Chełmiec, kolarze ponownie zawitali na premię w Jaworze, tym razem pierwszy linie mety pokonał Piotr Brożyna. Skład przewodzącej piątki nie uległ zmianie, a ich przewaga, na wjeździe na ostatnie 22-kilometrowe okrążenie, wzrosła do minuty i dziesięciu sekund.

Ucieczka na końcowych kilometrach została złapana, najdłużej na prowadzeniu utrzymał się zawodnik Mazowsza, a rozgrywka o triumf etapowy ostatecznie rozegrała się z około 30-osobowego peletonu. Zwyciężył Jakub Kaczmarek, dając ekipie z Mazowsza pierwsze zwycięstwo UCI na terenie Polski w historii działalności drużyny, drugi był Niemiec Sven Thurau, trzecie miejsce zajął Maciej Paterski.

Finalnie triumfatorem klasyfikacji generalnej został aktualny mistrz Polski z przewagą 23 sekund nad drugim Immanuelem Starkiem, trzecie miejsce zajął Szymon Rekita. Najsilniejszym góralem wyścigu został Piotr Brożyna (HRE Mazowsze Serce Polski), koszulkę punktową wywalczył również Paterski a czarny trykot najlepszego kolarza do lat 23 zdobył Dominik Röber (P&S Metalltechnik). Klasyfikację drużynową wygrała ekipa Voster ATS Team.

Poprzedni artykułTour of Norway 2021: Kraksa Kamila Małeckiego
Następny artykułVuelta a España 2021: Wspaniała szarża Damiano Caruso! Przetasowania w „generalce”
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.