Foto: Coppa Sabatini / bettiniphoto

Australijczyk Dion Smith z drużyny Mitchelton-Scott wygrał wyścig Coppa Sabatini po finiszu na wymęczenie ze zredukowanego peletonu. Na drugim miejscu finiszował Andrea Pasqualon (Circus-Wanty Gobert), zaś podium domknął Alexandr Riabushenko (UAE Team Emirates). 

Wyścig Coppa Sabatini – Gran Premio città di Peccioli jest jednym z jesiennych włoskich wyścigów jednodniowych, na których lokalne włoskie drużyny mają okazję skonfrontować się z wielkimi graczami z World Touru.

Ściganie o długości 210,1 km odbywało się wokół miasta Peccioli, a na każdej z licznych rund kolarze pokonywali bardzo stromy i krótki zarazem podjazd Peccioli – Muro di via Greta (0,8 km; 9,7%). Natomiast w ostatniej części wyścigu znajdowały się cztery ścianki pod Peccioli (1,3 km; 5,1%).

W ubiegłorocznej edycji zwycięstwo odniósł Alexey Lutsenko, który przypuścił wielki solowy atak aż 83 km przed metą. Kolarz z Kazachstanu przyjechał na metę z przewagą 1:03 nad finiszującym po drugie miejsce z mniejszej grupki Sonnym Colbrellim. W tym roku obu tych zawodników zabrakło na starcie, ponieważ ścigają się w Tour de France.

 

Zaraz po starcie ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników: Yukiya Arashiro (Bahrain-McLaren), Alexander Konychev (Mitchelton-Scott), Ivan Rovny (Gazprom-RusVelo), Mulu Kinfe Hailemichael (NIPPO DELKO One Provence) oraz Florian Vermeersch (Lotto-Soudal).

Przebieg wyścigu był dość spokojny. Na czele peletonu pracowały przede wszystkim drużyny rangi World Tour, z naciskiem na Israel Start-Up Nation. W rezultacie na kolejnych rundach następowała tzw. selekcja od tyłu, czyli stopniowe pomniejszanie się peletonu.

Uciekinierzy byli trzymani na krótkiej smyczy – największa przewaga, jaką udało im się wypracować wynosiła niecałe 4 minuty. 20 kilometrów przed metą od peletonu dzieliła ich tylko minuta. Gdy 15 kilometrów przed końcem przewaga spadła poniżej pół minuty, samotnie do przodu postanowił pojechać Vermeersch, jednak w zasadzie był to koniec ucieczki dnia.

Na szybkim podjeździe Peccioli, na początku ostatniej rundy, następowały próby ataków, ale ostatecznie jedynym efektem było zwiększenie tempa i naciągnięcie peletonu, który nieuchronnie zmierzał do masowego sprintu.

W samej końcówce, a zwłaszcza po nawrocie znajdującym się 1100 metrów przed metą, na najlepszej pozycji znajdowała się drużyna Mitchelton-Scott, która pracowała na rzecz Smitha. 27-latek znakomicie wykorzystał rozprowadzenie swoich kolegów, odnosząc ładne i pewne zwycięstwo w tym włoskim wyścigu jednodniowym. Dla Diona Smitha jest to pierwsze zwycięstwo odniesione w zawodowej kolarskiej karierze.

Wyniki: 

1 Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott 4:58:58
2 Andrea Pasqualon (Ita) Circus – Wanty Gobert
3 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
4 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
5 Mads Schmidt Würtz (Den) Israel Start-Up Nation
6 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
7 Enrico Battaglin (Ita) Bahrain McLaren
8 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
9 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
10 Carlos Barbero (Spa) NTT Pro Cycling
11 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal
12 Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling
13 Marco Tizza (Ita) Italy
14 Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
15 Davide Gabburo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
16 Marco Canola (Ita) Gazprom-Rusvelo
17 Odd Christian Eiking (Nor) Circus-Wanty Gobert
18 Giovanni Visconti (Ita) Vini Zabu’ KTM
19 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
20 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:00:07
21 Mauro Finetto (Ita) Nippo Delko Provence 0:00:09
22 Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling
23 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
24 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
27 Lorenzo Rota (Ita) Vini Zabu’ KTM
28 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
29 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
30 Nelson Soto Martinez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
31 Simon Carr (GBr) Nippo Delko Provence
32 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain McLaren
33 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
34 Gino Mäder (Swi) NTT Pro Cycling
35 Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers 0:00:17
36 Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:00:19
37 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico Um Tools
38 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
39 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
40 Simon Pellaud (Swi) Androni Giocattoli-Sidermec
41 Matteo Badilatti (Swi) Israel Start-Up Nation
42 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
43 Biniam Girmay Hailu (Eri) Nippo Delko Provence
44 Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence 0:00:25
45 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo
46 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF Faizane’
47 Connor Brown (NZl) Ntt Continental Cycling Team
48 Antonio Tiberi (Ita) Italy
49 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:00:29
50 Luis Daniel Zea Contreras (Col) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
51 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
52 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane’
53 Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:00:37
54 Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli – Sidermec 0:00:41
55 Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott
56 Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert 0:00:47
57 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-Up Nation
58 Simone Petilli (Ita) Circus-Wanty Gobert
59 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:55
60 Lucas De Rossi (Fra) Nippo Delko Provence
61 Juri Hollmann (Ger) Movistar Team 0:01:03
62 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton-Scott 0:01:10
63 Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:01:19
64 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:01:30
65 Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:46
66 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:56
67 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:02:02
68 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren 0:02:09
69 Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:16
71 Nicolas Nesi (Ita) D’Amico Um Tools 0:02:52
72 Alessandro Marinozzi (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis 0:03:07
73 Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Nippo Delko Provence
74 Niccolo’ Salvietti (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
75 Luca Raggio (Ita) D’Amico Um Tools
76 Marco Murgano (Ita) Italy
77 Carlos Garcia Pierna (Spa) Caja Rural – Seguros Rga
78 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic 0:03:20
79 Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal 0:04:52
80 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:05:42
81 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
82 Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
83 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
84 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
85 Iñigo Elosegui Momeñe (Spa) Movistar Team
86 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
87 Rory Sutherland (Aus) Israel Start-Up Nation
88 Travis McCabe (USA) Israel Start-Up Nation
89 Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
90 Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
91 Matteo Carboni (Ita)
92 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
93 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren
96 Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu’ KTM
DNF Chun kai Feng (Tpe) Bahrain McLaren
DNF Stephen Williams (GBr) Bahrain McLaren
DNF Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
DNF Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal
DNF Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
DNF Alexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott
DNF Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Movistar Team
DNF Nicholas Dlamini (RSA) NTT Pro Cycling
DNF Shotaro Iribe (Jpn) NTT Pro Cycling
DNF Leonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers
DNF Christian Knees (Ger) Ineos Grenadiers
DNF Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
DNF Michał Gołaś (Pol) Ineos Grenadiers
DNF Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
DNF Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
DNF Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
DNF Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
DNF Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane’
DNF Filippo Fiorelli (Ita) Bardiani CSF Faizane’
DNF Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Josu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural – Seguros Rga
DNF Fabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert
DNF Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert
DNF Delio Fernandez Cruz (Spa) Nippo Delko Provence
DNF Daniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic
DNF Matis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Donavan Vincent Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic
DNF Benjamin Declercq (Bel) Team Arkea-Samsic
DNF Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Vini Zabu’ KTM
DNF Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu’ KTM
DNF James Mitri (NZl) Vini Zabu’ KTM
DNF Veljko Stojnic (Srb) Vini Zabu’ KTM
DNF Damiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo
DNF Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
DNF Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF Diego Andres Camargo Pineda (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNF Brayan Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNF William David Muñoz Perez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNF Emanuele Amadio (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Valter Ghigino (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Nicholas Rinaldi (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNF Raffaele Radice (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNF Artur Sowiński (Pol) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNF Alessandro Baroni (Ita) Italy
DNS Jokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments