fot. A.S.O./ Fabien Boukla

Mark Padun kontynuuje świetną passę drużyny Bahrain-Victorious. Ukrainiec wygrał siódmy etap wyścigu Criterium de Dauphine. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Richie Porte (INEOS Greandiers), który również był bardzo mocny na finałowym podjeździe na La Plagne. 

Siódmy etap wyścigu Criterium du Dauphine rozpoczął się w Saint-Martin-Le-Vinoux i po 171,5 kilometrach kolarze finiszowali w La Plagne. Pierwszych 80 kilometrów było płaskich, ale następnie rozpoczęła się górzysta część trasy. Premia górska kategorii specjalnej Col du Pré była pierwszą dużą trudnością. Długość tego podjazdu to 11,9 km, a średnie nachylenie wynosiło 7,8%. Po szybkim i trudnym technicznie zjeździe z dużą liczbą zakrętów następował podjazd drugiej kategorii Cormet de Roseland. Zjazd stamtąd był nieco łatwiejszy niż pierwszy, a po nim kolarze rozpoczęli finałową wspinaczkę na La Plagne (16,9 km, średnie nachylenie 7,5%). Łączna liczba metrów przewyższenia na tym etapie wynosiła 3911, zaś szczyt ostatniego podjazdu znajdował się na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza. 

Bardzo długo trwała walka o zawiązanie ucieczki dnia. Udało się to dopiero na 67. kilometrze. Najpierw od peletonu odjechało pięciu zawodników: Alexis Renard (Israel Start-Up Nation), Marco Haller (Bahrain Victorious), Martin Salmon (Team DSM), Pierre Rolland oraz Franck Bonnamour (B&B p/b KTM). 

Następnie próbowali dołączyć do odjazdu dnia także inni zawodnicy: Michael Valgren, Lawson Craddock (EF Nippo), Warren Barguil (Arkéa Samsic), Steff Cras, Matthew Holmes (Lotto Soudal), Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates), Kenny Elissonde (Trek-Segafredo), Martijn Tusveld (Team DSM), Nils Politt (BORA-hansgrohe) oraz Jorge Arcas (Movistar). 

Na pierwszej premii górskiej kategorii HC wciąż obecna była różnica między prowadzącą piątka, a dziesięcioma goniącymi kolarzami. U podnóża tej góry było to pół minuty. Następnie, w połowie Col du Pré, pośród goniących kolarzy pozostało tylko kilku zawodników: Valgren, Craddock, Arcas, Holmes, Elissonde, oraz Tusveld. 

Wreszcie na końcu podjazdu obie grupy zjechały się, a premię górską na Col du Pré wygrał Lawson Craddock. W tym momencie czołówkę tworzyło dziewięciu zawodników. Na zjazdach, a potem w dolinie poprzedzającej finałową wspinaczkę sytuacja tasowała się. 20 kilometrów przed metą wyścig prowadziło pięciu zawodników: Valgren, Haller, Bjerg, Tusveld oraz Elissonde. Mieli oni około 2,5 minuty przewagi nad peletonem, w którym pracowała drużyna Movistar.  

Na czele najdłużej utrzymali się Rolland oraz Elissonde, którzy zostali doścignięci 10 kilometrów przed metą. W tym momencie pracę w grupie lidera Alexeya Lutsenki nadal wykonywała drużyna Movistar. Dziś wczorajszy zwycięzca etapowy Alejandro Valverde nadawał tempo w pierwszej części podjazdu. Gdy skończył swoją pracę około 8 kilometrów przed metą, jako pierwszy z peletonu zaatakował Richie Porte. Tasmańczyk pociągnął za sobą Enrica Masa, Marka Paduna oraz Sepa Kussa. Chwilę później do przodu pojechali jednak Kuss i Padun, którzy 7 kilometrów przed metą mieli około 30 sekund przewagi. Między nimi a grupą lidera „wisieli” Porte oraz Mas. 

Następnie Mark Padun zostawił Seppa Kussa i samotnie pomknął w stronę szczytu. 3 kilometry przed metą miał już minutę przewagi nad grupą lidera. W międzyczasie następowały także ataki z peletonu – między innymi Bena O’Connora, Miguela Angela Lopeza oraz Davida Gaudu. 

Ukrainiec z drużyny Bahrain-Victorious był w stanie jechać na tyle równym i mocnym tempem, że nie dał się dogonić żadnemu z rywali, a tym samym odniósł zdecydowanie najbardziej prestiżowe zwycięstwo w swojej karierze. Na drugim miejscu linię mety przekroczył mocny Porte, który w końcówce odjechał między innymi od Lopeza i Kussa, a tym samym został nowym liderem klasyfikacji generalnej. 

Wyniki siódmego etapu wyścigu Criterium du Dauphine 2021:

1 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious 4:35:07
2 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers 0:00:34
3 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:00:43
4 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
5 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:00:47
6 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 0:00:52
7 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:00:56
8 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
9 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:00:59
10 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech 0:01:00
11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:01:04
12 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
13 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:10
14 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
15 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 0:01:13
16 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
17 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:01:39
18 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
19 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
20 Felix Gall (Aut) Team DSM 0:02:08
21 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation 0:02:20
22 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo 0:02:24
23 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:03:07
24 Guillaume Martin (Fra) Cofidis 0:06:17
25 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious 0:07:21
26 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:07:52
27 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:01
28 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
29 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo
30 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM
31 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
32 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ 0:09:25
33 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma 0:09:54
34 Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal 0:10:25
35 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 0:10:42
36 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
37 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
38 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates
39 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates 0:11:07
40 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team 0:11:51
41 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 0:13:10
42 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
43 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
44 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
45 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
46 Łukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
47 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
48 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:14:28
49 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM 0:15:34
50 Chad Haga (USA) Team DSM
51 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team
52 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
53 Simon Geschke (Ger) Cofidis 0:15:39
54 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:15:54
55 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation 0:16:20
56 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:16:44
57 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:17:16
58 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:17:28
59 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 0:17:36
60 Marco Brenner (Ger) Team DSM 0:17:53
61 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:18:27
62 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
63 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
64 Anthony Perez (Fra) Cofidis
65 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
66 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech
67 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal
68 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:21:01
69 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
70 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
71 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal 0:22:14
72 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM 0:22:48
73 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
74 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
75 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
76 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
77 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
78 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation
79 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
80 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
81 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma
82 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo
83 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
84 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
85 William Barta (USA) EF Education-Nippo
86 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
87 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
88 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
89 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech
90 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious
91 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
92 Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious 0:23:50
93 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:25:10
94 Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:25:28
95 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange 0:26:26
96 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 0:27:15
97 Nathan Haas (Aus) Cofidis 0:29:06
98 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos
99 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
100 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:29:16
101 Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal 0:29:26
102 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
103 Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange 0:29:42
104 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
105 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
106 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
107 Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
108 Logan Owen (USA) EF Education-Nippo 0:29:52
109 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
110 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation
111 Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
112 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
113 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
114 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
115 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep
116 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 0:30:05
117 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech 0:31:57
118 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:32:33
119 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:32:35
120 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
121 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
122 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
123 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
124 Martin Salmon (Ger) Team DSM 0:33:55
125 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:34:05
126 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:34:38
127 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 0:37:54
128 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:38:18
129 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo 0:38:21
130 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:38:23
131 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep
DNF Lachlan Morton (Aus) EF Education-Nippo
DNF William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
DNF Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
DNS Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange

Klasyfikacja generalna:

1 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers 25:28:06
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech 0:00:17
3 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:00:29
4 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 0:00:33
5 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:00:34
6 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:00:38
7 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
8 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:01:00
9 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:01:12
10 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:17
11 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:24
12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
13 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 0:01:26
14 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:01:28
15 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:01:35
16 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 0:01:44
17 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:01:55
18 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:18
19 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation 0:02:28
20 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:02:51
21 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo 0:02:54
22 Felix Gall (Aut) Team DSM 0:03:31
23 Guillaume Martin (Fra) Cofidis 0:06:54
24 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM 0:10:12
25 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos 0:10:17
26 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious 0:10:32
27 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo 0:10:49
28 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:12:09
29 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:15:00
30 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:16:53
31 Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal 0:17:17
32 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:17:48
33 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:18:00
34 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team 0:18:47
35 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:18:54
36 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers 0:19:36
37 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:20:03
38 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange 0:22:17
39 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team 0:22:56
40 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic 0:25:06
41 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:26:07
42 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates 0:26:38
43 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 0:28:26
44 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:28:57
45 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM 0:28:59
46 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 0:29:33
47 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:30:16
48 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious 0:31:02
49 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma 0:31:04
50 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 0:31:07
51 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal 0:31:30
52 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers 0:33:04
53 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 0:33:33
54 Anthony Perez (Fra) Cofidis 0:33:36
55 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:33:51
56 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:34:28
57 Marco Brenner (Ger) Team DSM 0:34:35
58 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation 0:36:12
59 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos 0:37:21
60 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:37:27
61 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:37:34
62 Simon Geschke (Ger) Cofidis 0:37:43
63 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:38:12
64 Alexander Cataford (Can) Israel Start-up Nation 0:38:39
65 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech 0:38:50
66 Łukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:39:05
67 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo 0:39:23
68 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Astana-Premier Tech 0:39:57
69 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:40:45
70 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 0:40:51
71 Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic 0:42:18
72 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM 0:42:24
73 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos 0:42:44
74 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ 0:42:49
75 Chad Haga (USA) Team DSM 0:43:22
76 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:43:53
77 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 0:44:21
78 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal 0:44:32
79 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious 0:44:43
80 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:45:17
81 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:45:37
82 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma 0:45:43
83 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation 0:45:51
84 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo 0:46:40
85 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:48:23
86 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:49:38
87 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:50:48
88 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma 0:50:52
89 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:50:55
90 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:51:02
91 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:51:57
92 Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech 0:52:40
93 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:53:01
94 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic 0:53:59
95 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange 0:56:50
96 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:57:45
97 William Barta (USA) EF Education-Nippo 0:58:32
98 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers 1:00:50
99 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 1:01:54
100 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 1:02:02
101 Nathan Haas (Aus) Cofidis 1:02:29
102 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 1:04:35
103 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 1:05:22
104 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic 1:06:15
105 Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:06:37
106 Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange 1:06:48
107 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:06:59
108 Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal 1:07:28
109 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:09:28
110 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates 1:11:10
111 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation 1:12:32
112 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 1:13:08
113 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep 1:14:41
114 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech 1:14:57
115 Jasper De Plus (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:15:24
116 Logan Owen (USA) EF Education-Nippo 1:16:08
117 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 1:16:11
118 Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious 1:17:52
119 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo 1:23:14
120 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 1:24:40
121 Martin Salmon (Ger) Team DSM 1:24:50
122 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep 1:24:55
123 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe 1:25:25
124 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 1:26:35
125 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep 1:27:49
126 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 1:31:02
127 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis 1:31:11
128 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis 1:31:18
129 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe 1:35:09
130 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe 1:35:29
131 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 1:44:41
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments