Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) wygrał piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour of Slovenia. W klasyfikacji generalnej ku uciesze całej Słowenii triumfuje Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Dzień w ucieczce spędził Paweł Bernas, który był także najszybszy na dwóch lotnych premiach.
Ostatni etap wyścigu Tour of Slovenia prowadził z Ljublany do Nowego Miasta. Łączny dystans to 175,3 km. Na trasie znajdowały się dwie premie górskie trzeciej kategorii, zaś później (poza kilkoma hopkami) teren miał raczej tendencję spadkową. Na zakończenie zawodnicy przejechali jedno okrążenie wokół Nowego Miasta.
Do ucieczki dnia wraz z sześcioma innymi zawodnikami zabrał się Paweł Bernas z drużyny HRE Mazowsze Serce Polski. Poza popularnym „Bernim” uciekali: Torstein Træen (Uno-X), Julen Irizar (Eusklatel-Euskadi), Viktor Potočki (Ljublana Gusto Santic), Patrik Tybor (Dukla Bańska Bystrzyca), Jeppe Aaskov Pallesen (ColoQuick) oraz Martin Lavrič (Słowenia).
Początkowo uciekinierzy osiągnęli ponad trzy minuty przewagi, ale w peletonie odbywała się mocna praca, która spowodowała, że 65 kilometrów przed metą spadła do dwóch minut i w środkowej fazie etapu utrzymywała się mniej więcej na takim samym poziomie. Kolegów z odjazdu do pracy zachęcał Paweł Bernas.
Generalnie „Berni” miał dużo ochoty do jazdy. Wygrał dwie lotne premie, a na jednej z hopek około 30 kilometrów przed metą, był on tym, który znalazł się w pierwszej grupie w momencie, gdy ucieczka się podzieliła. Polak odjechał wraz z Træenem, Pallesenem oraz Lavričem.
Ostatecznie ucieczka została doścignięta 7,5 kilometra przed metą. W samej końcówce na mocną pracę na czele peletonu zdecydowała się drużyna Bike Exchange. Jednak ostatecznie nie było mocnych na drużynę Bahrain-Victorious, która zapewniła idealne rozprowadzenie Bauhausowi, który zszedł z koła swojego pomocnika dopiero 200-300 metrów przed metą.
Niestety na ostatnim zakręcie dobrą pozycję do finiszu stracił Staszek Aniołkowski, ale za to w pierwszej dziesiątce finiszował Alan Banaszek.
Wyniki piątego etapu wyścigu Tour of Slovenia 2021 (Top 10):
1 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious | 4:12:05 |
2 | Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange | |
3 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious | |
4 | Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates | |
5 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
6 | Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma | |
7 | Matthew Gibson (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | |
8 | Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates | |
9 | Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski | |
10 | Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech | |
11 | Stanisław Aniołkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauzen WB | |
12 | Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | |
13 | Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec | |
14 | Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech | |
15 | Remy Mertz (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | |
16 | Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
17 | James Shaw (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | |
18 | Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
19 | Sebastian Kolze Changizi (Den) Team Coloquick | |
20 | Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB Sungod | |
21 | Daniel Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
22 | Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo | |
23 | Kristijan Koren (Slo) Slovenia | |
24 | Mikel Alonso Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
25 | Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates | |
26 | Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates | |
27 | Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious | |
28 | Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
29 | Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
30 | Lukás Kubis (Svk) Dukla Banska Bystrica | |
31 | David Per (Slo) Adria Mobil | |
32 | Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange | |
33 | Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech | |
34 | Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
35 | Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
36 | Thomas Mein (GBr) Canyon DHB Sungod | |
37 | Anze Skok (Slo) Ljubljana Gusto Santic | |
38 | Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
39 | Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
40 | Rafał Majka (Pol) UAE Team Emirates | |
41 | Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
42 | Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | |
43 | Maximilian Stedman (GBr) Canyon DHB Sungod | |
44 | Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | |
45 | Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
46 | Gal Glivar (Slo) Adria Mobil | |
47 | Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
48 | Martin Lavri_ (Slo) Slovenia | |
49 | Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates | |
50 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | |
51 | Piotr Brożyna (Pol) Mazowsze Serce Polski | |
52 | Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma | |
53 | Kristijan Ho_evar (Slo) Adria Mobil | |
54 | Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
55 | Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | |
56 | Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo | |
57 | Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange | |
58 | Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | |
59 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious | |
60 | Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma | |
61 | William Levy (Den) Team Coloquick | |
62 | Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | |
63 | Torstein Traeen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
64 | Uro_ Rep_e (Slo) Slovenia | |
65 | Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec | |
66 | Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma | |
67 | Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic | |
68 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | |
69 | Kenny Molly (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | |
70 | Jokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
71 | Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech | |
72 | Dzmitry Zhyhunou (Blr) Euskaltel-Euskadi | |
73 | Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi | |
74 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious | |
75 | Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo | |
76 | Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma | |
77 | Janez Brajkovi_ (Slo) Slovenia | |
78 | Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:00:24 |
79 | Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange | 0:00:29 |
80 | Jonathan Milan (Ita) Bahrain Victorious | 0:00:38 |
81 | Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange | 0:00:40 |
82 | Tom Paquot (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:00:42 |
83 | Adrian Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:00:47 |
84 | Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
85 | Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal Pauwels Sauzen WB | |
86 | Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | |
87 | Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:01:02 |
88 | Robert Scott (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:01:04 |
89 | Jacob Scott (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:01:08 |
90 | Jakub Kaczmarek (Pol) Mazowsze Serce Polski | |
91 | Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:01:15 |
92 | Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil | |
93 | Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil | |
94 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | |
95 | Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | |
96 | Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech | |
97 | Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange | 0:01:49 |
98 | Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil | 0:02:35 |
99 | Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:03:21 |
100 | Daniel Bigham (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:03:23 |
101 | Frederik Muff (Den) Team Coloquick | |
102 | Marko Pavli_ (Slo) Slovenia | |
103 | Patrik Tybor (Svk) Dukla Banska Bystrica | |
104 | Dylan Hopkins (Aus) Ljubljana Gusto Santic | |
105 | Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | |
106 | Jeppe Pallesen (Den) Team Coloquick | |
107 | Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain Victorious | |
108 | Ryan Christensen (NZl) Canyon DHB Sungod | |
109 | Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange | |
110 | Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA | |
111 | Josu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | |
112 | Adam Stachowiak (Pol) Mazowsze Serce Polski | |
113 | Paweł Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:03:35 |
114 | Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:05:34 |
115 | Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:07:32 |
116 | Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Santic | 0:07:36 |
117 | Aljaz Jarc (Slo) Adria Mobil | |
DNS | Nik _ema_ar (Slo) Slovenia |
Klasyfikacja generalna:
1 | Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates | 19:23:31 |
2 | Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates | 0:01:21 |
3 | Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech | 0:01:35 |
4 | Rafał Majka (Pol) UAE Team Emirates | 0:02:08 |
5 | James Shaw (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:02:29 |
6 | Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange | 0:02:34 |
7 | Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious | 0:02:39 |
8 | Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:02:46 |
9 | Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates | 0:03:21 |
10 | Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:04:45 |
11 | Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:05:42 |
12 | Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:06:04 |
13 | Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:06:06 |
14 | Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange | 0:06:07 |
15 | Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:06:33 |
16 | Torstein Traeen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:06:48 |
17 | Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:06:50 |
18 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious | 0:06:59 |
19 | Kristijan Ho_evar (Slo) Adria Mobil | 0:07:04 |
20 | Piotr Brożyna (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:07:39 |
21 | Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:08:07 |
22 | Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:08:16 |
23 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:08:27 |
24 | Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech | 0:09:38 |
25 | Maximilian Stedman (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:09:49 |
26 | Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:10:23 |
27 | Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:10:52 |
28 | Jeppe Pallesen (Den) Team Coloquick | 0:11:10 |
29 | Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:12:09 |
30 | Janez Brajkovi_ (Slo) Slovenia | 0:12:49 |
31 | Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange | 0:12:57 |
32 | Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:13:44 |
33 | Martin Lavri_ (Slo) Slovenia | 0:14:29 |
34 | Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech | 0:14:41 |
35 | Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:15:17 |
36 | Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma | 0:15:20 |
37 | Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:15:51 |
38 | Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:16:30 |
39 | Remy Mertz (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:16:42 |
40 | Gal Glivar (Slo) Adria Mobil | 0:18:23 |
41 | Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:18:24 |
42 | Kristijan Koren (Slo) Slovenia | 0:18:50 |
43 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | 0:22:40 |
44 | Anze Skok (Slo) Ljubljana Gusto Santic | 0:23:38 |
45 | Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic | 0:23:58 |
46 | Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:24:27 |
47 | William Levy (Den) Team Coloquick | 0:24:30 |
48 | Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo | 0:25:53 |
49 | Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:28:04 |
50 | Tom Paquot (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:28:44 |
51 | Thomas Mein (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:28:48 |
52 | Jakub Kaczmarek (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:29:29 |
53 | Kenny Molly (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:29:42 |
54 | Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:30:26 |
55 | Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:30:47 |
56 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:31:04 |
57 | Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:31:16 |
58 | Jokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:31:43 |
59 | Jacob Scott (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:32:24 |
60 | Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:32:50 |
61 | Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange | 0:33:21 |
62 | David Per (Slo) Adria Mobil | 0:34:03 |
63 | Ryan Christensen (NZl) Canyon DHB Sungod | 0:34:07 |
64 | Stanisław Aniołkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauzen WB | 0:34:40 |
65 | Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates | 0:34:41 |
66 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious | 0:34:50 |
67 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious | 0:35:08 |
68 | Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:35:11 |
69 | Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:35:22 |
70 | Uro_ Rep_e (Slo) Slovenia | 0:36:31 |
71 | Daniel Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:37:46 |
72 | Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:37:50 |
73 | Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:38:13 |
74 | Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech | 0:38:23 |
75 | Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:38:25 |
76 | Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Santic | 0:39:04 |
77 | Sebastian Kolze Changizi (Den) Team Coloquick | 0:39:10 |
78 | Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech | 0:39:32 |
79 | Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange | 0:40:27 |
80 | Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:40:39 |
81 | Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:40:48 |
82 | Lukás Kubis (Svk) Dukla Banska Bystrica | 0:40:50 |
83 | Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane’ | 0:40:54 |
84 | Jonathan Milan (Ita) Bahrain Victorious | 0:41:07 |
85 | Robert Scott (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:41:09 |
86 | Patrik Tybor (Svk) Dukla Banska Bystrica | 0:41:15 |
87 | Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB Sungod | 0:41:24 |
88 | Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:41:40 |
89 | Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:41:58 |
90 | Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA | 0:42:02 |
91 | Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:42:53 |
92 | Matthew Gibson (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:43:06 |
93 | Adrian Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:43:44 |
94 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious | 0:44:07 |
95 | Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:44:33 |
96 | Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange | 0:44:35 |
97 | Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange | 0:44:44 |
98 | Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:45:00 |
99 | Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:45:12 |
100 | Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:45:13 |
101 | Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates | 0:45:19 |
102 | Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil | 0:45:48 |
103 | Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:46:38 |
104 | Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil | 0:46:58 |
105 | Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:46:59 |
106 | Mikel Alonso Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:47:31 |
107 | Paweł Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski | 0:47:47 |
108 | Daniel Bigham (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling | 0:47:53 |
109 | Josu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:48:24 |
110 | Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil | 0:48:34 |
111 | Aljaz Jarc (Slo) Adria Mobil | 0:48:50 |
112 | Frederik Muff (Den) Team Coloquick | 0:49:42 |
113 | Marko Pavli_ (Slo) Slovenia | 0:50:16 |
114 | Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain Victorious | 0:50:24 |
115 | Dzmitry Zhyhunou (Blr) Euskaltel-Euskadi | 0:55:35 |
116 | Dylan Hopkins (Aus) Ljubljana Gusto Santic | 0:58:51 |
117 | Adam Stachowiak (Pol) Mazowsze Serce Polski | 1:03:57 |