fot. Giro d'Italia

Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates) wygrał czwarty etap wyścigu Tour of Slovenia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Słoweniec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Na czwartym miejscu etap zakończył kolejny kolarz ekipy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Rafał Majka.

Królewski odcinek wyścigu „dookoła Słowenii” liczył sobie 164-kilometry. Na trasie znalazło się w sumie pięć kategoryzowanych podjazdów. Pierwsze trzy z nich: Temnica (4,3 km; 8,1%), Ravnica (3,2 km; 9,5%) i  Vrhovije (4,3 km; 7,3%) znalazły się na pierwszych 115-kilometrach rywalizacji. Do finałowych rozstrzygnięć miało dojść podczas dwóch ostatnich wzniesień. Była to po raz drugi pokonywana Ravnica (3,2 km; 9,5%) oraz końcowy piekielnie stromy podjazd Sveta Gora (2,5 km; 13%).

Tuż po starcie od peletonu odjechała ucieczka, w której znalazło się ośmiu kolarzy, którymi byli: Josip Rumac (Androni Giocattoli – Sidermec), Urko BerradeJon Irisarri (Caja Rural – Seguros RGA), Antonio Jesús Soto (Euskaltel – Euskadi), Robert Scott (Canyon dhb SunGod), David Per (Adria Mobil), Kristijan Koren (reprezentacja Słowenii) oraz Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski). Po godzinie rywalizacji ucieczka miała około dwóch minut przewagi nad peletonem.

Tempo w grupie zasadniczej dyktowała głównie grupa lidera UAE Team Emirates. 60-kilometrów przed końcową kreską różnica między czołową ósemką, a peletonem wynosiła dwie i pół minuty. Przez kolejną godzinę rywalizacji na czele peletonu nadal mogliśmy oglądać kolegów z ekipy Tadeja Pogačara. Natomiast przewaga ucieczki nad resztą stawki 35-kilometrów przed metą spadła do minuty i 40 sekund.

23-kilometry przed końcową kreską, gdy harcownicy mieli już tylko minutę przewagi nad peletonem na atak zdecydował się Polak Adam Stachowiak. Zawodnik zespołu HRE Mazowsze Serce Polski szybko oderwał się od swoich współtowarzyszy ucieczki i samotnie mknął do mety. Stachowiak został jednak przez pozostałych harcowników dogoniony 16-kilometrów przed finiszem. Ostatecznie uciekinierzy zostali wchłonięci przez peleton 11-kilometrów przed metą.

Sytuację w wyścigu na przedostatnim podjeździe w pełni kontrolowała ekipa UAE Team Emirates. 8500 metrów przed metą na czele pozostała dwunastka zawodników, wśród których jechali Rafał Majka i Tadej Pogačar. Rozpoczęli oni wspólnie ostatni, bardzo stromy podjazd – Sveta Gora (2,5 km; 13%).

Na ostatnim wzniesieniu mocne tempo dla Pogačara dyktował Rafał Majka, a za plecami tej dwójki jechali jeszcze Diego Ulissi (UAE Team Emirates) oraz Matteo Sobrero (Astana – Premier Tech). 900 metrów przed metą pewne problemy miał Diego Ulissi i dlatego też Rafał Majka nieco zwolnił pozwalając Włochowi dołączyć do czołówki.

Ostatecznie o losach zwycięstwa etapowego zadecydował sprint pod górę. Najlepszy okazał się Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Chwilę za Włochem na metę wpadł jego kolega z ekipy Tadej Pogačar, a trzeci był Włoch Matteo Sobrero (Astana – Premier Tech). Rafał Majka przyjechał z niewielką stratą na czwartej lokacie.

Wyniki czwartego etapu Tour of Slovenia 2021:

1 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 4:15:28
2 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:01
3 Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech
4 Rafał Majka (Pol) UAE Team Emirates 0:00:27
5 James Shaw (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:00:48
6 Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange 0:00:53
7 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:01:05
8 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious 0:01:19
9 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech 0:01:28
10 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:01:35
11 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 0:01:47
12 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:56
13 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo 0:02:09
14 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange 0:02:15
15 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:02:27
16 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:02:32
17 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:45
18 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious 0:02:48
19 Torstein Traeen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:02:52
20 Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:04
21 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
22 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:03:12
23 Kristijan Ho_evar (Slo) Adria Mobil 0:03:16
24 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 0:03:32
25 Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma 0:03:39
26 Piotr Brożyna (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:03:42
27 Martin Lavri_ (Slo) Slovenia 0:03:45
28 Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo 0:03:51
29 Jeppe Pallesen (Den) Team Coloquick 0:04:01
30 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:15
31 Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma 0:04:32
32 Remy Mertz (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:04:46
33 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:07
34 Janez Brajkovi_ (Slo) Slovenia 0:05:38
35 Gal Glivar (Slo) Adria Mobil
36 Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:05:48
37 Maximilian Stedman (GBr) Canyon DHB Sungod 0:05:52
38 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:05:59
39 Kenny Molly (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:06:04
40 Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB
41 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:06:11
42 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:06:35
43 Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:06:42
44 Kristijan Koren (Slo) Slovenia 0:06:49
45 Tom Paquot (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:07:39
46 Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:07:59
47 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’
48 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
49 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
50 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:08:12
51 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
52 Anze Skok (Slo) Ljubljana Gusto Santic 0:08:20
53 Patrik Tybor (Svk) Dukla Banska Bystrica
54 Thomas Mein (GBr) Canyon DHB Sungod 0:08:51
55 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec 0:09:08
56 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma 0:09:18
57 Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:09:20
58 Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange 0:09:46
59 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:09:52
60 Dylan Hopkins (Aus) Ljubljana Gusto Santic 0:10:33
61 Jonathan Milan (Ita) Bahrain Victorious 0:10:41
62 Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:11:02
63 David Per (Slo) Adria Mobil 0:11:09
64 Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic 0:11:10
65 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Santic
66 Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange 0:11:14
67 Uro_ Rep_e (Slo) Slovenia 0:11:25
68 Stanisław Aniołkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:12:33
69 Ryan Christensen (NZl) Canyon DHB Sungod 0:12:47
70 Daniel Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:13:11
71 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:14:35
72 Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
73 Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
74 Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
75 Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma
76 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
77 Josu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
78 Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech
79 Jacob Scott (GBr) Canyon DHB Sungod 0:14:50
80 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 0:14:58
81 Daniel Bigham (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:15:04
82 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Euskaltel-Euskadi 0:15:06
83 Aljaz Jarc (Slo) Adria Mobil
84 Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil
85 Adam Stachowiak (Pol) Mazowsze Serce Polski
86 Jakub Kaczmarek (Pol) Mazowsze Serce Polski
87 Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange 0:15:13
88 Adrian Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski
89 William Levy (Den) Team Coloquick
90 Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec 0:15:26
91 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil
92 Frederik Muff (Den) Team Coloquick 0:15:42
93 Matthew Gibson (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:15:43
94 Robert Scott (GBr) Canyon DHB Sungod 0:15:54
95 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:16:06
96 Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates 0:16:16
97 Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane’
98 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
99 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo
100 Sebastian Kolze Changizi (Den) Team Coloquick
101 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi
102 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
103 Marko Pavli_ (Slo) Slovenia
104 Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling
105 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:16:24
106 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious
107 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious
108 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain Victorious
109 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil
110 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious
111 Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski
112 Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo 0:17:37
113 Lukás Kubis (Svk) Dukla Banska Bystrica 0:17:51
114 Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling
115 Mikel Alonso Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:18:24
116 Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB Sungod 0:19:19
117 Paweł Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:19:26
118 Nik _ema_ar (Slo) Slovenia 0:19:41
DNF Daniel Staniszewski (Pol) Mazowsze Serce Polski
DNF Simon Wilson (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Rory Townsend (Irl) Canyon DHB Sungod
DNF Nicolai Brochner (Den) Team Coloquick
DNS Luc Wirtgen (Lux) Bingoal Pauwels Sauzen WB
DNS Zeb Kyffin (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling

Klasyfikacja generalna:

1 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 15:11:26
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:21
3 Matteo Sobrero (Ita) Astana-Premier Tech 0:01:35
4 Rafał Majka (Pol) UAE Team Emirates 0:02:08
5 James Shaw (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:02:29
6 Tanel Kangert (Est) Team BikeExchange 0:02:34
7 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious 0:02:39
8 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:02:46
9 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:03:21
10 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:45
11 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 0:05:42
12 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo 0:06:04
13 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:06:06
14 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange 0:06:07
15 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:06:33
16 Torstein Traeen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:06:49
17 Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:06:50
18 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious 0:06:59
19 Kristijan Ho_evar (Slo) Adria Mobil 0:07:04
20 Piotr Brożyna (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:07:39
21 Jeppe Pallesen (Den) Team Coloquick 0:07:49
22 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:08:07
23 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:08:16
24 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:08:27
25 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech 0:09:38
26 Maximilian Stedman (GBr) Canyon DHB Sungod 0:09:49
27 Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:10:23
28 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:10:52
29 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:12:09
30 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange 0:12:28
31 Janez Brajkovi_ (Slo) Slovenia 0:12:49
32 Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:13:44
33 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 0:14:21
34 Martin Lavri_ (Slo) Slovenia 0:14:30
35 Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:15:17
36 Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma 0:15:20
37 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:15:51
38 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:16:30
39 Remy Mertz (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:16:42
40 Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:17:22
41 Gal Glivar (Slo) Adria Mobil 0:18:23
42 Kristijan Koren (Slo) Slovenia 0:18:50
43 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:21:25
44 Anze Skok (Slo) Ljubljana Gusto Santic 0:23:38
45 Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:23:40
46 Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic 0:23:58
47 William Levy (Den) Team Coloquick 0:24:30
48 Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo 0:25:53
49 Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma 0:27:05
50 Tom Paquot (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:28:02
51 Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:28:04
52 Jakub Kaczmarek (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:28:21
53 Thomas Mein (GBr) Canyon DHB Sungod 0:28:48
54 Kenny Molly (Bel) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:29:42
55 Ryan Christensen (NZl) Canyon DHB Sungod 0:30:44
56 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:30:47
57 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:30:52
58 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:31:04
59 Jacob Scott (GBr) Canyon DHB Sungod 0:31:16
60 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Santic 0:31:30
61 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:31:43
62 Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:32:50
63 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 0:33:27
64 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:33:56
65 David Per (Slo) Adria Mobil 0:34:03
66 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:34:35
67 Stanisław Aniołkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauzen WB 0:34:40
68 Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates 0:34:41
69 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 0:35:00
70 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious 0:35:12
71 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:35:21
72 Uro_ Rep_e (Slo) Slovenia 0:36:31
73 Daniel Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:37:46
74 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Equipo Kern Pharma 0:37:50
75 Patrik Tybor (Svk) Dukla Banska Bystrica 0:37:55
76 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec 0:38:13
77 Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech 0:38:17
78 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech 0:38:23
79 Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:38:25
80 Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:38:39
81 Sebastian Kolze Changizi (Den) Team Coloquick 0:39:10
82 Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:39:38
83 Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange 0:39:47
84 Robert Scott (GBr) Canyon DHB Sungod 0:40:05
85 Jonathan Milan (Ita) Bahrain Victorious 0:40:29
86 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:40:39
87 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:40:48
88 Lukás Kubis (Svk) Dukla Banska Bystrica 0:40:50
89 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:40:53
90 Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:40:54
91 Aljaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:41:14
92 Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange 0:41:21
93 Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB Sungod 0:41:24
94 Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma 0:41:58
95 Callum Scotson (Aus) Team BikeExchange 0:42:46
96 Adrian Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:42:57
97 Matthew Gibson (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:43:06
98 Gruffudd Lewis (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:43:36
99 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious 0:44:07
100 Paweł Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:44:21
101 Daniel Bigham (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:44:30
102 Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec 0:44:33
103 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil
104 Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo 0:45:00
105 Josu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:45:01
106 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:45:13
107 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:45:19
108 Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:45:23
109 Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil 0:45:43
110 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil 0:45:59
111 Frederik Muff (Den) Team Coloquick 0:46:19
112 Marko Pavli_ (Slo) Slovenia 0:46:53
113 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain Victorious 0:47:01
114 Mikel Alonso Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:47:31
115 Nik _ema_ar (Slo) Slovenia 0:49:16
116 Dylan Hopkins (Aus) Ljubljana Gusto Santic 0:55:28
117 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Euskaltel-Euskadi 0:55:35
118 Adam Stachowiak (Pol) Mazowsze Serce Polski 1:00:34
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments