Odmierzanie czasu wyścigu kolarskiego wydaje się łatwe, prawda? Wystarczy pilnować czasu i wskazać, kto przekroczył metę, jako pierwszy. Cóż, nie jest to aż tak proste! W szczególności podczas Tour de France…

Klasyfikacje

W Tour de France gra toczy się o wiele więcej niż o to, kto pierwszy przekroczył linię mety. Ale nawet to, zważywszy liczbę uczestników wyścigu i zacięte finisze etapów stanowi wyzwanie dla Tissot – oficjalnego chronometrażysty Wielkiej Pętli. Na przykład, na linii mety siódmego etapu w 2017 roku dwóch pierwszych kolarzy dzieliły trzy dziesięciotysięczne części sekundy. Zwycięzcę etapu udało się określić dzięki kamerze photo finish, która rejestruje do 10 000 klatek na sekundę.

Podczas Tour de France wszystkie rowery są wyposażone w przekaźniki, które emitują unikalny sygnał odbierany przez czujniki w punktach pośrednich wzdłuż trasy etapu i na końcu wyścigu. Tissot komunikuje wszelkie dane chronometrażu w czasie rzeczywistym na tablicach wyników TV, w radio, w Internecie i innych środkach przekazu.
Klasyfikacje dodatkowe prowadzone w trakcie wyścigu sprawiają, że Tour de France jest jeszcze bardziej skomplikowany. Oprócz ogólnego zwycięzcy etapu w Tourze liczą się także mniejsze wyścigi w wyścigu i klasyfikacje, które Tissot musi śledzić i komunikować pozycje poszczególnych kolarzy w tych rywalizacjach oraz informować o uzyskiwanych przez nich czasach.

Przyjrzyjmy się różnym koszulkom, które prawo mają nosić wyłącznie liderzy danych klasyfikacji:

  • Żółta koszulka (maillot jaune): koszulka zakładana przez lidera klasyfikacji generalnej, która oznacza, że wjechał na metę poprzedniego etapu z najkrótszym łącznym czasem liczonym dla całego wyścigu. Co ciekawe, oprócz najlepszych kolarzy, czas przekraczania linii mety przez kolarzy innych grup wyścigu jest ujednolicany. Robi się tak ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć sytuacji, gdy zbyt wielu kolarzy, niezależnie od miejsca w klasyfikacji, bierze udział w sprincie do mety, co zwiększałoby ryzyko kraks i kontuzji.
  • Zielona koszulka (maillot vert): koszulka zakładana przez lidera klasyfikacji punktowej sprinterów. Punkty są przyznawane za sprinty na każdym etapie. Punkty otrzymuje pierwszych 15 kolarzy na linii mety, ale przyznawane są także bonusowe sekundy dla pierwszych trzech kolarzy. Kolejną komplikacją jest to, że liczba punktów przyznawanych za ostatni sprint etapu różni się w zależności od charakteru etapu – płaski, pagórkowaty, jazda na czas lub górski.
  • Koszulka w grochy (maillot à pois): znana także, jako koszulka „Króla Gór” jest zakładana przez kolarza, który zdobył największą liczbę punktów na etapach górskich za najszybsze, klasyfikowane podjazdy. Podjazdy są klasyfikowane w kategoriach od jeden do cztery, gdzie jeden oznacza najtrudniejszą kategorię. Są także podjazdy poza kategorią – hors catégorie (HC), które są jeszcze cięższe dla kolarzy. Organizatorzy wyścigu mogą przyznać więcej punktów nawet podjazdowi kategorii trzeciej, jeżeli jest on tak długi, że stanie się trudniejszy niż krótki podjazd kategorii pierwszej. Pierwsi kolarze na szczycie otrzymują premiowe punkty górskie, których liczba jest zależna od kategorii odcinka etapu.
  • Biała koszulka (maillot blanc): Koszulka noszona przez kolarza do 26 roku życia, z najszybszym ogólnym czasem wyścigu.

Kary: W chronometrażu wyścigu należy uwzględnić także kary, ponieważ mają one wpływ na ostateczny czas kolarza w etapie. Jeżeli kolarz złamie przepisy może otrzymać karę dodatkowych sekund uwzględnianą w jego czasie. Jeżeli, na przykład, kolarz otrzyma butelkę z wodą od swojego samochodu technicznego i przetrzyma ją zbyt długo, korzystając z przyspieszenia samochodu, to otrzyma karę.

Zasady specjalne

  • Zasada trzech kilometrów mówi, że każdy kolarz, który doświadczy awarii roweru lub upadnie na ostatnich trzech kilometrach etapu będzie miał zaliczony czas grupy, w której znajdował się trzy kilometry przed linią mety. To zasada chroniąca kolarzy przed karą za upadek lub awarię na ostatnich kilometrach etapów liczących czasem nawet ponad 200 km. Jeżeli kolarz wpadnie w kłopoty w innej części trasy niż ostatnie trzy kilometry, musi poradzić sobie sam.
  • Zasada Gruppetto: Gruppetto to grupa kolarzy, którzy pozostają poza głównym peletonem. Jadą razem, by utrzymać dobry rytm, ale jeżeli przekroczą pewne, ustalone wcześniej opóźnienie, to mogą zostać wyeliminowani z Touru. Jeżeli w zdyskwalifikowanym gruppetto znajdowała się grupka bardzo ważnych dla imprezy kolarzy, to sędziowie mogą dać im drugą szansę.

Teraz rozumiesz, że odmierzanie czasu i ustalanie pozycji kolarzy we wszystkich tych klasyfikacjach, śledzenie zawodników, którzy upadli lub mają awarię, a także tych, którzy zostali ukarani oraz szeregu innych zmiennych sprawia, że chronometraż Tour de France jest bardzo złożony.

Chronometrażyści muszą mieć świadomość każdej zmiany i być gotowi na aktualizację klasyfikacji, punktów, czasów i pozostałych danych w każdym momencie.
Na szczęście drużyna Tissot ma wielkie doświadczenie w chronometrażu wyścigów rowerowych i jest przygotowana na każdą ewentualność.

Jesteś już gotowym i w pełni świadomym kibicem na Tour de France 2020! Możesz teraz w pełni docenić złożoność zadania, jakie stoi przed Tissot, jako oficjalnym chronometrażystą wyścigu.