fot. Darek Krzywański

Jakub Kaczmarek z Mazowsze Serce Polski nowym górskim mistrzem Polski 

Organizatorem tegorocznych mistrzostw Polski była Wysowa-Zdrój. Kolarze startowali ze stadionu w Uściu Gorlickim, by później wjechać na rundy ze startem i metą w Kunkowej. 

Było ich sześć i łącznie liczyły sobie 145 kilometrów. Jak na górskie mistrzostwa Polski przystało, trasa była bardzo ciężka – miała 2 800 metrów przewyższenia. Meta znajdowała się 300 metrów po ostatnim podjeździe. 

Trudność trasy sprawiła, że po 50 kilometrach główna grupa była już bardzo przerzedzona. Zawodnicy podzielili się na kilka kilkunastoosobowych grupek, a z samego przodu jechali Mateusz Grabis, Paweł Cieślik (obaj Voster ATS Team) i Marek Rutkiewicz (Mazowsze Serce Polski).

W pewnym momencie ich przewaga wynosiła 50 sekund. Tyle że ich wspólna przygoda szybko się skończyła. Dogoniła ich kilkunastoosobowa główna grupa.

Szybko utworzyła się jednak kolejna ucieczka. W jej skład weszli Adam Stachowiak (Voster ATS Team ) i Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski). Na około 45 kilometrów do mety dołączył do nich Paweł Franczak (Voster ATS).

Po 10 kilometrach wspólnej jazdy ich przewaga wynosiła 1 minutę i 10 sekund nad siedmioosobową grupą, w skład której wchodził m.in. świeżo upieczony mistrz Polski – Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team).

Choć w skład pogoni wchodzili bardzo mocni zawodnicy, to różnica między obiema grupkami wciąż rosła. Gdy rozpoczęło się ostatnie okrążenie, wynosiła już dwie minuty, więc można było przewidywać, że medale rozdzielą między sobą członkowie prowadzącej trójki.

W końcówce na samotny atak zdecydował się Kaczmarek. Stachowiak i Franczak zostali z tyłu, a zawodnik Mazowsze Serce Polski samotnie popędził w kierunku mety i po chwili mógł się cieszyć ze zwycięstwa. Drugie miejsce przypadło Stachowiakowi, a podium uzupełnił Paweł Franczak (Voster ATS Team).

W kategorii kolarzy poniżej 23 roku życia najlepszy okazał się Adam Kuś (TC Chrobry Scott Głogów). Srebro wywalczył Tomasz Budziński (Wibatech Merx Wrocław), a ostatnią lokatę na podium zajął Michał Jaskot (CCC Development Team).

Pełne wyniki wyścigu elity mężczyzn i orlików.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments