Foto: B. Bade / Groupama-FDJ

Arnaud Démare (Groupama – FDJ) po profesorsku rozegrał wraz z kolegami z ekipy batalię o koszulkę mistrza Francji.

Ostatnie dni są bardzo udane dla francuskiego sprintera. Wygrał dwa etapy i klasyfikację generalną VOO-Tour de Wallonie, a teraz dołożył do swojego palmares trzeci tytuł mistrza kraju.

Démare był faworytem wyścigu głównie przez to, że miał do pomocy aż 13 kolarzy (plus 4 z ekipy młodzieżowej). Jednak ekipy Ag2r La Mondiale czy Arkea-Samsic były równie liczne.

Mimo wielu ataków Groupama-FDJ cały czas pilnowała sytuacji. Jednak kiedy do walki włączył się sam Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) sytuacja się mocno skomplikowała. Jednak będący w świetnej formie Demare odpowiedział na atak i wspólnie z Bryanem Coquardem (B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM) dołączyli do kolarza z ekipy Patricka Lefevere’a.

O wszystkim zadecydował sprinterski pojedynek tej trójki, gdzie najszybszy okazał się Démare. Srebro wywalczył Coquard, a brąz Alaphilippe.

To mój najpiękniejszy tytuł w kolekcji – pod kątem drużynowym, jak i indywidualnym. Wiedziałem, że będzie dziś bardzo ciężko. Kiedy zaatakował Julian to Anthony Roux powiedział mi, żebym to skontrował. To nie było w moim stylu, ale okazało się skuteczne. Martwiłem się w sprincie, że lepszy okaże się Bryan. Na szczęście noga dobrze podawała i udało mi się wywalczyć mistrzostwo kraju

– powiedział po pięknym zwycięstwie Demare.

Będący w świetnej formie Demare decyzją trenera reprezentacji Francji Thomasa Voecklera został liderem na mistrzostwa Europy w Plouay.