Andreas Kron wygrał pierwszy etap Volta Ciclista a Catalunya. Na finiszu 22-latek ograł trójkę kolarzy.

Na ten dzień katalońscy kibice kolarstwa czekali od dwóch lat, ale co się odwlecze, to nie ucieczę – 100. odsłona Wyścigu Dookoła Katalonii w końcu się rozpoczęła. Podobnie jak w ośmiu poprzednich edycjach kolarze zainaugurowali zawody nieco pagórkowatym, acz raczej dedykowanym sprinterom etapem rozpoczynającym się i kończącym się w Callelli. Jednak najszybsi zawodnicy w peletonie nie mogli być pewni swego – w końcu układ trasy sprzyjał także uciekinierom, co jak doskonale pamiętamy, sześć lat temu wykorzystał Maciej Paterski.

Wyczyn kolarza dziś jeżdżącego w barwach Voster ATS Team próbowała powtórzyć grupka, w której znaleźli się: Rein Taaramae (Intermarche-Wanty Gobert), Sylvain Moniquet (Lotto Soudal), Natnael Berhane (Cofidis, Solutions Credits) i Gotzon Martin (Euskaltel Euskadi). Niestety dość szybko okazało się, że ich akcja z góry skazana jest na niepowodzenie. Jadący w niej zawodnicy nie mieli co liczyć na taryfę ulgową ze strony peletonu.

Ich przewaga maksymalnie wynosiła pięć minut (cóż to jest w porównaniu do 14, którymi sześć lat temu mogła cieszyć się przez moment trójka Paterski-De Clercq-Rolland) i szybko zaczęła spadać. Już na 70 kilometrów przed metą była iluzoryczna, więc z beznadziejnej już akcji zaczęli rezygnować kolejni kolarze. Jako pierwszy zrobił to Berhane, później w jego ślady poszli Taaramae i Martin, aż wreszcie do peletonu wrócił ostatni ze śmiałków – Moniquet.

Co ciekawe główna grupa była już wówczas dość mocno przerzedzona. Nie było w niej m.in. Rui Costy, który musiał wycofać się z wyścigu, a także dwóch z trzech najlepiej zarabiających w worldtourowym peletonie kolarzy – Petera Sagana i Chrisa Froome’a, którzy zostali z tyłu (drugiego w tym zestawieniu Tadeja Pogacara, ale Słoweńca można rozgrzeszyć – po prostu nie przystąpił do wyścigu i sezon wznowi w Wyścigu Dookoła Kraju Basków).

Jako że w chwili wchłonięcia przez peleton Moniqueta do mety pozostało 54 kilometrów, później uciekać próbowali także inni kolarze, liczący na to, że okażą się skuteczniejsi, niż dzielnie walcząca wcześniej czwórka. Najbardziej konkretna okazała się grupka złożona z Lennarda Kamny (BORA-hansgrohe), Remy’ego Rochasa (Cofidis, Solutions Credits), Luisa Leona Sancheza (Astana-Pro Tech) i Andreasa Krona (Lotto Soudal), która zaatakowała na około 25 km przed metą.

Choć przez długi czas wydawało się, że wkrótce i oni podzielą losy poprzedników, to na około 10 km przed metą ich przewaga zaczęła dość szybko rosnąć, co mogło wynikać z braku determinacji peletonu, w którym brakowało sprinterów. Gdy do finiszu zostało 5 kilometrów, a różnica między pierwszą, a główną grupą wynosiła już 40 sekund, niemal pewnym stało się to, że zwycięstwo wpadnie w ręce któregoś z tej pierwszej. Walkę o zwycięstwo wygrał ostatecznie Kron, dla którego była to dopiero druga zawodowa wiktoria.

Wyniki 1. etapu Volta a Ciclista Catalunya :

1 KRON Andreas Lotto Soudal 4:20:15
2 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech  ,,
3 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits ,,
4 KÄMNA Lennard BORA – hansgrohe ,,
5 SMITH Dion Team BikeExchange  0:16
6 MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious ,,
7 SCHELLING Ide BORA – hansgrohe ,,
8 VALVERDE Alejandro Movistar Team  ,,
9 KAMP Alexander Trek – Segafredo  ,,
10 VALGREN Michael EF Education – Nippo  ,,
11 VAN GILS Maxim Lotto Soudal ,,
12 IMPEY Daryl Israel Start-Up Nation ,,
13 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo ,,
14 GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma ,,
15 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic ,,
16 ROCHE Nicolas Team DSM ,,
17 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
18 MAS Enric Movistar Team ,,
19 TEJADA Harold Astana – Premier Tech ,,
20 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic ,,
21 CICCONE Giulio Trek – Segafredo ,,
22 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers ,,
23 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates ,,
24 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo ,,
25 HINDLEY Jai Team DSM ,,
26 SCOTSON Callum Team BikeExchange ,,
27 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,,
29 POWER Robert Team Qhubeka ASSOS ,,
30 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers ,,
31 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits ,,
32 RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech ,,
33 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
34 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation ,,
35 CHAVES Esteban Team BikeExchange ,,
36 WOODS Michael Israel Start-Up Nation ,,
37 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team ,,
38 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma ,,
39 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
40 BOU Joan Euskaltel – Euskadi ,,
41 YATES Adam INEOS Grenadiers ,,
42 KELDERMAN Wilco BORA – hansgrohe ,,
43 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step ,,
44 HAMILTON Chris Team DSM ,,
45 VERONA Carlos Movistar Team ,,
46 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
47 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
48 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
49 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech ,,
50 CRAS Steff Lotto Soudal ,,
51 ZAKARIN Ilnur Gazprom – RusVelo ,,
52 REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ ,,
53 PORTE Richie INEOS Grenadiers ,,
54 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
55 CARTHY Hugh EF Education – Nippo ,,
56 ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
57 YATES Simon Team BikeExchange ,,
58 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo ,,
59 KREUZIGER Roman Gazprom – RusVelo ,,
60 CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma ,,
61 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
62 STORER Michael Team DSM ,,
63 ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma ,,
64 HAMILTON Lucas Team BikeExchange ,,
65 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious ,,
66 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma ,,
67 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
68 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
69 MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma ,,
70 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
71 LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
72 CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo ,,
73 HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,,
74 KANGERT Tanel Team BikeExchange ,,
75 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
76 BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
77 HAGA Chad Team DSM ,,
78 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers ,,
79 ELISSONDE Kenny Trek – Segafredo ,,
80 SOLER Marc Movistar Team ,,
81 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 0:34
82 BOOKWALTER Brent Team BikeExchange 1:04
83 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 2:16
84 BERRADE Urko Equipo Kern Pharma 2:51
85 BRITTON Rob Rally Cycling 5:35
86 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
87 LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic 8:30
88 GUGLIELMI Simon Groupama – FDJ ,,
89 BELLICAUD Jeremy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
90 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe ,,
91 KUDUS Merhawi Astana – Premier Tech ,,
92 ROSSKOPF Joey Rally Cycling ,,
93 OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic ,,
94 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
95 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates ,,
96 FROOME Chris Israel Start-Up Nation ,,
97 VENTURINI Clément AG2R Citroën Team ,,
98 CHAMPION Thomas Cofidis, Solutions Crédits ,,
99 BIDARD François AG2R Citroën Team ,,
100 JOYCE Colin Rally Cycling ,,
101 CATALDO Dario Movistar Team ,,
102 MANNION Gavin Rally Cycling ,,
103 BENNETT Sean Team Qhubeka ASSOS ,,
104 VALTER Attila Groupama – FDJ ,,
105 MARQUEZ Marti Equipo Kern Pharma ,,
106 NOVAK Domen Bahrain – Victorious ,,
107 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious ,,
108 ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates ,,
109 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,
110 VAN GARDEREN Tejay EF Education – Nippo ,,
111 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team ,,
112 BROWN Nathan Rally Cycling ,,
113 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
114 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step ,,
115 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
116 PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
117 RIES Michel Trek – Segafredo 11:08
118 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
119 SAMITIER Sergio Movistar Team ,,
120 HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation ,,
121 MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi ,,
122 MONIQUET Sylvain Lotto Soudal ,,
123 SOTO Antonio Jesus Euskaltel – Euskadi ,,
124 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ ,,
125 LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
126 CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
127 NOVIKOV Savva Equipo Kern Pharma ,,
128 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS ,,
129 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal 13:04
130 KANTER Max Team DSM ,,
131 MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi ,,
132 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation ,,
133 NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo ,,
134 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
135 ARENSMAN Thymen Team DSM ,,
136 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS 14:34
137 BARCELÓ Fernando Cofidis, Solutions Crédits ,,
138 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS ,,
139 ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling ,,
140 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
141 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ ,,
142 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,,
143 GASTAUER Ben AG2R Citroën Team ,,
144 BONNET William Groupama – FDJ ,,
145 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic ,,
146 KING Ben Rally Cycling ,,
147 CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo ,,
148 PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,,
149 CAMARGO Diego Andrés EF Education – Nippo ,,
150 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team ,,
151 KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo ,,
152 ČERNÝ Josef Deceuninck – Quick Step ,,
153 STRAKHOV Dmitry Gazprom – RusVelo ,,
154 NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
155 POELS Wout Bahrain – Victorious ,,
156 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech ,,
157 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,,
158 ROWE Luke INEOS Grenadiers ,,
159 RIOU Alan Team Arkéa Samsic 19:42
160 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe ,,
161 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 20:18
162 EVANS Alexander Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 21:02
163 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
164 BAKELANTS Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 23:17
165 VACEK Karel Team Qhubeka ASSOS ,,
DNF COSTA Rui UAE-Team Emirates –
DNF SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step –

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 KRON Andreas Lotto Soudal  4:20:05
2 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 0:04
3 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 0:06
4 KÄMNA Lennard BORA – hansgrohe 0:10
5 SMITH Dion Team BikeExchange 0:26
6 MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious ,,
7 SCHELLING Ide BORA – hansgrohe ,,
8 VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
9 KAMP Alexander Trek – Segafredo ,,
10 VALGREN Michael EF Education – Nippo ,,
11 VAN GILS Maxim Lotto Soudal ,,
12 IMPEY Daryl Israel Start-Up Nation ,,
13 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo ,,
14 GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma ,,
15 QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic ,,
16 ROCHE Nicolas Team DSM ,,
17 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
18 MAS Enric Movistar Team ,,
19 TEJADA Harold Astana – Premier Tech ,,
20 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic ,,
21 CICCONE Giulio Trek – Segafredo ,,
22 CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers ,,
23 HIRSCHI Marc UAE-Team Emirates ,,
24 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo ,,
25 HINDLEY Jai Team DSM ,,
26 SCOTSON Callum Team BikeExchange ,,
27 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,,
28 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
29 POWER Robert Team Qhubeka ASSOS ,,
30 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers ,,
31 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits ,,
32 RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech ,,
33 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
34 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation ,,
35 CHAVES Esteban Team BikeExchange ,,
36 WOODS Michael Israel Start-Up Nation ,,
37 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team ,,
38 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma ,,
39 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
40 BOU Joan Euskaltel – Euskadi ,,
41 YATES Adam INEOS Grenadiers ,,
42 KELDERMAN Wilco BORA – hansgrohe ,,
43 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step ,,
44 HAMILTON Chris Team DSM ,,
45 VERONA Carlos Movistar Team ,,
46 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
47 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
48 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
49 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech ,,
50 CRAS Steff Lotto Soudal ,,
51 ZAKARIN Ilnur Gazprom – RusVelo ,,
52 REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ ,,
53 PORTE Richie INEOS Grenadiers ,,
54 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
55 CARTHY Hugh EF Education – Nippo ,,
56 ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
57 YATES Simon Team BikeExchange ,,
58 URÁN Rigoberto EF Education – Nippo ,,
59 KREUZIGER Roman Gazprom – RusVelo ,,
60 CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma ,,
61 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
62 STORER Michael Team DSM ,,
63 ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma ,,
64 HAMILTON Lucas Team BikeExchange ,,
65 BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious ,,
66 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma ,,
67 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
68 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
69 MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma ,,
70 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
71 LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
72 CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo ,,
73 HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,,
74 KANGERT Tanel Team BikeExchange ,,
75 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
76 BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
77 HAGA Chad Team DSM ,,
78 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers ,,
79 ELISSONDE Kenny Trek – Segafredo ,,
80 SOLER Marc Movistar Team ,,
81 WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 0:44
82 BOOKWALTER Brent Team BikeExchange 1:14
83 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 2:26
84 BERRADE Urko Equipo Kern Pharma 3:01
85 BRITTON Rob Rally Cycling 5:45
86 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
87 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 8:37
88 LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic 8:40
89 GUGLIELMI Simon Groupama – FDJ ,,
90 BELLICAUD Jeremy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
91 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe ,,
92 KUDUS Merhawi Astana – Premier Tech ,,
93 ROSSKOPF Joey Rally Cycling ,,
94 OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic ,,
95 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
96 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates ,,
97 FROOME Chris Israel Start-Up Nation ,,
98 VENTURINI Clément AG2R Citroën Team ,,
99 CHAMPION Thomas Cofidis, Solutions Crédits ,,
100 BIDARD François AG2R Citroën Team ,,
101 JOYCE Colin Rally Cycling ,,
102 CATALDO Dario Movistar Team ,,
103 MANNION Gavin Rally Cycling ,,
104 BENNETT Sean Team Qhubeka ASSOS ,,
105 VALTER Attila Groupama – FDJ ,,
106 MARQUEZ Marti Equipo Kern Pharma ,,
107 NOVAK Domen Bahrain – Victorious ,,
108 PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious ,,
109 ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates ,,
110 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,
111 VAN GARDEREN Tejay EF Education – Nippo ,,
112 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team ,,
113 BROWN Nathan Rally Cycling ,,
114 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
115 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step ,,
116 PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
117 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits 11:09
118 MONIQUET Sylvain Lotto Soudal 11:12
119 RIES Michel Trek – Segafredo 11:18
120 SAMITIER Sergio Movistar Team ,,
121 HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation ,,
122 MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi ,,
123 SOTO Antonio Jesus Euskaltel – Euskadi ,,
124 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ ,,
125 LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
126 CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
127 NOVIKOV Savva Equipo Kern Pharma ,,
128 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS ,,
129 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal 13:14
130 KANTER Max Team DSM ,,
131 MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi ,,
132 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation ,,
133 NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo ,,
134 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
135 ARENSMAN Thymen Team DSM ,,
136 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS 14:44
137 BARCELÓ Fernando Cofidis, Solutions Crédits ,,
138 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS ,,
139 ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling ,,
140 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
141 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ ,,
142 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,,
143 GASTAUER Ben AG2R Citroën Team ,,
144 BONNET William Groupama – FDJ ,,
145 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic ,,
146 KING Ben Rally Cycling ,,
147 CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo ,,
148 PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,,
149 CAMARGO Diego Andrés EF Education – Nippo ,,
150 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team ,,
151 KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo ,,
152 ČERNÝ Josef Deceuninck – Quick Step ,,
153 STRAKHOV Dmitry Gazprom – RusVelo ,,
154 NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
155 POELS Wout Bahrain – Victorious ,,
156 GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech ,,
157 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,,
158 ROWE Luke INEOS Grenadiers ,,
159 RIOU Alan Team Arkéa Samsic 19:52
160 WANDAHL Frederik BORA – hansgrohe ,,
161 BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS 20:28
162 EVANS Alexander Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 21:12
163 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
164 BAKELANTS Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 23:27
165 VACEK Karel Team Qhubeka ASSOS ,,

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments