Na antenie Telewizji Polskiej i z udziałem gości specjalnych, w tym między innymi zwycięzcy Tour de Pologne z 2014 roku Rafała Majki (BORA-hansgrohe), zaprezentowano trasę tegorocznej edycji wyścigu, która potrwa od 5 do 9 sierpnia. Będzie to pierwsza „etapówka” z cyklu World Tour po przerwie spowodowanej pandemią wirusa Covid-19. 

Wielki Start

Z powodu pandemii, a co za tym idzie konieczności przeorganizowania kalendarza na sezon 2020, data rozgrywania wyścigu Tour de Pologne została przesunięta, a wyścig skrócony do pięciu etapów. 77. edycja największej i najbardziej prestiżowej kolarskiej imprezy w Polsce potrwa od środy 5 sierpnia do niedzieli 9 sierpnia. Wszystko odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego: bez kibiców na startach i metach etapów, bez kolumny reklamowej, a także bez miasteczka sponsorskiego. Nie odbędzie się również oficjalna prezentacja drużyn i nie będzie celebrowania podpisywania listy startowej – to za kolarzy będą robili dyrektorzy sportowi.

W środę wiceprzewodnicząca Europejskiej Unii Kolarskiej Agata Lang spotkała się z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk i przekazała protokół medyczny, który będzie obowiązywał w trakcie trwania wyścigu. Przypomnijmy, że w czasach pandemii koronawirusa jest to obowiązkowa procedura. Nad tym, aby możliwie najbardziej zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 wspólnie pracują Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), organizatorzy wyścigów oraz władze państwowe danego kraju, które wypracowują zasady mające na celu chronić zdrowie uczestników wyścigu.

Poniżej można obejrzeć oficjalny zwiastun wyścigu: 

Tour dla Björga

Wyścig rozpocznie się na legendarnym Stadionie Śląskim w Chorzowie, skąd w ubiegłym roku na swój ostatni etap w życiu wyruszył Björg Lambrecht z drużyny Lotto-Soudal. Zaledwie 22-letni Belg z niewyjaśnionych przyczyn zjechał nagle z trasy trzeciego etapu i uderzył w znajdujący się przy drodze betonowy przepust. Zmarł w szpitalu w Rybniku.

Wielki Start wyścigu właśnie z tego miejsca jest sposobem na uczczenie pierwszej rocznicy śmierci kolarza i oddanie mu hołdu. Ponadto zastrzeżono numer startowy 143, z którym jechał Lambrecht, odbędzie się minuta ciszy, a także stworzono specjalną klasyfikację dla młodych zawodników.

Swojemu koledze z drużyny hołd chcą złożyć także kolarze drużyny Lotto-Soudal, którzy przyjadą nad Wisłę w bardzo silnym składzie: z między innymi zwycięzcą Tour de Pologne z 2016 roku Timem Wellensem, triumfatorem Paryż-Roubaix (2015) Johnem Degenkolbem oraz wielokrotnym zwycięzcą etapowym w wielkich tourach Thomasem De Gendtem, a także ulubieńcem kibiców i zawsze dającym z siebie wszystkim kolarzem Tomaszem Marczyńskim.

Trasa

5 sierpnia (środa), Etap 1: Stadion Śląski Chorzów > Katowice (195,8 km)

Na otwarcie już tradycyjnie zaprojektowano etap przeznaczony dla sprinterów, którzy o pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji wyścigu powalczą w tak zwanej świątyni sprintu pod Katowickim Spodkiem, gdzie najszybsi kolarze w peletonie rokrocznie osiągają rekordowe prędkości.

6 sierpnia (czwartek) Etap 2: Opole > Zabrze (151,5 km)

Drugi etap także będzie faworyzował sprinterów. Na trasie zaplanowano jedną górską premię II kategorii, na Górze św. Anny, ale w Zabrzu drugi dzień z rzędu będą rywalizowali sprinterzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 sierpnia (piątek) Etap 3: Wadowice > Bielsko-Biała, Śląskie (203,1 km)

Na trzecim etapie rozpoczną się trudności. Na trasie znajduje się aż siedem górskich premii, w tym podjazdy pod Kocierz czy przełęcz Przegibek. Najwięcej trudności z pewnością przysporzy kolarzom Kocierz, gdzie – jak powiedział podczas prezentacji Tomasz Marczyński – niezbędne będzie założenie odpowiednich przełożeń w rowerach, ponieważ miejscami jest tam naprawdę stromo. Pomysłodawcą umieszczenia tego podjazdu na trasie naszego narodowego Touru jest były polski zawodowiec Przemysław Niemiec, który pomaga projektować trasę wyścigu.

8 sierpnia (sobota), Etap 4: Bukovina Resort > Bukowina Tatrzańska (152,9 km)

O losach klasyfikacji generalnej rozstrzygnie dobrze znana, królewska runda wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Do pokonania dwukrotnie będzie podjazd Rzepiska, a także słynny Gliczarów. Na metę będzie prowadziła zaś słynna Ścianka Bukowina.

9 sierpnia (niedziela), Etap 5: Zakopane > Kraków (188 km)

Zmagania zakończą się na alei Focha przy Błoniach w Krakowie, gdzie o zwycięstwo powalczą sprinterzy, ale w pierwszej części etapu będzie jeszcze okazja, aby rozstrzygnąć chociażby losy poszczególnych klasyfikacji, np. górskiej, bowiem kolarze zmierzą się z trzema podjazdami: Zębem (II kat.), Krowiarką (I kat.) oraz Górą Makowską (II kat.). W Czarnym Dunajcu zostanie również rozegrana lotna premia.

Dyrektor wyścigu Tour de Pologne Czesław Lang przyznał, że wraz z całym swoim zespołem w Lang Teamie bardzo starali się o to, aby w przeorganizowanym kalendarzu znalazło się miejsce na Wyścig dookoła Polski.

– Koronawirus zatrzymał cały świat, ale stoczyliśmy wielką walkę, aby w tym nowym kalendarzu znalazł się także nasz wyścig Tour de Pologne. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) obdarzyła nas wielkim zaufaniem, ponieważ wie, że zrobimy to dobrze

– przyznał i dodał, że na prośbę samych zawodników i ich drużyn utrudniono nieco trasę:

Na prośbę ekip dołożyliśmy trochę kilometrów i podjazdów, aby wyścig był jeszcze trudniejszy.

Tomasz Marczyński potwierdził, że Tour de Pologne będzie bardzo ważnym wyścigiem dla jego zespołu, które będzie chciał powalczyć na wszystkich polach – w sprintach, o zwycięstwa etapowe oraz w klasyfikacji generalnej. Ponadto przyznał, że wyjątkowej motywacji będzie im dodawała pamięć o Björgu Lambrechcie.

– Przyjeżdżamy ze składem, który może powalczyć w każdym terenie. John Degenkolb będzie walczył w sprintach, ja z Thomasem De Gendtem będziemy mieli wolną rękę w kwestii ucieczek, zaś Tim Wellens, który wygrywał w przeszłości ten wyścig, będzie walczył o klasyfikację generalną. W tym roku pamięć o Björgu będzie zdecydowanie dodawała nam motywacji do ścigania

– powiedział Marczyński.

Jak co roku wyścig Tour de Pologne będzie relacjonować redakcja Naszosie.pl. Przeprowadzimy relację tekstową od startu do mety ze wszystkich etapów, która będzie dostępna zarówno na naszym portalu, jak i na oficjalnej stronie internetowej wyścigu Tour de Pologne – www.tourdepologne.pl. Już dziś serdecznie zapraszamy! 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments