fot. Groupama-FDJ

Francuz Arnaud Démare (Groupama-FDJ) triumfował na ostatnim etapie wyścigu „dookoła Walencji”. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej całej imprezy został dotychczasowy lider Szwajcar Stefan Küng (Groupama-FDJ).

Finałowy etap tegorocznego wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana liczył sobie 91-kilometrów i kończył się na rundach stolicy regionu, czyli Walencji. Profil trasy był niemal płaski, jak stół i wiele wskazywało, że o zwycięstwo etapowe będą walczyć najmocniejsi sprinterzy.

Na początku rywalizacji żaden z kolarzy nie oderwał się od peletonu. Dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów zawiązała się pięcioosobowa ucieczka. Znaleźli się w niej: Abner González (Movistar Team), Maxime Cam (B&B Hotels p/b KTM), Joan Bou (Euskaltel – Euskadi), Julien Van Den Brande (Tarteletto – Isorex) oraz Paul Wright (Mg.k Vis VPM). Gdy do mety pozostało zawodnikom 40-kilometrów harcownicy utrzymywali przewagę wynoszącą minutę i 20 sekund nad grupą zasadniczą prowadzoną przez ekipę Groupama-FDJ.

Następnie do pracy oprócz francuskiego zespołu zabrały się hiszpańskie drużyny: Burgos-BH oraz Equipo Kern Pharma. Dlatego też przewaga uciekinierów zaczęła spadać. 23-kilometry różnica miedzy ucieczką, a peletonem wynosiła 50 sekund. Z grona harcowników odpadł natomiast Belg Julien Van Den Brande.

Grupa zasadnicza sukcesywnie odrabiała straty do ucieczki. Ostatecznie odjazd dnia przeszedł do historii, gdy do mety zostało 8000 metrów. Najdzielniejszym z harcowników był Francuz Maxime Cam, który został doścignięty jako ostatni z kolarzy, którzy byli w ucieczce. Zgodnie z oczekiwaniami dzisiejszy odcinek miał zakończyć się masowym finiszem z peletonu.

O losach zwycięstwa etapowego na finałowym etapie wyścigu „dookoła Walencji” zadecydował końcowy sprint. Najszybszy w nim okazał się francuski sprinter Arnaud Démare (Groupama-FDJ). Na drugim miejscu zafiniszował Jon Aberasturi (Caja Rural), a na trzeciej lokacie na podium etap zakończył Timothy Dupont (Bingoal – Wallonie Bruxelles).

Cały wyścig padł łupem Stefana Künga z zespołu Groupama-FDJ. Podopieczni Marca Madiota spisali się perfekcyjnie w Volta a la Comunitat Valenciana, gdyż oprócz triumfu w „generalce” odnieśli oni aż cztery zwycięstwa etapowe.

Top 10 (ostatniego etapu):
1 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 1:56:25
2 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
3 Timothy Dupont (Bel) Bingoal WB
4 Simone Consonni (Ita) Cofidis
5 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
6 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
7 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
8 Bram Welton (Ned) Team Arkéa-Samic
9 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
10 Francesco Di Felice (Ita) Mg.k Vis VPM
Klasyfikacja generalna:
1 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 14:49:50
2 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:06
3 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:00:36
4 Victor Lafay (Fra) Cofidis 0:00:45
5 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 0:01:01
6 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:37
7 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 0:01:53
8 Rémy Rochas (Fra) Cofidis 0:02:03
9 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ 0:02:26
10 Matis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic 0:02:43
Poprzedni artykułAmstel Gold Race 2021: van Aert wygrywa o błysk szprychy! Kwiatkowski ósmy
Następny artykułWout van Aert: „Powtórki pokazywały co innego”
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments