Georg Preidler został skazany na 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok ma związek z “Operacją Aderlass”.

“Operacja Aderlass” to afera dopingowa, która wybuchła w Austrii na przełomie 2018 i 2019 roku. W jej wyniku zawieszeno wielu kolarzy, m.in Alessandro Petacchiego (który wcześniej i tak skończył karierę), Kristiana Duraska i Stefana Denifla – niedoszłego zawodnika CCC Team.

Do stosowania niedozwolonych środków przyznał się wówczas także Georg Preidler. Trzydziestoletni Austriak od 2013 do początku 2019 roku był zawodnikiem worldtourowych Giant-Alpecin, Team Sunweb i FDJ. Jeszcze w 2018 roku wygrał nawet etap Tour de Pologne, a w klasyfikacji generalnej naszego wyścigu zajął 6. miejsce.

Zacząłem  brać naprawdę niedawno. Był to jednak największy błąd w moim życiu. Czuję się zobowiązany do przeproszenia każdego, kto poczuł się oszukany

– mówił wtedy.

Niestety dla niego, skrucha na niewiele się zdała. W środę prokuratura zadecydowała, że Austriak zasłużył na rok więzienia w zawieszeniu, a także musi zapłacić 3 tysiące euro odszkodowania.