fot. Israel Start-Up Nation

Etapem z Niska do Sędziszowa Małopolskiego rozpoczęła się dziś 31. edycja Międzynarodowego Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Triumfatorem i pierwszym liderem został Itamar Einhorn z ekipy Israel Cycling Academy. Najlepszy z Polaków – Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski Cycling Team) – finiszował na czwartej pozycji.

Od samego początku wyścigu tempo w peletonie było bardzo wysokie. Przez pierwszą godzinę jazdy kolarze przejechali 48 kilometrów i żaden z nich – pomimo licznych prób – nie zdołał odłączyć się od głównej grupy. Ucieczka zawiązała się dopiero 60 kilometrów po starcie, a stworzyli ją Robin Plamondon (Israel Cycling Academy), Syver Wærsted (Uno-X Pro Cycling) i Rok Korošec (Ljubljana Gusto Santic).

Harcownicy przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów utrzymywali się przed główną z ponad 2-minutową przewagą i walczyli między sobą o punkty na lotnych i górskich premiach. Na pierwszym sprinterskim finiszu najszybszy był Rok Korošec. Chwilę później Słoweniec jako pierwszy wjechał na górską premię w Pstrągowej. W międzyczasie, w peletonie doszło do kilku kraks, które chwilowo go podzieliły.

Drugi lotny finisz padł łupem Wærsteda, a na górskiej premii w Strzyżowie najwięcej punktów zdobył ponownie Korošec. Rozpędzony peleton nie odpuszczał uciekinierom, co spowodowało, że odpadało od niego coraz więcej zawodników. Gdy przewaga odjazdu zmalała do kilkudziesięciu sekund, z peletonu zaatakowali Tobias Nolde (P&S Metalltechnik), Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski Cycling Team) oraz Rick Ottema (Metec – THK) i szybko dojechali do uciekającej trójki, z którą chwilę później pożegnał się Plamondon. Trzecią premię górską po raz kolejny wygrał Korošec, dzięki czemu zapewnił sobie koszulkę najlepszego górala.

Na około 30 kilometrów do mety ucieczka została zneutralizowana. Na rundy w Sędziszowie Małopolskim wjechał cały peleton. Ostatnią premię lotną, umiejscowioną 10 kilometrów przed metą wygrał Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R). Na nieco ponad kilometr do końca etapu ataku próbował Paweł Bernas z Mazowsze Serce Polski Cycling Team, lecz został złapany przez główną grupę na kilkadziesiąt metrów do mety. Ostatecznie doszło do finiszu z dużej grupy, w którym szans rywalom nie dał Itamar Einhorn. Dwa niższe miejsca na podium przypadły kolarzom Lotto Soudal u23 – Arne Maritowi i Jarne van de Paarowi. Najlepszym Polakiem okazał się Alan Banaszek z Mazowsze Serce Polski Cycling Team, który zajął czwartą pozycję.

Pełne wyniki 1 etapu > TUTAJ

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments