fot. Lotto Soudal

Belgijska drużyna na poziomie World Tour przygotowuje się do wznowienia kolarskiego sezonu. Pandemia COVID-19 zmusza kierownictwo ekipy do wdrożenia nowych rozwiązań organizacyjnych.

Zespół Lotto Soudal po wznowieniu sezonu zostanie podzielony na trzy niezależne grupy, w której znajdą się, zarówno kolarze, jak i członkowie obsługi. O planowanych rozwiązaniach w rozmowie z belgijskim Sporza opowiedział lekarz zespołu Jens De Decker.

W zespole zaczęliśmy bardzo szybko zastanawiać się, jak wrócić do wyścigów tak bezpiecznie, jak będzie to tylko możliwe. Stworzyliśmy trzy grupy, a punktem wyjścia dla tego rozwiązania są trzy Grand Toury. W znacznej części wyścigów będziemy utrzymywać ten sam personel oraz tych samych zawodników w nadchodzących miesiącach. Ponadto zawodnicy zawsze będą dzielić pokoje hotelowe z tą samą osobą

– przyznał Belg.

Rotacja pomiędzy poszczególnymi trzema grupami ma być ograniczona do absolutnego minimum. Jednak lekarz drużyny Lotto Soudal zdaje sobie sprawę, że nie będzie można tego planu w 100% zrealizować z powodu chorób, kontuzji i innych wydarzeń losowych. W takich przypadkach, czy to zawodnicy, czy też obsługa przejdzie kolejne testy, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Z pewnością będziemy musieli być elastyczni dla kolarzy. Jeśli ktoś z nich będzie musiał opuścić jedną grupę i dołączyć do nowej, to będzie to poprzedzone całym protokołem testowym. Musimy także zobaczyć, jaka jest nasza zdolność testowania. W zależności od kraju, w którym się znajdujemy, będziemy musieli się także do tego dostosować

– zakończył De Decker.