Internationale Junioren Rundfahrt to trzydniowy wyścig etapowy dla juniorów o kategorii 2.1, rozgrywany w Austrii. W 2021 roku odbyła się już 46. edycja tej imprezy. Zwyciężył Belg Alec Segaert a świetny wynik zanotował Polak Mateusz Gajdulewicz, który ukończył zmagania na szóstej lokacie w klasyfikacji generalnej.

Na liście zwycięzców tego prestiżowego wyścigu widnieją między innymi takie naziwska jak: Pavel Sivakov, Marco Brenner czy Matej Mohorič. W tym sezonie młodzi kolarze rywalizowali podczas trzech etapów ze startu wspólnego. Odcinki nie były wyjątkowo górskie, ale nie faworyzowały też czystych sprinterów, na trasach dominowały krótsze wzniesienia. Polska reprezentacja wystartowała w składzie: Szymon Korniak, Igor Sęk, Kacper Hoppa (UKS Copernicus Toruń CCC), Mateusz Gajdulewicz, Michał Pomorski (Warszawski Klub Kolarski) oraz Mikołaj Szulik (UKS Avatar).

Etap 1.

Pierwszy etap liczył 98 kilometrów, a największą trudnością dnia był podjazd o długości 1.5 km i średnim nachyleniu 6.9 %. Zmagania na otwarcie zakończyły się zwycięstwem Aleca Segaerta (Belgia), młody kolarz uciekł na solo i dotarł do mety 40 sekund przed licznym peletonem. W grupie zasadniczej na dobrym 10. miejscu zafiniszował Szymon Korniak. Z wyścigu niestety wycofał się Kacper Hoppa.

Etap 2.

Drugi etap, podobnie jak pierwszy, toczył się na rundach, tym razem w okolicy miejscowości Rohrbach-Berg. Pomimo pofałdowanego terenu przez całe 103 kilometry, na metę wpadła liczna grupa ponad 70 zawodników. Wygrał Leo Kerschbaumer (Austria), a drugi był Mateusz Gajdulewicz, to genialny wynik polskiego juniora, dawno nie spotykany w konfrontacji naszej młodzieży z zachodnioeuropejskim ściganiem.

Etap 3.

Najdłuższy i najtrudniejszy odcinek całej imprezy, liczył 110 kilometrów z Bad Wimsbach do Strass im Attergau.  Finałowe trzy rundy w okolicach finiszu, które zawierały podjazd o długości 1.5 km i średnim nachyleniu 6.9%, doprowadziły do znacznej selekcji peletonu. Wygrał Austriak Alexander Hajek (Team Auto Eder) po sprincie z zaledwie 18-osobowej grupy. W czołówce bez straty czasowej dojechał Mateusz Gajdulewicz. Polak ukończył etap jako 14. a w klasyfikacji generalnej przesunął się na bardzo dobre 6. miejsce. Prowadzenie wywalczone pierwszego dnia utrzymał Belg Segaert, drugi w „generalce” ukończył Austriak Hajek, a trzeci był Niemiec Kärsten. Podsumowując występ naszych reprezentantów w austriackiej imprezie, zdecydowanie mamy powody do zadowolenia. Nasi młodzi kolarze walczyli jak równi z równym, osiągając finalnie doskonałe rezultaty. Oby dostawali jak najwięcej szans ścigania się na zachodzie, w ten sposób dalej podnosząc swój poziom sportowy. Czekamy na kolejne imprezy i życzymy powodzenia.

79  HAAS Christian Slovakia 33:18

Poprzedni artykułKatarzyna Niewiadoma: „Jestem dumna z Ani i Marty”
Następny artykułGP Kranj 2021: Maciej Paterski jedenasty, Riccardo Verza wygrywa
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.