Jon Aberasturi (Caja Rural – Seguros RGA) wygrał pierwszy etap węgierskiego wyścigu. Na czwartym miejscu finiszował Kamil Gradek (CCC Team).
Pierwszy etap Tour de Hongrie rozgrywany był na rundach wokół Esztergom i liczył niespełna 118 kilometrów. Kolarze mieli trzy razy do pokonania podjazd Dobogoko (4 km długości; średnie nachylenie 5,1 %).
W pierwszą ucieczkę zabrało się dziewięciu kolarzy, a w tej grupie byli między innymi Diether Sweeck (Alpecin-Fenix), Boris Vallée (Bingoal – Wallonie Bruxelles) czy Alejandro Osorio (Caja Rural – Seguros RGA). Jednak to Veljko Stojnić (Vini Zabù – KTM) najlepiej wykorzystał ten odjazd i został pierwszym liderem klasyfikacji górskiej.
Ucieczka przeszła do historii na 20 kilometrów przed metą. Na ostatnim podjeździe na atak zdecydował się Attila Valter (CCC Team), który jako pierwszy zameldował się na szczycie.
Niestety Węgier jadący w koszulce CCC Team został doścignięty na dwa kilometry przed metą. Finisz z mocno zredukowanego peletonu wygrał Jon Aberasturi (Caja Rural – Seguros RGA). Kolejne miejsca zajęli Kaden Groves (Mitchelton-Scott) i Adam Ťoupalík (Elkov – Kasper).
Na czwartym miejscu finiszował Kamil Gradek (CCC Team). Niestety na końcowych metrach w kraksie ucierpiał Kamil Małecki (CCC Team), który został zabrany do szpitala na obserwację.
🇪🇸@jonaberasturi of 🇪🇸@CajaRural_RGA wins stage 1 of 🇭🇺@Tour_de_Hongrie #TourdeHongrie pic.twitter.com/NZJ8QIbMdn
— World Cycling Stats (@wcsbike) August 29, 2020
Wyniki pierwszego etapu (TOP 58):
Pozycja | Kolarz | Ekipa | Czas |
1 | ABERASTURI Jon | Caja Rural – Seguros RGA | 02:48:04 |
2 | GROVES Kaden | Mitchelton-Scott | ,, |
3 | ŤOUPALÍK Adam | Elkov – Kasper | ,, |
4 | GRADEK Kamil | CCC Team | ,, |
5 | VAN DER POEL David | Alpecin-Fenix | ,, |
6 | EINHORN Itamar | Israel Start-Up Nation | ,, |
7 | SEVILLA Diego Pablo | Kometa Xstra Cycling Team | ,, |
8 | NÕMMELA Aksel | Bingoal – Wallonie Bruxelles | ,, |
9 | STACCHIOTTI Riccardo | Vini Zabù – KTM | ,, |
10 | HOELGAARD Markus | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
11 | STÜSSI Colin | Team Vorarlberg Santic | ,, |
12 | VAN DEN BOSSCHE Fabio | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
13 | BOUWMAN Koen | Team Jumbo-Visma | ,, |
14 | FOSS Tobias | Team Jumbo-Visma | ,, |
15 | SIMMONS Quinn | Trek – Segafredo | ,, |
16 | HOWSON Damien | Mitchelton-Scott | ,, |
17 | WIŚNIOWSKI Łukasz | CCC Team | ,, |
18 | DINA Márton | Kometa Xstra Cycling Team | ,, |
19 | TRÆEN Torstein | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
20 | TOLHOEK Antwan | Team Jumbo-Visma | ,, |
21 | SIX Franklin | Bingoal – Wallonie Bruxelles | 00:06 |
22 | GOLDSTEIN Omer | Israel Start-Up Nation | ,, |
23 | GONZÁLEZ Roberto Carlos | Vini Zabù – KTM | 00:09 |
24 | BONGIORNO Francesco Manuel | Vini Zabù – KTM | ,, |
25 | MULLEN Ryan | Trek – Segafredo | 00:11 |
26 | RUMAC Josip | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
27 | VALTER Attila | CCC Team | 00:13 |
28 | LOZANO David | Team Novo Nordisk | 00:19 |
29 | HUYS Laurens | Bingoal – Wallonie Bruxelles | 00:20 |
30 | DE PESTEL Sander | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
31 | THALMANN Roland | Team Vorarlberg Santic | ,, |
32 | HNÍK Karel | Elkov – Kasper | ,, |
33 | MEISEN Marcel | Alpecin-Fenix | ,, |
34 | RODRÍGUEZ Cristián | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
35 | PER David | Adria Mobil | ,, |
36 | MERTENS Julian | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
37 | SCHLEGEL Michal | Elkov – Kasper | 00:25 |
38 | KUKRLE Michael | Elkov – Kasper | 00:29 |
39 | DE WILDE Gilles | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, |
40 | ABRAHAMSEN Jonas | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
41 | KULSET Kristian | Uno-X Pro Cycling Team | 00:32 |
42 | KONYCHEV Alexander | Mitchelton-Scott | ,, |
43 | GUERIN Alexis | Team Vorarlberg Santic | ,, |
44 | GRAVALOS LOPEZ Arturo | Kometa Xstra Cycling Team | ,, |
45 | BRAND Sam | Team Novo Nordisk | ,, |
46 | KUSZTOR Péter | Team Novo Nordisk | ,, |
47 | BRAJKOVIČ Janez | Adria Mobil | 00:36 |
48 | HORVAT Žiga | Adria Mobil | ,, |
49 | TORTOMASI Leonardo | Vini Zabù – KTM | ,, |
50 | HOČEVAR Kristjan | Adria Mobil | ,, |
51 | GARCÍA Jhojan | Caja Rural – Seguros RGA | 00:42 |
52 | SZATMARY Andras | Hungary | 00:45 |
53 | DURBRIDGE Luke | Mitchelton-Scott | ,, |
54 | SLEEN Torjus | Uno-X Pro Cycling Team | 00:55 |
55 | LINDEMAN Bert-Jan | Team Jumbo-Visma | 01:00 |
56 | SUTHERLAND Rory | Israel Start-Up Nation | 01:34 |
57 | ROUILLER Loris | Alpecin-Fenix | 01:37 |
58 | GARAVAGLIA Giacomo | Kometa Xstra Cycling Team | 01:44 |