fot. INEOS Grenadiers

Zwycięzca tegorocznego wyścigu Giro d’Italia Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers) powiedział w rozmowie z BBC Radio 5 Live, że chciałby, aby więcej angielskich dzieci zaangażowało się w kolarstwo oraz aby był to sport dla ludzi wywodzących się z różnych środowisk. 

Tao Geoghegan Hart jest bez wątpienia jednym z tych kolarzy INEOS Grenadiers, którzy uratowali tej drużynie sezon. Jego zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia oraz wygrana etapowa sprawiły, że podopieczni Dave’a Brailsforda ocalili jeden ze swoich najważniejszych celów, jaki obierają sobie na każdy sezon, czyli zwycięstwo w wielkim tourze.

2020 rok nie zaczął się dla Brytyjczyków dobrze. Podczas lockdownu stracili swojego nieodżałowanego dyrektora sportowego Nicolasa Portala, który zmarł nagle na zawał serca w wieku zaledwie 40 lat. Wysokiej formy na Tour de France, który rokrocznie jest dla INEOS najważniejszym wyścigiem w sezonie, nie zdołał przygotować ani Chris Froome, ani Geraint Thomas, zaś obrońca tytułu Egan Bernal doznał długotrwałej kontuzji pleców, z powodu której musiał wycofać się w trakcie rywalizacji.

Po tym, jak Thomas złamał miednicę w kraksie na starcie neutralnym do trzeciego etapu, Tao Geoghegan Hart i zwycięzca czterech etapów Filippo Ganna zapewnili drużynie jeden z najlepszych i najbardziej radosnych wielkich tourów w historii. Pochodzący ze wschodniego Londynu 25-latek chce teraz wykorzystać fakt, że jako zwycięzca Giro stał się wpływowy i zachęca władze stolicy Zjednoczonego Królestwa do sprawienia, by jak najwięcej ludzi zaangażowało się w kolarstwo.

– Coś, na czym bardzo mi zależy to sprawić, by jak najwięcej dzieci wsiadło na rowery. Chciałbym dołożyć do tego swoją cegiełkę. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii i mam nadzieję, że Londyn odegra w tym wszystkim znaczącą rolę. Dorastałem w Hackney, co było przywilejem, ponieważ na przykład w szkole miałem okazję poznać ludzi wywodzących się z różnych kultur i z różnych środowisk. Dzięki temu już od dziecka miałem kontakt z różnorodnością

– powiedział na antenie angielskiego radia Tao Geoghegan Hart.

Sukcesy, jakie na przestrzeni ostatnich lat odniosła drużyna Sky/INEOS przyczyniły się do spopularyzowania kolarstwa Wielkiej Brytanii. Triumf lubianego i postrzeganego jako skromnego i doceniającego znajdujących się wokół niego ludzi Tao Geoghegana Harta z pewnością pozwoli kontynuować tę tendencję.

Poprzedni artykułCherie Pridham: „Chcemy, aby Chris Froome po raz piąty wygrał Tour de France”
Następny artykułDrużyna Intermarché-Wanty-Gobert pozyskała Taco Van der Hoorna
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments