W dniach 12-16 sierpnia odbędzie się Tour Bitwa Warszawska 1920 UCI (2.2). Wyścig odbędzie się w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Polskę i Europę przed bolszewikami.

Z każdego etapu wyścigu przeprowadzimy relację video na żywo! Zapraszamy na nasz profil na Facebooku > TUTAJ

Oczywiście wyścig uczci pamięć wszystkich uczestników Bitwy Warszawskiej, czyli uznawanej za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Tour Bitwa Warszawska 1920 odwiedzi między innymi: Warszawę, Radzymin, Legionowo, Wieliszew, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Płock, Płońsk i wiele innych miejscowości na Mazowszu.

Trasa Tour Bitwa Warszawska 1920 UCI (2.2)

  1. Etap: Warszawa (Agrykola) – Warszawa (Agrykola) prolog 2,1 km 

Na trasie tegorocznego wyścigu kolarze będą mieć do pokonania pięć etapów. Pierwszym aktem tego widowiska będzie krótki 2,1 kilometrowy prolog na warszawskiej Agrykoli.

2. Etap: Radzymin – Gmina Nieporęt – Radzymin 147 km

Drugi odcinek ścigania odbędzie się na 21-kilometrowej rundzie między Radzyminem a Wólką Radzymińską w gminie Nieporęt. W sumie kolarze pokonają 7 okrążeń, co złoży się w sumie na 147 kilometrów trasy.

3. Etap: Legionowo – Wieliszew – Serock 138 km

Trzeci etap wyścigu upamiętniającego Bitwę Warszawską rozpocznie się w Legionowie. Kolarze przekroczą Narew w miejscowości Dębe i będą zmierzać do Serocka, gdzie pokonają  dodatkowo 8 rund. W sumie odcinek będzie liczyć sobie 138 kilometrów.

4. Etap: Nasielsk – Nowy Dwór Mazowiecki – Nasielsk 134 km

Przedostatniego dnia ścigania zawodnicy pokonają 134 kilometry startując z Nasielska. Wyścig pojedzie na południe w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i powróci na do Nasielska, gdzie kolarze pokonają jeszcze dodatkowo siedem rund w mieście.

5. Etap: Płock – Płońsk 151 km

Ostatni a zarazem najdłuższy odcinek wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920 będzie liczył sobie 151 kilometrów. Kolarze wystartują z Płocka i będą zmierzać na wschód w kierunku Płońska, gdzie kolarze pokonają jeszcze 5 rund i tam dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć w wyścigu.

Drużyny i lista startowa na Tour Bitwa Warszawska 1920

Bez wątpienia tegoroczna edycja wyścigu na Mazowszu będzie mieć bardzo mocną obsadę. Na starcie pojawi się wiele mocnych ekip, w tym dwie drużyny prokontynentalne Alpecin-Fenix oraz Uno-X Pro Cycling Team. Belgijski zespół poprowadzi świetny sprinter Sacha Modolo. 33-letni Włoch w 2015 roku wygrał dwa etapy na Giro d’Italia, a dwa lata później zwyciężył na etapie Tour de Pologne z finiszem w Katowicach.

Z drużyny Uno-X Pro Cycling Team w wyścigu zaprezentuje się między innymi Julius Johansen. 20-letni Duńczyk jest mistrzem świata juniorów w wyścigu ze startu wspólnego z Bergen z 2017 roku. Czeska drużyna kontynentalna Elkov – Kasper przyjedzie do Polski z doświadczonym składem. Znanymi nazwiskami dla kibiców kolarstwa z pewnością są Jan Bárta oraz Alois Kaňkovský. Pierwszy z nich przez wiele lat jeździł w drużynie NetApp, która z czasem przekształciła się w ekipę Bora – Argon 18, a teraz znana jest pod nazwą BORA – hansgrohe. Natomiast Alois Kaňkovský wielokrotnie wygrywał wyścigi w Polsce, między innymi: dwukrotnie Puchar MON, cztery razy Memoriał Andrzeja Trochanowskiego oraz w 2017 roku triumfował w Wyścigu Dookoła Mazowsza.

Podczas wyścigu należy zwrócić, również szczególną uwagę na reprezentantów Niemiec, której trzon tworzą świetni kolarze ścigający się na welodromie i przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Felix Groß niecały miesiąc temu świetnie jechał w Wyścigu Dookoła Mazowsza wygrywając dwa etapy i zajmując czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej. Po zakończeniu ścigania na Mazowszu 21-letni zawodnik wygrał jeszcze Puchar Ministra Obrony Narodowej.

Podczas Tour Bitwa Warszawska 1920 będzie się ścigać, również wiele ekip, które są bezpośrednim zapleczem World Tourowych zespołów. Będą to: Lotto Soudal U23, Israel Cycling Academy, Vino – Astana Motors, NTT Continental Cycling Team oraz Jumbo-Visma Development Team.

Na starcie nie zabraknie oczywiście polskich ekip. Po bardzo obiecującym wznowieniu sezonu z pewnością drużyna gospodarzy Mazowsze Serce Polski będzie chciała dobrze się zaprezentować. Paweł Bernas, Alan i Adrian Banaszkowie są świeżo po starcie w Tour de Pologne, więc na pewno są w bardzo dobrym rytmie wyścigowym.

Także drużyna Voster ATS Team będzie chciała powalczyć o dobry rezultat. Paweł Franczak oraz Sylwester Janiszewski powinni liczyć się w masowych finiszach z peletonu. Ponadto wrocławski Wibatech Merx 7R poprowadzą najaktywniejszy zawodnik tegorocznego Tour de Pologne Maciej Paterski oraz triumfator sobotniego Memoriału Henryka Łasaka Marcin Budziński.

Warto zwrócić, także uwagę na Polaków, którzy ścigają się w barwach zagranicznych ekip. W drużynie Leopard Pro Cycling pojadą Szymon Rekita i Filip Maciejuk. Rówieśnik Maciejuka, 20-letni Krzysztof Domin wystartuje wraz ze swoją włoską drużyną kontynentalną Iseo Serrature – Rime – Carnovali. W brytyjskim zespole Velo Schils Interbike Racing Team zaprezentuje się Patryk Biel.

Pełna lista startowa na Mazowsze Tour Bitwa Warszawska 1920 dostępna jest tutaj.

Więcej informacji dotyczących Mazowsze Tour Bitwa Warszawska 1920 dostępnych jest na stronie internetowej wyścigu.

Poprzedni artykułKolejni dwaj zawodnicy dołączają do zespołu Ag2r La Mondiale
Następny artykułBardzo mocny skład Jumbo-Visma na Criterium du Dauphiné 2020
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments