fot. Photo News

Australijczyk Miles Scotson (Groupama-FDJ) po 20-kilometrowej, samotnej ucieczce triumfował na pierwszym etapie 72. edycji wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana.

Pierwszy odcinek tegorocznej edycji wyścigu „dookoła Walencji” liczył sobie 168,5-kilometra. Na trasie kolarze musieli zmierzyć się z czterema kategoryzowanymi podjazdami, z których aż trzy organizatorzy zakwalifikowali, jako premię 2. kategorii.

 

Na starcie wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana pojawił się jeden reprezentant Polski, którym był ścigający się w barwach francuskiego zespołu Cofidis – Szymon Sajnok.

Tuż po starcie dzisiejszej rywalizacji na czele wyścigu uformowała się ucieczka dnia. Znaleźli się w niej: Stephen Bassett (Rally Cycling), Maxime Cam (B&B Hotels p/b KTM), Ibon Ruiz (Equipo Kern Pharma), Lennert Teugels (Tarteletto – Isorex) oraz Raffaele Radice (Mg.k Vis VPM). Po pierwszej godzinie jazdy piątka harcowników miała już trzy i pół minuty przewagi nad peletonem.

Przez pewien czas różnica pomiędzy uciekającą piątką, a grupą zasadniczą jeszcze się zwiększała i maksymalnie wyniosła ponad sześć minut. W pewnym momencie przewaga uciekinierów zaczęła drastycznie spadać i na 55-kilometrów przed metą wynosiła nieco ponad minutę.

Na podjeździe pod czwartą premię górską dzisiejszego etapu peleton się znacznie podzielił i do czołowej piątki przeskoczyło kilkudziesięciu kolarzy. Mimo tego przewaga pierwszej grupy nad większym peletonem była niewielka i na 35-kilometrów przed metą wynosiła niecałe 15 sekund.

Czołówka jechała jednak bardzo mocno, a grupa zasadnicza w dalszym ciagu zaczęła się znacznie dzielić. Rywalizację zaczął utrudniać kolarzom, także padający deszcz. 20-kilometrów przed końcową kreską na solową akcję zdecydował się Miles Scotson (Groupama-FDJ). Australijczyk dość szybko wypracował sobie kilkunastosekundową przewagę nad pościgiem.

8-kilometrów przed metą w grupie pościgowej w kraksie ucierpiał Erytrejczyk Natnael Berhane (Cofidis). Miles Scotson dalej samotnie jechał na czele wyścigu i wiele wskazywało na, to że 27-letni zawodnik pochodzący z Adelajdy triumfuje na dzisiejszym etapie. Niestety Australijczyk 4000 metrów przed finiszem upadł na śliskiej nawierzchni, gdy pokonywał rondo.

Scotson szybko wstał z asfaltu i popędził w stronę mety. Żaden z kolarzy w pościgu nie był w stanie doścignąć zawodnika ekipy Groupama-FDJ i to właśnie Miles Scotson okazał się triumfatorem pierwszego etapu wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana. Drugie miejsce po sprincie z małej grupy zasadniczej zajął Niemiec John Degenkolb (Lotto Soudal). Na trzeciej lokacie uplasował się Francuz Alan Riou (Team Arkéa Samsic).

Top 10:

1 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ 4:14:57
2 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 0:00:29
3 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic
4 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
5 Simone Consonni (Ita) Cofidis
6 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
7 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
8 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
9 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
10 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB

 

Klasyfikacja generalna:

1 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ 4:15:47
2 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 0:00:33
3 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:35
4 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:39
5 Simone Consonni (Ita) Cofidis
6 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
7 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
8 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
9 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
10 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB

 

 

Poprzedni artykułStrzała Brabancka kobiet 2021: Ruth Winder wygrywa o błysk szprychy
Następny artykułVincenzo Nibali złamał nadgarstek!
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments