fot. Deceuninck-Quick Step

Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) był najszybszy w finiszu z peletonu na pierwszym etapie Paryż-Nicea. Jest to dla niego trzecie zwycięstwo w sezonie.

Pierwszy etap Paryż-Nicea rozgrywany był na dwóch, ponad 80-kilometrowych rundach w okolicach Saint-Cyr-l’Ecole. Na każdej pętli zlokalizowane były dwie premie górskie trzeciej kategorii – Côte de Senlisse (1,6 km; 4,6%) i Côte de Meridon (0,7 km; 7,1%). Dodatkowo na rundzie organizatorzy zaplanowali lotny finisz. Meta ulokowany był na lekkim wzniesieniu.

fot. procyclingstats.com

Kilkanaście kilometrów po starcie, z peletonu zaatakował Fabien Doubey z Team Total Direct Energie. Francuz szybko zyskał kilkominutową przewagę nad główną grupę i samotnie jechał na czele wyścigu. Doubey wygrał pierwsze dwie górskie premie i lotny finisz, gdzie drugie miejsce i tym samym dwie sekundy bonifikaty zdobył Michael Matthews (Team BikeExchange).

Na 55 kilometrów do mety, z głównej grupy odskoczyli Philippe Gilbert, Stefano Oldani (Lotto Soudal), Anthony Perez (Cofidis, Solutions Credits) i Chris Lawless (Team Total Direct Energie), który po chwili wrócił do peletonu. Trójka kolarzy szybko dołączyła do Fabiena Doubey, który po wygranej premii górskiej na Côte de Senlisse wrócił do peletonu. W międzyczasie doszło do dwóch kraks, w których ucierpieli między innymi Sander Armee (Team Qhubeka ASSOS) i Richie Porte (INEOS Grenadiers), który musiał wycofać się z wyścigu.

Gilbert, Perez i Lawless uciekali jeszcze przez kilka kilometrów, ale zostali złapani przez główną grupę u podnóża Côte de Meridon. Następnie mogliśmy oglądać atak Kobe’a Gossensa (Lotto Soudal), jednak został on doścignięty przez grupę na 17 kilometrów do mety.

Chwilę później po bonusowe sekundy na lotnej premii ruszyli między innymi Tiesj Benoot (Team DSM) i Michael Matthews (Team BikeExchange). Ostatecznie zwyciężył tam Matthews przed Belgiem z Team DSM i Jasperem Stuyvenem (Trek-Segafredo). Tuż po krótkiej ściance, na której został zlokalizowany lotny finisz, akcję zainicjował Pierre Latour (Team Total Direct Energie). Do Francuza dojechali między innymi tacy kolarze, jak Jasper Stuyven, Edward Theuns (Trek-Segafredo), Soren Kragh Andersen (Team DSM) i David de la Cruz (UAE-Team Emirates), jednak na 13 kilometrów przed metą zostali doścignięci przez główną grupę.

Później ataku spróbował jeszcze Cyril Gautier (B&B Hotels p/b KTM), lecz szybko został wchłonięty przez główną grupę. Po chwili peleton zaczął przygotowywać się do sprintu. Na czele tempo nadawały ekipy Groupama – FDJ, Deceuninck – Quick Step i Team DSM. Na 800 metrów do mety doszło do kraksy, w której ucierpiało kilku zawodników.

W finiszu najlepszy okazał się Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step), który wyprzedził Arnaud Demare’a (Groupama – FDJ) i Madsa Pedersena (Trek-Segafredo).

Wyniki 1. etapu Paryż-Nicea 2021:

1 BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step 3:51:38
2 DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
3 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo ,,
4 PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix ,,
5 COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM ,,
6 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,
7 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious ,,
8 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits ,,
9 GREIPEL André Israel Start-Up Nation ,,
10 BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
11 TURGIS Anthony Team Total Direct Energie ,,
12 DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
13 TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team ,,
14 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
15 TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates ,,
16 JORGENSON Matteo Movistar Team ,,
17 MATTHEWS Michael Team BikeExchange ,,
18 JACOBS Johan Movistar Team ,,
19 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
20 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS ,,
21 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team ,,
22 BOUHANNI Nacer Team Arkéa Samsic ,,
23 SBARAGLI Kristian Alpecin-Fenix ,,
24 OOMEN Sam Team Jumbo-Visma ,,
25 HAMILTON Lucas Team BikeExchange ,,
26 SWIFT Ben INEOS Grenadiers ,,
27 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
28 KOCH Jonas Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
29 ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits ,,
30 BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation ,,
31 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
32 HAIG Jack Bahrain – Victorious ,,
33 BARTHE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
34 GAUDU David Groupama – FDJ ,,
35 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech ,,
36 FRAILE Omar Astana – Premier Tech ,,
37 MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits ,,
38 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe ,,
39 GROßSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe ,,
40 BOL Cees Team DSM ,,
41 CAMPENAERTS Victor Team Qhubeka ASSOS ,,
42 POWLESS Neilson EF Education – Nippo ,,
43 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
44 LEMOINE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
45 ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma ,,
46 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
47 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
48 VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech ,,
49 BENOOT Tiesj Team DSM ,,
50 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
51 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal ,,
52 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo ,,
53 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
54 GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,,
55 COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
56 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
57 GODON Dorian AG2R Citroën Team ,,
58 CORT Magnus EF Education – Nippo ,,
59 ELISSONDE Kenny Trek – Segafredo ,,
60 HINDLEY Jai Team DSM ,,
61 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team ,,
62 TEUNS Dylan Bahrain – Victorious ,,
63 O’CONNOR Ben AG2R Citroën Team ,,
64 LEYSEN Senne Alpecin-Fenix ,,
65 PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM ,,
66 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS ,,
67 NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation ,,
68 VUILLERMOZ Alexis Team Total Direct Energie ,,
69 BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic ,,
70 ARCAS Jorge Movistar Team ,,
71 ARU Fabio Team Qhubeka ASSOS ,,
72 EIKING Odd Christian Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
73 LATOUR Pierre Team Total Direct Energie ,,
74 MCLAY Daniel Team Arkéa Samsic ,,
75 MOSCA Jacopo Trek – Segafredo ,,
76 MÄDER Gino Bahrain – Victorious ,,
77 SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
78 PÉRICHON Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
79 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation ,,
80 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers ,,
81 VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers ,,
82 DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers ,,
83 VERVAEKE Louis Alpecin-Fenix ,,
84 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic ,,
85 NAESEN Oliver AG2R Citroën Team ,,
86 ERVITI Imanol Movistar Team ,,
87 GESCHKE Simon Cofidis, Solutions Crédits ,,
88 POLITT Nils BORA – hansgrohe ,,
89 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS ,,
90 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
91 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,,
92 KONYCHEV Alexander Team BikeExchange ,,
93 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
94 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
95 VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
96 GILBERT Philippe Lotto Soudal ,,
97 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma ,,
98 EEKHOFF Nils Team DSM ,,
99 RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix ,,
100 VAN GESTEL Dries Team Total Direct Energie ,,
101 OLDANI Stefano Lotto Soudal ,,
102 HIVERT Jonathan B&B Hotels p/b KTM ,,
103 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
104 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma ,,
105 JANSEN Amund Grøndahl Team BikeExchange ,,
106 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
107 AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,
108 GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ ,,
109 RUSSO Clément Team Arkéa Samsic ,,
110 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix ,,
111 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
112 KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM ,,
113 VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation ,,
114 BOASSON HAGEN Edvald Team Total Direct Energie ,,
115 MORA Sebastián Movistar Team ,,
116 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ ,,
117 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
118 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
119 EL FARES Julien EF Education – Nippo ,,
120 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
121 EDMONDSON Alex Team BikeExchange ,,
122 DURBRIDGE Luke Team BikeExchange ,,
123 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers ,,
124 ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious ,,
125 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
126 PEDERSEN Casper Team DSM ,,
127 SÜTTERLIN Jasha Team DSM ,,
128 KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo ,,
129 WALLAYS Jelle Cofidis, Solutions Crédits ,,
130 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
131 THEUNS Edward Trek – Segafredo ,,
132 DEWULF Stan AG2R Citroën Team ,,
133 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
134 LUTSENKO Alexey Astana – Premier Tech ,,
135 BERNARD Julien Trek – Segafredo ,,
136 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits ,,
137 MÜHLBERGER Gregor Movistar Team ,,
138 MARTIN Tony Team Jumbo-Visma ,,
139 THWAITES Scott Alpecin-Fenix ,,
140 HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious 1:43
141 HALLER Marco Bahrain – Victorious ,,
142 GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM 0:00
143 HENAO Sergio Team Qhubeka ASSOS ,,
144 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 2:17
145 ARROYAVE Daniel EF Education – Nippo 0:00
146 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 2:23
147 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech 0:00
148 IZAGIRRE Ion Astana – Premier Tech ,,
149 KONOVALOVAS Ignatas Groupama – FDJ 3:42
150 SCOTSON Miles Groupama – FDJ 0:00
151 LECROQ Jérémy B&B Hotels p/b KTM 6:54
152 DOUBEY Fabien Team Total Direct Energie ,,
153 RUTSCH Jonas EF Education – Nippo ,,
154 VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 7:30
155 VAN POPPEL Boy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
156 VAN POPPEL Danny Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
157 PELUCCHI Matteo Team Qhubeka ASSOS 8:38
158 GROVES Kaden Team BikeExchange 8:42
159 LAWLESS Chris Team Total Direct Energie 14:00
160 BOUET Maxime Team Arkéa Samsic ,,
DNF PORTE Richie INEOS Grenadiers

Klasyfikacja generalna Paryż-Nicea 2021 po 1. etapie:

1 BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step 3:51:28
2 DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ 0:04
3 MATTHEWS Michael Team BikeExchange 0:05
4 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 0:06
5 BENOOT Tiesj Team DSM 0:08
6 SWIFT Ben INEOS Grenadiers 0:09
7 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
8 PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 0:10
9 COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM ,,
10 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,
11 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious ,,
12 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits ,,
13 GREIPEL André Israel Start-Up Nation ,,
14 BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
15 TURGIS Anthony Team Total Direct Energie ,,
16 DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
17 TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team ,,
18 MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
19 TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates ,,
20 JORGENSON Matteo Movistar Team ,,
21 JACOBS Johan Movistar Team ,,
22 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
23 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS ,,
24 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team ,,
25 BOUHANNI Nacer Team Arkéa Samsic ,,
26 SBARAGLI Kristian Alpecin-Fenix ,,
27 OOMEN Sam Team Jumbo-Visma ,,
28 HAMILTON Lucas Team BikeExchange ,,
29 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
30 KOCH Jonas Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
31 ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits ,,
32 BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation ,,
33 HAIG Jack Bahrain – Victorious ,,
34 BARTHE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
35 GAUDU David Groupama – FDJ ,,
36 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech ,,
37 FRAILE Omar Astana – Premier Tech ,,
38 MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits ,,
39 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe ,,
40 GROßSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe ,,
41 BOL Cees Team DSM ,,
42 CAMPENAERTS Victor Team Qhubeka ASSOS ,,
43 POWLESS Neilson EF Education – Nippo ,,
44 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
45 LEMOINE Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
46 ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma ,,
47 DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
48 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
49 VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech ,,
50 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
51 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal ,,
52 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo ,,
53 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
54 GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,,
55 COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
56 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
57 GODON Dorian AG2R Citroën Team ,,
58 CORT Magnus EF Education – Nippo ,,
59 ELISSONDE Kenny Trek – Segafredo ,,
60 HINDLEY Jai Team DSM ,,
61 JUNGELS Bob AG2R Citroën Team ,,
62 TEUNS Dylan Bahrain – Victorious ,,
63 O’CONNOR Ben AG2R Citroën Team ,,
64 LEYSEN Senne Alpecin-Fenix ,,
65 PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM ,,
66 ARMÉE Sander Team Qhubeka ASSOS ,,
67 NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation ,,
68 VUILLERMOZ Alexis Team Total Direct Energie ,,
69 BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic ,,
70 ARCAS Jorge Movistar Team ,,
71 ARU Fabio Team Qhubeka ASSOS ,,
72 EIKING Odd Christian Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
73 LATOUR Pierre Team Total Direct Energie ,,
74 MCLAY Daniel Team Arkéa Samsic ,,
75 MOSCA Jacopo Trek – Segafredo ,,
76 MÄDER Gino Bahrain – Victorious ,,
77 SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
78 PÉRICHON Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
79 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation ,,
80 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers ,,
81 VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers ,,
82 DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers ,,
83 VERVAEKE Louis Alpecin-Fenix ,,
84 DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic ,,
85 NAESEN Oliver AG2R Citroën Team ,,
86 ERVITI Imanol Movistar Team ,,
87 GESCHKE Simon Cofidis, Solutions Crédits ,,
88 POLITT Nils BORA – hansgrohe ,,
89 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS ,,
90 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
91 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,,
92 KONYCHEV Alexander Team BikeExchange ,,
93 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
94 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
95 VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
96 GILBERT Philippe Lotto Soudal ,,
97 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma ,,
98 EEKHOFF Nils Team DSM ,,
99 RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix ,,
100 VAN GESTEL Dries Team Total Direct Energie ,,
101 OLDANI Stefano Lotto Soudal ,,
102 HIVERT Jonathan B&B Hotels p/b KTM ,,
103 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
104 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma ,,
105 JANSEN Amund Grøndahl Team BikeExchange ,,
106 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
107 AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,
108 GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ ,,
109 RUSSO Clément Team Arkéa Samsic ,,
110 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix ,,
111 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
112 KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM ,,
113 VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation ,,
114 BOASSON HAGEN Edvald Team Total Direct Energie ,,
115 MORA Sebastián Movistar Team ,,
116 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ ,,
117 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
118 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
119 EL FARES Julien EF Education – Nippo ,,
120 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
121 EDMONDSON Alex Team BikeExchange ,,
122 DURBRIDGE Luke Team BikeExchange ,,
123 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers ,,
124 ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious ,,
125 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
126 PEDERSEN Casper Team DSM ,,
127 SÜTTERLIN Jasha Team DSM ,,
128 KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo ,,
129 WALLAYS Jelle Cofidis, Solutions Crédits ,,
130 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
131 THEUNS Edward Trek – Segafredo ,,
132 DEWULF Stan AG2R Citroën Team ,,
133 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
134 LUTSENKO Alexey Astana – Premier Tech ,,
135 BERNARD Julien Trek – Segafredo ,,
136 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits ,,
137 MÜHLBERGER Gregor Movistar Team ,,
138 MARTIN Tony Team Jumbo-Visma ,,
139 THWAITES Scott Alpecin-Fenix ,,
140 GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM ,,
141 HENAO Sergio Team Qhubeka ASSOS ,,
142 ARROYAVE Daniel EF Education – Nippo ,,
143 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech ,,
144 IZAGIRRE Ion Astana – Premier Tech ,,
145 SCOTSON Miles Groupama – FDJ ,,
146 HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious 1:53
147 HALLER Marco Bahrain – Victorious ,,
148 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 2:27
149 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 2:33
150 KONOVALOVAS Ignatas Groupama – FDJ 3:52
151 DOUBEY Fabien Team Total Direct Energie 7:01
152 LECROQ Jérémy B&B Hotels p/b KTM 7:04
153 RUTSCH Jonas EF Education – Nippo ,,
154 VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 7:40
155 VAN POPPEL Boy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
156 VAN POPPEL Danny Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
157 PELUCCHI Matteo Team Qhubeka ASSOS 8:48
158 GROVES Kaden Team BikeExchange 8:52
159 LAWLESS Chris Team Total Direct Energie 14:10
160 BOUET Maxime Team Arkéa Samsic ,,
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments