fot. CCC Tour – Grody Piastowskie

Maciej Paterski zwycięża w królewskim etapie tegorocznej edycji CCC Tour – Grody Piastowskie z metą w Dzierżoniowie. Kolarz ekipy Voster ATS Team przejął jednocześnie przewodnictwo w klasyfikacji generalnej, podium uzupełnili Szymon Rekita oraz Immanuel Stark.

Zawodnicy rywalizowali dziś na 140-kilometrowej, górskiej trasie z Ostroszowic do Dzierżoniowa. Do pokonania mieli aż osiem premii górskich pierwszej kategorii: dwukrotnie przełęcz Woliborską, przełęcz Srebrnogórską, dwukrotnie przełęcz Sokolą, przełęcz Jugowską oraz dwukrotnie przełęcz Walimską. Finisz ulokowano na ulicy Świdnickiej, a finałowa prosta miała ponad 300 metrów.

Po starcie w Ostroszowicach zawiązała się dwuosobowa ucieczka w składzie: Paweł Bernas (HRE Mazowsze Serce Polski) oraz Sebastian Ryttersgaard (Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg), około 10 kilometrów później podczas podjazdu na Przełęcz Woliborską na kontrę z peletonu zdecydował się Paweł Cieślik (Voster ATS Team), ale grupa zasadnicza szybko zlikwidowała próbę doświadczonego polskiego górala. Zawodnik HRE Mazowsze Serce Polski urwał swojego kompana i sam podążył po triumf na pierwszej premii górskiej. Kolejne punkty do tej klasyfikacji zyskał chwilę później na Przełęczy Srebrnogórskiej. Premie lotną w Stoszowicach również zwyciężył idący na solo Bernas (HRE Mazowsze Serce Polski), drugie miejsce i dwie sekundy do klasyfikacji generalnej zyskał Maciej Paterski, trzeci był Paweł Franczak (obaj Voster ATS Team).

Drugi wjazd na Przełęcz Woliborską nie wprowadził wielu zmian. Na czele nadal kręcił kolarz Mazowsza, a około minutę za nim stopniowo uszczuplany peleton. Główna grupa finalnie złapała Polaka na zjeździe z trzeciego wzniesienia dnia. Moment łatwiejszego terenu poprzedzający wspinaczkę na Przełęcz Sokolą niespodziewanie przyniósł nam istotną akcję: Maciej Paterski (Voster ATS Team) oraz Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) oderwali się. Kolarz Vostera nadrobił kolejne 3 sekundy na premii w Nowej Rudzie. Kontry podczas podjazdu poskutkowały uformowaniem się bardzo silnego, 6-osobowego odjazdu w składzie: Maciej Paterski, Szymon Rekita (Voster ATS Team), Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) oraz Immanuel Stark (P&S Metalltechnik). Premia w Pieszycach po zjeździe, również padła łupem Paterskiego.

Po rozpoczęciu Przełęczy Jugowskiej czołówka podzieliła się, do przodu ruszyli: Kaczmarek, Rekita oraz Stark, za nimi samotnie kręcił Maciek Paterski, a za mistrzem Polski zostali Tomasz Budziński oraz Piotr Brożyna z Mazowsza. Niestety przez zerwanie łączności radiowej nie jesteśmy w stanie podać państwu triumfatorów poszczególnych premii ani dokładnego przebiegu końcówki, uzupełnimy te informacje, gdy tylko do nich dotrzemy. Wiemy, że z czołowej trójki odpadł Kaczmarek, a dołączył Paterski. Bardzo mocne tempo na podjazdach nadawał Stark.

Finalnie na mete w Dzierżoniowie wpadła trójka kolarzy. Ręce w geście triumfu po raz pierwszy w koszulce z orłem na piersi mógł unieść Maciej Paterski, drugi był jego kolega z ekipy – Szymon Rekita, a trzeci Niemiec Immanuel Stark. Etapowy zwycięzca został tym samym liderem „generalki” oraz klasyfikacji punktowej, Szymon Rekita objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments