fot. Getty Images Sport

Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) wygrał po finiszu z grupki trzeci etap Tour de Wallonie. Nowym liderem został Arnaud Démare (Groupama – FDJ).

Przedostatni etap belgijskiego wyścigu liczył 192 kilometry i prowadził z Montzen do Visé. Na mocno pofałdowanej trasie na kolarzy czekało siedem oznaczonych podjazdów.

Tuż po starcie na atak zdecydowali się: Michał Gołaś (Team Ineos), Marcel Sieberg (Bahrain – McLaren), Carlos Canal (Burgos-BH), Michael Van Staeyen (Tarteletto – Isorex) i Andreas Goeman (Telenet-Baloise Lions). Na górskich premiach brylował “Goły”, który został nowym liderem tej klasyfikacji.

Ich przewaga w pewnym momencie wynosiła nawet pięć minut. Na kolejnych hopkach ucieczka się rozpadła i na czele zostali tylko Gołaś i Canal. 64 kilometry przed metą dojechał do nich Milan Menten (Sport Vlaanderen – Baloise), a po kilku następnych kilometrach także Toon Aerts (Telenet-Baloise Lions), Gianni Marchand (Tarteletto – Isorex) i Pim Ligthart (Team Total Direct Energie).

Wszystko zjechało się na 40 kilometrów przed metą. Podczas pierwszego podjazdu pod Cote de Cheratte (700 metrów długości; średnie nachylenie 12,5%) peleton się mocno przerzedził. Tempo nadawali przede wszystkim kolarze Lotto Soudal.

12 kilometrów przed metą zaatakował Alexis Renard (Israel Start-Up Nation), ale młody Francuz został szybko doścignięty. Kolejny podjazd pod Cote de Cheratte spowodował, że z czołówki odpadł lider wyścigu, Caleb Ewan (Lotto Soudal).

Na czele pojawili się: Greg van Avermaet (CCC Team), Zdeněk Štybar (Deceuninck – Quick Step) i Jhonatan Narváez (Team INEOS). Po chwili dojechał do nich ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu, Loïc Vliegen (Circus – Wanty Gobert).

5 kilometrów przed metą czwórka miała kilkanaście sekund przewagi nad grupą, w której zaciekle gonili kolarze Groupama-FDJ. Na ostatnim kilometrze czołówka próbowała jeszcze walczyć, ale wszystko się zjechało tuż przed finiszem.

Najszybszy z mocno wyselekcjonowanej grupki okazał się Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step), który na kresce pokonał Arnaud Démare’a (Groupama – FDJ). Francuz został nowym liderem wyścigu.

Trzeci był John Degenkolb (Lotto Soudal).

Wyniki trzeciego etapu VOO-Tour de Wallonie 2020:

1 Sam Bennett (Irl) Deceuninck-Quickstep 4:42:25
2 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
3 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal
4 Matteo Trentin (Ita) CCC Team 0:00:01
5 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
6 Andrea Vendrame (Ita) AG2R la Mondiale
7 Marco Haller (Aut) Bahrain McLaren
8 Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix
9 Baptiste Planckaert (Bel) Bingoal WB
10 Clement Venturini (Fra) AG2R la Mondiale
11 Nick Van der Lijke (Ned) Riwal Readynez
12 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkea-Samsic
13 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-Up Nation
14 Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
15 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
16 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez
17 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team
18 James Fouche (NZl) Hagens Berman Axeon
19 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie
20 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
21 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
22 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
23 Eliot Lietaer (Bel) Bingoal WB
24 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-Quickstep
25 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
26 Loïc Vliegen (Bel) Circus-Wanty Gobert
27 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
28 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
29 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB
30 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
31 Aime De Gendt (Bel) Circus-Wanty Gobert
32 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
33 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
34 Jhonatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Team Ineos
35 Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain McLaren
36 Jonas Koch (Ger) CCC Team
37 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez
38 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-Quickstep
39 Kevin Vermaerke (USA) Hagens Berman Axeon
40 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:00:08
41 Lars Van den Berg (Ned) Groupama-FDJ 0:00:22
42 Andre Carvalho (Por) Hagens Berman Axeon 0:01:05
43 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
44 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
45 Jarrad Drizners (Aus) Hagens Berman Axeon
46 Daniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic
47 Reinardt Janse van Rensburg (RSA) NTT Pro Cycling
48 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix
49 Silvan Dillier (Swi) AG2R la Mondiale
50 Lionel Taminiaux (Bel) Bingoal WB
51 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren
52 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-Up Nation 0:02:07
53 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto-Isorex
54 Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation
55 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-Quickstep
56 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:37
57 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
58 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB
59 August Jensen (Nor) Riwal Readynez 0:03:51
60 Eli Iserbyt (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
61 Dries De Bondt (Bel) Alpecin-Fenix
62 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
63 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
64 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
65 Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
66 Cameron Wurf (Aus) Team Ineos
67 Jannik Steimle (Ger) Deceuninck-Quickstep
68 Benoit Jarrier (Fra) Team Arkea-Samsic
69 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
70 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
71 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-Quickstep
72 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
73 Luke Rowe (GBr) Team Ineos
74 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
75 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:03:58
76 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team 0:06:20
77 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
78 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal
79 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:06:55
80 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
81 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Lions
82 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
83 Christian Knees (Ger) Team Ineos
84 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
85 Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:12:35
86 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
87 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
88 Donavan Vincent Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic
89 Alexandar Richardson (GBr) Alpecin-Fenix
90 Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling
91 Jens Reynders (Bel) Hagens Berman Axeon
92 Angel Fuentes Paniego (Spa) Burgos-BH
93 Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-BH
94 Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert
95 Carlos Canal Blanco (Spa) Burgos-BH
96 Christoffer Lisson (Den) Riwal Readynez
97 Thijs Aerts (Bel) Telenet Lions
98 Toon Aerts (Bel) Telenet Lions
99 Yentl Bekaert (Bel) Telenet Lions
100 Maximilian Walscheid (Ger) NTT Pro Cycling
101 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain McLaren
102 Jacob Relaes (Bel) Tarteletto-Isorex
103 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto-Isorex
104 Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
105 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R la Mondiale
106 Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-Up Nation
107 Pim Ligthart (Ned) Total Direct Energie
108 Roy Jans (Bel) Alpecin-Fenix
109 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon
110 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
111 Josef Cerny (Cze) CCC Team
112 Arvid De Kleijn (Ned) Riwal Readynez
113 Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling
114 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-Quickstep
115 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain McLaren
116 Corne Van Kessel (Ned) Circus-Wanty Gobert
117 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Circus-Wanty Gobert
118 Andreas Goeman (Bel) Telenet Lions
119 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
120 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
121 Bert De Backer (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
122 Lars Van der Haar (Ned) Telenet Lions
123 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal WB
124 Rory Sutherland (Aus) Israel Start-Up Nation
125 Mark Cavendish (GBr) Bahrain McLaren
126 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos
127 Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
128 Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale
129 Jim Aernouts (Bel) Telenet Lions
130 Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
131 Ryan Kamp (Ned) Pauwels Sauzen-Bingoal
132 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
133 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
134 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
135 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal
136 Jonas Van Genechten (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
137 Michaël Van Staeyen (Bel) Tarteletto-Isorex 0:16:11
138 Michael Carbel Svendgaard (Den) NTT Pro Cycling
139 Tom Paquot (Bel) Bingoal WB
140 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie
141 Ludwig De Winter (Bel) Circus-Wanty Gobert
142 Enzo Wouters (Bel) Tarteletto-Isorex 0:22:34