fot. Lotto Soudal

Thomas De Gendt z drużyny Lotto-Soudal wygrał siódmy i zarazem ostatni etap Volta a Catalunya. Specjalizujący się w ucieczkach Belg zaatakował na ostatnich kilometrach swojego rywala Mateja Mohorica (Bahrain-Victorious) i “na solo” przekroczył linię mety w Barcelonie. Zwycięzcą całego wyścigu został Adam Yates (INEOS Greandiers). 

Tradycyjnie na zakończenie Wyścigu dookoła Katalonii kolarze mierzyli się z rundami wokół Barcelony. Tam sześć razy wspinali się na słynną premię górską drugiej kategorii Montjuïc , a łączny dystans etapu wynosił 133 kilometry.

Pierwszą lotną premię wygrał Peter Sagan, a następnie rozpoczęło się formowanie ucieczki. Początkowo “skakali” pojedynczy kolarze, ale wreszcie ucieczkę dnia stworzyło aż 32 zawodników. Byli to: Dario Cataldo, Sergio Samitier, Marc Soler (Movistar), Champoussin, Haninen (Ag2r), Bouwman (Jumbo), Cerny, Knox (Deceuninck), De la Cruz (UAE), Hamilton (DSM), Schelling (Bora), Luis León Sanchez, De Bod (Astana), López (Trek), Valter, Badilatti, Reichenbach (Groupama), Urán (EF), Kangert, Smith (BikeExchange), Pernsteiner, Mohoric (Bahrain), De Gendt (Lotto Soudal), Edet, Barceló (Cofidis), Meintjes, Taaramae (Intermarché), Bennett (Qhubeka), Martin (Israel), Pichon, Gesbert (Arkea) oraz Lobato (Euskaltel).

50 kilometrów przed metą, a więc już na rundach wokół Barcelony ucieczka miała około 4 minut przewagi.

Na pierwszym podjeździe pod Montjuic z ucieczki zaatakował Thomas De Gendt, do którego dołączył Matej Mohoric. Była to więc mocna para, która wie, jak uciekać. Belg i Słoweniec współpracowali ze sobą całkiem dobrze – początkowo zyskali kilkadziesiąt sekund przewagi, choć w ucieczce dnia znajdowało się wielu kolarzy, którzy mieli ochotę na etapowe zwycięstwo.

Z każdą kolejną szybką, ale jednocześnie bardzo wymagającą rundą, sytuacja w wyścigu nieco się zmieniała. Trzy okrążenia przed metą przewaga prowadzącej dwójki wzrosła do ponad minuty, a w peletonie tempo zaczęła rozkręcać drużyna Movistar, która chciała przygotować grunt do ataku Alejandro Valverde. Kolarz z Murcji myślał o zdjęciu z trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej Gerainta Thomasa.

Za plecami atakującej dwójki podzielił się także odjazd dnia – najpierw odłączyła się kilkuosobowa grupa, a dwa okrążenia przed metą samotnym goniącym czołówkę był Koen Bouwman. Holendrowi nie udało się ani dołączyć do liderów, ani także powalczyć o miejsce w pierwszej dziesiątce na etapie.

Okazało się, że Matej Mohoric i Thomas De Gendt zbudowali sobie na tyle bezpieczną przewagę, że rozstrzygnęli między sobą losy finałowego etapu Volta a Catalunya. Kropkę nad “i” postawił Belg, który zaatakował Słoweńca na szczycie podjazdu Montjuic i samotnie, w swoim stylu pomknął do mety. Dla De Gendta jest to piąte etapowe zwycięstwo w Katalonii.

Na czele klasyfikacji generalnej nie nastąpiły zmiany, zatem prowadzenie, które zdobył na trzecim etapie utrzymał Adam Yates. Pozostałe dwa miejsca na podium także zajęli kolarze INEOS Grenadiers – drugi był Richie Porte, a trzeci Geraint Thomas, co odzwierciedla siłę składu, jaki w wyścigu dysponowali Brytyjczycy.

Wyniki ostatniego etapu:

1 DE GENDT Thomas Lotto Soudal 03:06:10
2 MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious 00:22
3 VALTER Attila Groupama – FDJ 01:42
4 REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ 01:46
5 VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
6 WOODS Michael Israel Start-Up Nation ,,
7 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates ,,
8 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,,
9 YATES Adam INEOS Grenadiers ,,
10 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team ,,
11 PORTE Richie INEOS Grenadiers ,,
12 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
13 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
14 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech ,,
15 CHAVES Esteban Team BikeExchange ,,
16 CARTHY Hugh EF Education – Nippo ,,
17 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
18 HAMILTON Lucas Team BikeExchange ,,
19 KELDERMAN Wilco BORA – hansgrohe ,,
20 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers ,,
21 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo ,,
22 YATES Simon Team BikeExchange ,,
23 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation 01:58
24 BARCELÓ Fernando Cofidis, Solutions Crédits 02:07
25 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
26 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma ,,
27 LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
28 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
29 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 02:25
30 SMITH Dion Team BikeExchange ,,
31 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious ,,
32 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious 03:04
33 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team 03:40
34 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech ,,
35 SOLER Marc Movistar Team 03:49
36 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step ,,
37 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo ,,
38 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic ,,
39 HAMILTON Chris Team DSM ,,
40 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 04:11
41 BENNETT Sean Team Qhubeka ASSOS 04:18
42 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS 04:26
43 KAMP Alexander Trek – Segafredo 04:28
44 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS ,,
45 VENTURINI Clément AG2R Citroën Team ,,
46 JOYCE Colin Rally Cycling ,,
47 KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo ,,
48 KUDUS Merhawi Astana – Premier Tech ,,
49 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ ,,
50 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo ,,
51 RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech ,,
52 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
53 STORER Michael Team DSM ,,
54 IMPEY Daryl Israel Start-Up Nation ,,
55 BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
56 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
57 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers ,,
58 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech ,,
59 BIDARD François AG2R Citroën Team ,,
60 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
61 KANGERT Tanel Team BikeExchange ,,
62 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 04:41
63 MAS Enric Movistar Team ,,
64 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe 05:06
65 GASTAUER Ben AG2R Citroën Team ,,
66 OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic ,,
67 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic ,,
68 GUGLIELMI Simon Groupama – FDJ ,,
69 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic ,,
70 SAMITIER Sergio Movistar Team ,,
71 CHAMPION Thomas Cofidis, Solutions Crédits ,,
72 BOOKWALTER Brent Team BikeExchange ,,
73 MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi ,,
74 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
75 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates ,,
76 KÄMNA Lennard BORA – hansgrohe ,,
77 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
78 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 06:10
79 SCOTSON Callum Team BikeExchange ,,
80 CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo ,,
81 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
82 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team ,,
83 MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi ,,
84 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers ,,
85 POELS Wout Bahrain – Victorious ,,
86 SCHELLING Ide BORA – hansgrohe 06:26
87 HARPER Chris Team Jumbo-Visma 07:00
88 TEJADA Harold Astana – Premier Tech 07:08
89 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 08:47
90 VALGREN Michael EF Education – Nippo 09:01
91 RIES Michel Trek – Segafredo 09:03
92 LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic ,,
93 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation ,,
94 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ ,,
95 STRAKHOV Dmitry Gazprom – RusVelo ,,
96 HAGA Chad Team DSM ,,
97 ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
98 MANNION Gavin Rally Cycling ,,
99 ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates ,,
100 VERONA Carlos Movistar Team ,,
101 CATALDO Dario Movistar Team 10:42
102 KREUZIGER Roman Gazprom – RusVelo 10:49
103 HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation ,,
104 KING Ben Rally Cycling ,,
105 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS ,,
106 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe ,,
107 LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
108 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers ,,
109 ROSSKOPF Joey Rally Cycling ,,
110 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
111 VAN GILS Maxim Lotto Soudal ,,
112 PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,,
113 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits ,,
114 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
115 CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo ,,
116 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
117 NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
118 RIOU Alan Team Arkéa Samsic ,,
119 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious ,,
120 ARENSMAN Thymen Team DSM ,,
121 SOTO Antonio Jesus Euskaltel – Euskadi ,,
122 CAMARGO Diego Andrés EF Education – Nippo ,,
123 BRITTON Rob Rally Cycling ,,
124 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,
125 KANTER Max Team DSM ,,
126 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,,
127 ČERNÝ Josef Deceuninck – Quick Step ,,
128 FROOME Chris Israel Start-Up Nation ,,
129 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
130 VAN GARDEREN Tejay EF Education – Nippo ,,
131 PEDRERO Antonio Movistar Team 14:00
DNF POWER Robert Team Qhubeka ASSOS
DNF BELLICAUD Jeremy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux
DNF ROWE Luke INEOS Grenadiers
DNF BONNET William Groupama – FDJ
DNF ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling
DNF BOU Joan Euskaltel – Euskadi
DNF CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation
DNF MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux
DNS MONIQUET Sylvain Lotto Soudal
DNS CRAS Steff Lotto Soudal
DNS MEEUS Jordi BORA – hansgrohe

Klasyfikacja generalna Volta a Catalunya 2021:

1 YATES Adam INEOS Grenadiers 26:16:41
2 PORTE Richie INEOS Grenadiers 00:45
3 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:49
4 VALVERDE Alejandro Movistar Team 01:03
5 KELDERMAN Wilco BORA – hansgrohe ,,
6 CHAVES Esteban Team BikeExchange 01:04
7 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step 01:05
8 CARTHY Hugh EF Education – Nippo 01:20
9 YATES Simon Team BikeExchange 01:32
10 HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:35
11 WOODS Michael Israel Start-Up Nation 01:48
12 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 01:50
13 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates 02:19
14 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic 03:49
15 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step 04:42
16 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 05:14
17 BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi 05:28
18 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious 05:57
19 MAS Enric Movistar Team 06:02
20 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 06:42
21 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 07:27
22 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 08:14
23 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo 10:46
24 RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech 11:43
25 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation 13:18
26 REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ 13:39
27 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 14:23
28 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 17:06
29 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 17:51
30 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic 18:00
31 KÄMNA Lennard BORA – hansgrohe 18:45
32 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 23:35
33 KANGERT Tanel Team BikeExchange 24:03:00
34 KNOX James Deceuninck – Quick Step 25:01:00
35 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe 26:27:00
36 MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi 27:11:00
37 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 27:25:00
38 VALTER Attila Groupama – FDJ 27:46:00
39 SCOTSON Callum Team BikeExchange 29:13:00
40 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic 29:27:00
41 VERONA Carlos Movistar Team 29:51:00
42 HAMILTON Chris Team DSM 30:07:00
43 GESINK Robert Team Jumbo-Visma 31:06:00
44 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 32:05:00
45 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious 32:15:00
46 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 32:35:00
47 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 33:07:00
48 CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo 34:06:00
49 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates 34:39:00
50 MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious 34:49:00
51 TEJADA Harold Astana – Premier Tech 35:45:00
52 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 35:48:00
53 SMITH Dion Team BikeExchange 35:59:00
54 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 36:32:00
55 VAN GILS Maxim Lotto Soudal 36:38:00
56 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 37:36:00
57 STORER Michael Team DSM 39:17:00
58 LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo 41:14:00
59 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team 41:16:00
60 HARPER Chris Team Jumbo-Visma 41:20:00
61 MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi 41:24:00
62 KUDUS Merhawi Astana – Premier Tech 42:12:00
63 RIES Michel Trek – Segafredo 42:43:00
64 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 45:01:00
65 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech 45:08:00
66 DE GENDT Thomas Lotto Soudal 46:04:00
67 ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates 46:47:00
68 PEDRERO Antonio Movistar Team 46:49:00
69 IMPEY Daryl Israel Start-Up Nation 46:59:00
70 VAN GARDEREN Tejay EF Education – Nippo 47:03:00
71 STRAKHOV Dmitry Gazprom – RusVelo 47:33:00
72 VALGREN Michael EF Education – Nippo 48:07:00
73 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS 49:40:00
74 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 49:48:00
75 GASTAUER Ben AG2R Citroën Team 49:57:00
76 SOLER Marc Movistar Team 50:09:00
77 BIDARD François AG2R Citroën Team 51:15:00
78 KREUZIGER Roman Gazprom – RusVelo 51:27:00
79 POELS Wout Bahrain – Victorious 52:36:00
80 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team 52:43:00
81 FROOME Chris Israel Start-Up Nation 53:50:00
82 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 54:48:00
83 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo 55:12:00
84 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 55:52:00
85 VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 57:27:00
86 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic 58:10:00
87 SAMITIER Sergio Movistar Team 58:53:00
88 HAGA Chad Team DSM 01:02:12
89 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 01:02:17
90 BENNETT Sean Team Qhubeka ASSOS 01:02:47
91 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 01:03:11
92 BOOKWALTER Brent Team BikeExchange 01:03:52
93 SCHELLING Ide BORA – hansgrohe 01:04:21
94 OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic 01:05:55
95 KAMP Alexander Trek – Segafredo 01:06:00
96 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 01:06:01
97 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 01:06:13
98 HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation 01:06:15
99 BARCELÓ Fernando Cofidis, Solutions Crédits 01:07:05
100 CATALDO Dario Movistar Team 01:07:25
101 ARENSMAN Thymen Team DSM 01:08:05
102 CHAMPION Thomas Cofidis, Solutions Crédits 01:08:09
103 BRITTON Rob Rally Cycling 01:09:13
104 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits 01:09:22
105 NYCH Artem Gazprom – RusVelo 01:09:30
106 CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo 01:09:35
107 KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo 01:11:07
108 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation 01:11:42
109 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ 01:11:44
110 ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi 01:12:02
111 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal 01:12:27
112 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS 01:12:43
113 CAMARGO Diego Andrés EF Education – Nippo 01:14:05
114 PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech 01:19:28
115 ROSSKOPF Joey Rally Cycling 01:19:37
116 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS 01:20:00
117 ČERNÝ Josef Deceuninck – Quick Step 01:20:40
118 MANNION Gavin Rally Cycling 01:22:23
119 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 01:22:33
120 LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic 01:23:29
121 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 01:23:55
122 SOTO Antonio Jesus Euskaltel – Euskadi 01:24:12
123 KING Ben Rally Cycling 01:24:13
124 JOYCE Colin Rally Cycling 01:25:11
125 GUGLIELMI Simon Groupama – FDJ 01:25:53
126 SAGAN Peter BORA – hansgrohe 01:27:21
127 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates 01:27:34
128 KANTER Max Team DSM 01:32:31
129 LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi 01:36:29
130 RIOU Alan Team Arkéa Samsic 01:44:26
131 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe 01:55:09
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments