fot. Jumbo-Visma

Zawodnik reprezentujący na co dzień barwy ekipy Jumbo-Visma opuszcza Ruch na Rzecz Wiarygodnego Kolarstwa (MPCC, fr. Mouvement pour un cyclisme crédible) z powodu sprzeciwu tej antydopingowej organizacji na stosowanie ketonów.

Zespół Jumbo-Visma nie jest, co prawda członkiem tej organizacji, ale Dumoulin należał do MPCC od czasów jazdy dla Team Sunweb. Swoją decyzję zawodnik rodem z Niderlandów uzasadniał w rozmowie z Wielerflits.nl.

Naprawdę podoba mi się filozofia MPCC. Dążą do czystszego sportu i nie uważają, że obecne przepisy antydopingowe są wystarczająco rygorystyczne, szczególnie w zakresie stosowania kortyzonu. Jednak MPCC wymyśliła historię, że stosowanie ketonów jest bardzo niebezpieczne. Myślałem, że to bardzo obłudne podejście tej organizacji. Nasz zespół używa ketonów, więc byłaby to dla mnie trochę hipokryzja, aby być członkiem MPCC. Te dwie sprawy wspólnie skłoniły mnie do rezygnacji z członkostwa w tej organizacji

– zakończył Dumoulin.

O suplementacji ketonów głośno zrobiło się podczas zeszłorocznego Tour de France, gdy wspomniał o stosowaniu tego środka szef zespołu Jumbo-Visma Richard Plugge. Używanie ketonów oczywiście jest całkowicie legalne. Mimo tego MPCC nakreśliło swoje stanowisko w  tej sprawie mówiąc, że nie zaleca ich stosowania, ponieważ według niektórych ekspertów mogą one wywoływać w organizmach zawodników skutki uboczne.

 

Poprzedni artykułOrlen e-Tour de Pologne Amatorów – wielkie emocje w Yorkshire
Następny artykułWielowymiarowa rywalizacja w Road Tour VR: Agrykola
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments