Foto: BinckBank Tour

Jasper Philipsen (UAE Team Emirates) wygrał pierwszy etap BinckBank Tour i został liderem wyścigu.

16 edycja BinckBank Tour (wcześniej znanego jako Eneco Tour) rozpoczęła się dzisiaj w miejscowości Blankenberge. Po 132 kilometrach kolarze mieli finiszować w Ardooie. Już tradycyjnie na tym wyścigu organizatorzy przygotowali na końcowych kilometrach “złoty kilometr”, na którym można było zdobyć bonusowe sekundy.

Po nieudanej ucieczce czterech zawodników ostatecznie przed peletonem jechali dziś Ludovic Robeet (Bingoal – Wallonie Bruxelles) i Thimo Willems (Sport Vlaanderen-Baloise). Na 80 kilometrów przed metą mieli oni dwie minuty przewagi. Jazdę utrudniał padający deszcz.

20 kilometrów dalej problemy z rowerem miał Philippe Gilbert (Lotto Soudal), ale szybko wrócił do peletonu. Na pierwszą pełną rundę w Ardooie uciekająca dwójka wjechała ponad minutę przed dużą grupą.

Pierwszą lotną premię Super 8 Checkpoint wygrał Robeet, ale tutaj nie były przyznawane bonusowe sekundy. Dwójka została doścignięta na 20 kilometrów przed metą. Ciekawą walkę mieliśmy na “złotym kilometrze”. Wygrywali Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Mike Teunissen (Team Jumbo-Visma) i Yves Lampaert (Deceuninck – Quick Step). Łącznie sześć sekund zdobył Teunissen.

Tuż przed rozpoczęciem ostatniej rundy z peletonu zaatakowali Amund Grøndahl Jansen (Team Jumbo-Visma) i Adrien Petit (Team Total Direct Energie). Na 10 kilometrów przed metą mieli oni tylko 10 sekund przewagi nad dużą grupą i już dwa kilometry dalej zostali doścignięci.

Kolejnym śmiałkiem był Sean De Bie (Bingoal – Wallonie Bruxelles). Próbował wykorzystać krętą końcówkę. Na 4200 metrów przed metą w peletonie doszło do wielkiej kraksy, w którą zaplątało się około 40 kolarzy.

Sean De Bie został doścignięty na 3 kilometry przed metą. O zwycięstwie zadecydował sprint z pozostałej grupy. Świetnie rozprowadzony Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe) na samej kresce został wyprzedzony przez Jaspera Philipsena (UAE Team Emirates) i Madsa Pedersena (Trek-Segafredo). Belg z UAE Team Emirates został pierwszym liderem wyścigu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 2:59:26
2 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 0:00
3 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 0:00
4 VAN POPPEL Danny Circus – Wanty Gobert 0:00
5 BISSEGGER Stefan EF Pro Cycling 0:00
6 DAINESE Alberto Team Sunweb 0:00
7 EEKHOFF Nils Team Sunweb 0:00
8 MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 0:00
9 VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 0:00
10 MERLIER Tim Alpecin-Fenix 0:00
11 WALSCHEID Max NTT Pro Cycling 0:00
12 ARCHBOLD Shane Deceuninck – Quick Step 0:00
13 NAESEN Lawrence AG2R La Mondiale 0:00
14 MARECZKO Jakub CCC Team 0:00
15 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 0:00
16 VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen – Baloise 0:00
17 DEGENKOLB John Lotto Soudal 0:00
18 COLBRELLI Sonny Bahrain – McLaren 0:00
19 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits 0:00
20 EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 0:00
21 NÕMMELA Aksel Bingoal – Wallonie Bruxelles 0:00
22 VERMEERSCH Gianni Alpecin-Fenix 0:00
23 JACOBS Johan Movistar Team 0:00
24 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 0:00
25 SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step 0:00
26 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 0:00
27 CARDIS Romain Team Total Direct Energie 0:00
28 CAVENDISH Mark Bahrain – McLaren 0:00
29 DOULL Owain INEOS Grenadiers 0:00
30 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 0:00
31 PASQUALON Andrea Circus – Wanty Gobert 0:00
32 LAWLESS Chris INEOS Grenadiers 0:00
33 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 0:00
34 VANMARCKE Sep EF Pro Cycling 0:00
35 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 0:00
36 JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 0:00
37 ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step 0:00
38 DUVAL Julien AG2R La Mondiale 0:00
39 HAUSSLER Heinrich Bahrain – McLaren 0:00
40 THIJSSEN Gerben Lotto Soudal 0:00
41 MAES Nikolas Lotto Soudal 0:00
42 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 0:00
43 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 0:00
44 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale 0:00
45 VAN LERBERGHE Bert Deceuninck – Quick Step 0:00
46 DRUCKER Jempy BORA – hansgrohe 0:00
47 MARTINELLI Davide Astana Pro Team 0:00
48 RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix 0:00
49 KREDER Wesley Circus – Wanty Gobert 0:00
50 MULLEN Ryan Trek – Segafredo 0:00
51 POLITT Nils Israel Start-Up Nation 0:36
52 BEULLENS Cédric Sport Vlaanderen – Baloise 0:36
53 RUTSCH Jonas EF Pro Cycling 0:36
54 SIEBERG Marcel Bahrain – McLaren 0:36
55 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 0:36
56 RÄIM Mihkel Israel Start-Up Nation 0:38
57 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 0:40
58 DE BIE Sean Bingoal – Wallonie Bruxelles 0:44
59 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 0:45
60 SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb 0:48
61 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise 0:48
62 BEVIN Patrick CCC Team 0:50
63 TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie 0:52
64 STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step 0:52
65 HOLLMANN Juri Movistar Team 0:52
66 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 0:52
67 LANGEVELD Sebastian EF Pro Cycling 0:52
68 KNEES Christian INEOS Grenadiers 0:52
69 GENIETS Kevin Groupama – FDJ 0:52
70 WIRTGEN Tom Bingoal – Wallonie Bruxelles 0:52
71 TOUZÉ Damien Cofidis, Solutions Crédits 0:52
72 MCCABE Travis Israel Start-Up Nation 0:52
73 KANTER Max Team Sunweb 0:52
74 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo 1:04
75 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 1:05
76 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 1:09
77 RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix 1:09
78 PLANCKAERT Baptiste Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:09
79 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain – McLaren 1:09
80 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 1:09
81 VAN HOECKE Gijs CCC Team 1:09
82 LEYSEN Senne Alpecin-Fenix 1:09
83 GAUDIN Damien Team Total Direct Energie 1:09
84 ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 1:09
85 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 1:09
86 PIBERNIK Luka Bahrain – McLaren 1:09
87 WALLAYS Jelle Lotto Soudal 1:42
88 SUTER Joel Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:42
89 NORSGAARD Mathias Movistar Team 1:42
90 BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 1:42
91 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise 1:42
92 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 1:42
93 GILBERT Philippe Lotto Soudal 1:42
94 VAN GESTEL Dries Team Total Direct Energie 1:42
95 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits 1:42
96 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 1:42
97 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 1:42
98 WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 1:42
99 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 1:42
100 SALMON Martin Team Sunweb 1:42
101 JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma 1:42
102 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 1:42
103 LAAS Martin BORA – hansgrohe 1:42
104 VINCENT Léo Groupama – FDJ 1:42
105 ROBEET Ludovic Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:42
106 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal 1:42
107 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie 1:42
108 QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo 1:42
109 DE VREESE Laurens Astana Pro Team 1:42
110 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 2:25
111 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma 2:25
112 DE WILDE Gilles Sport Vlaanderen – Baloise 2:25
113 GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 2:25
114 PETIT Adrien Team Total Direct Energie 3:10
115 WRIGHT Alfred Bahrain – McLaren 3:48
116 MEURISSE Xandro Circus – Wanty Gobert 3:48
117 VERMOTE Julien Cofidis, Solutions Crédits 3:48
118 RIVERA Brandon Smith 3:48
119 DUPONT Timothy Circus – Wanty Gobert 3:48
120 BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 3:48
121 RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 4:03
122 VAN DEN BERG Julius EF Pro Cycling 4:38
123 OWEN Logan EF Pro Cycling 4:38
124 SCULLY Tom EF Pro Cycling 4:38
125 BOHLI Tom UAE-Team Emirates 4:38
126 COVI Alessandro UAE-Team Emirates 4:38
127 DLAMINI Nic NTT Pro Cycling 4:45
128 GOGL Michael NTT Pro Cycling 4:45
129 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 4:51
130 THOMSON Jay Robert NTT Pro Cycling 4:54
131 LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 4:56
132 TILLER Rasmus NTT Pro Cycling 5:10
133 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC Team 5:24
134 KONYCHEV Alexander Mitchelton-Scott 5:27
135 SMITH Dion Mitchelton-Scott 5:27
136 MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 5:27
137 BOASSON HAGEN Edvald NTT Pro Cycling 5:27
138 DE KORT Koen Trek – Segafredo 5:27
139 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 5:27
140 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma 5:27
141 BASSO Leonardo INEOS Grenadiers 5:27
142 TAMINIAUX Lionel Bingoal – Wallonie Bruxelles 5:30
143 KOCH Jonas CCC Team 5:31
144 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 5:31
145 WILLEMS Thimo Sport Vlaanderen – Baloise 5:35
146 VAN HOOYDONCK Nathan CCC Team 5:35
147 OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates 5:47
148 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates 7:14
149 VENTOSO Francisco José 7:14
150 MAS Lluís 7:14
151 NAESEN Oliver AG2R La Mondiale 7:14
152 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 7:14
153 STEELS Stijn Deceuninck – Quick Step 7:14
154 EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma 7:14
155 GROVES Kaden Mitchelton-Scott 9:44
156 VANSPEYBROUCK Pieter Circus – Wanty Gobert 9:48
157 DE GENDT Aimé Circus – Wanty Gobert 9:48
158 ROELANDTS Jürgen Movistar Team 9:48
159 DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott 9:48
160 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 9:48
161 BOHÓRQUEZ Hernando 9:48
162 BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 9:48

Klasyfikacja generalna:

1 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 2:59:16
2 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 0:04
3 TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 0:05
4 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 0:06
5 VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 0:07
6 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 0:07
7 CAVENDISH Mark Bahrain – McLaren 0:09
8 VAN POPPEL Danny Circus – Wanty Gobert 0:10
9 BISSEGGER Stefan EF Pro Cycling 0:10
10 DAINESE Alberto Team Sunweb 0:10
11 EEKHOFF Nils Team Sunweb 0:10
12 MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 0:10
13 MERLIER Tim Alpecin-Fenix 0:10
14 WALSCHEID Max NTT Pro Cycling 0:10
15 ARCHBOLD Shane Deceuninck – Quick Step 0:10
16 NAESEN Lawrence AG2R La Mondiale 0:10
17 MARECZKO Jakub CCC Team 0:10
18 VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen – Baloise 0:10
19 DEGENKOLB John Lotto Soudal 0:10
20 COLBRELLI Sonny Bahrain – McLaren 0:10
21 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits 0:10
22 EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 0:10
23 NÕMMELA Aksel Bingoal – Wallonie Bruxelles 0:10
24 VERMEERSCH Gianni Alpecin-Fenix 0:10
25 JACOBS Johan Movistar Team 0:10
26 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 0:10
27 SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step 0:10
28 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 0:10
29 CARDIS Romain Team Total Direct Energie 0:10
30 DOULL Owain INEOS Grenadiers 0:10
31 PASQUALON Andrea Circus – Wanty Gobert 0:10
32 LAWLESS Chris INEOS Grenadiers 0:10
33 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 0:10
34 VANMARCKE Sep EF Pro Cycling 0:10
35 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 0:10
36 JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 0:10
37 ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step 0:10
38 DUVAL Julien AG2R La Mondiale 0:10
39 HAUSSLER Heinrich Bahrain – McLaren 0:10
40 THIJSSEN Gerben Lotto Soudal 0:10
41 MAES Nikolas Lotto Soudal 0:10
42 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 0:10
43 VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 0:10
44 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale 0:10
45 VAN LERBERGHE Bert Deceuninck – Quick Step 0:10
46 DRUCKER Jempy BORA – hansgrohe 0:10
47 MARTINELLI Davide Astana Pro Team 0:10
48 RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix 0:10
49 KREDER Wesley Circus – Wanty Gobert 0:10
50 MULLEN Ryan Trek – Segafredo 0:10
51 POLITT Nils Israel Start-Up Nation 0:46
52 BEULLENS Cédric Sport Vlaanderen – Baloise 0:46
53 RUTSCH Jonas EF Pro Cycling 0:46
54 SIEBERG Marcel Bahrain – McLaren 0:46
55 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 0:46
56 RÄIM Mihkel Israel Start-Up Nation 0:48
57 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 0:50
58 DE BIE Sean Bingoal – Wallonie Bruxelles 0:54
59 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 0:55
60 SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb 0:58
61 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise 0:58
62 BEVIN Patrick CCC Team 1:00
63 TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie 1:02
64 STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step 1:02
65 HOLLMANN Juri Movistar Team 1:02
66 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 1:02
67 LANGEVELD Sebastian EF Pro Cycling 1:02
68 KNEES Christian INEOS Grenadiers 1:02
69 GENIETS Kevin Groupama – FDJ 1:02
70 WIRTGEN Tom Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:02
71 TOUZÉ Damien Cofidis, Solutions Crédits 1:02
72 MCCABE Travis Israel Start-Up Nation 1:02
73 KANTER Max Team Sunweb 1:02
74 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo 1:14
75 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 1:15
76 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 1:19
77 RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix 1:19
78 PLANCKAERT Baptiste Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:19
79 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain – McLaren 1:19
80 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 1:19
81 VAN HOECKE Gijs CCC Team 1:19
82 LEYSEN Senne Alpecin-Fenix 1:19
83 GAUDIN Damien Team Total Direct Energie 1:19
84 ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 1:19
85 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 1:19
86 PIBERNIK Luka Bahrain – McLaren 1:19
87 WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 1:51
88 WALLAYS Jelle Lotto Soudal 1:52
89 SUTER Joel Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:52
90 NORSGAARD Mathias Movistar Team 1:52
91 BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 1:52
92 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise 1:52
93 BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 1:52
94 GILBERT Philippe Lotto Soudal 1:52
95 VAN GESTEL Dries Team Total Direct Energie 1:52
96 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits 1:52
97 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 1:52
98 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 1:52
99 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 1:52
100 SALMON Martin Team Sunweb 1:52
101 JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma 1:52
102 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 1:52
103 LAAS Martin BORA – hansgrohe 1:52
104 VINCENT Léo Groupama – FDJ 1:52
105 ROBEET Ludovic Bingoal – Wallonie Bruxelles 1:52
106 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal 1:52
107 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie 1:52
108 QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo 1:52
109 DE VREESE Laurens Astana Pro Team 1:52
110 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 2:35
111 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma 2:35
112 DE WILDE Gilles Sport Vlaanderen – Baloise 2:35
113 GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 2:35
114 PETIT Adrien Team Total Direct Energie 3:20
115 WRIGHT Alfred Bahrain – McLaren 3:58
116 MEURISSE Xandro Circus – Wanty Gobert 3:58
117 VERMOTE Julien Cofidis, Solutions Crédits 3:58
118 RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers 3:58
119 DUPONT Timothy Circus – Wanty Gobert 3:58
120 BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation 3:58
121 RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 4:13
122 VAN DEN BERG Julius EF Pro Cycling 4:48
123 OWEN Logan EF Pro Cycling 4:48
124 SCULLY Tom EF Pro Cycling 4:48
125 BOHLI Tom UAE-Team Emirates 4:48
126 COVI Alessandro UAE-Team Emirates 4:48
127 DLAMINI Nic NTT Pro Cycling 4:55
128 GOGL Michael NTT Pro Cycling 4:55
129 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 5:01
130 THOMSON Jay Robert NTT Pro Cycling 5:04
131 LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 5:06
132 TILLER Rasmus NTT Pro Cycling 5:20
133 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC Team 5:34
134 KONYCHEV Alexander Mitchelton-Scott 5:37
135 SMITH Dion Mitchelton-Scott 5:37
136 MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 5:37
137 BOASSON HAGEN Edvald NTT Pro Cycling 5:37
138 DE KORT Koen Trek – Segafredo 5:37
139 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 5:37
140 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma 5:37
141 BASSO Leonardo INEOS Grenadiers 5:37
142 TAMINIAUX Lionel Bingoal – Wallonie Bruxelles 5:40
143 KOCH Jonas CCC Team 5:41
144 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 5:41
145 WILLEMS Thimo Sport Vlaanderen – Baloise 5:45
146 VAN HOOYDONCK Nathan CCC Team 5:45
147 OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates 5:57
148 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 7:21
149 EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma 7:22
150 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates 7:24
151 VENTOSO Francisco José CCC Team 7:24
152 MAS Lluís Movistar Team 7:24
153 NAESEN Oliver AG2R La Mondiale 7:24
154 STEELS Stijn Deceuninck – Quick Step 7:24
155 GROVES Kaden Mitchelton-Scott 9:54
156 VANSPEYBROUCK Pieter Circus – Wanty Gobert 9:58
157 DE GENDT Aimé Circus – Wanty Gobert 9:58
158 ROELANDTS Jürgen Movistar Team 9:58
159 DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott 9:58
160 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 9:58
161 BOHÓRQUEZ Hernando 9:58
162 BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation 9:58