fot. Team INEOS

Firma Petroineos, której jednym z właścicieli jest sir Jim Ratcliffe, szef Ineos Group, która sponsoruje kolarską drużynę INEOS, ma kłopoty finansowe i poprosiła brytyjskie władze o pożyczkę w wysokości 500 milionów funtów. 

Petroineos ma problemy finansowe związane z pandemią wirusa Covid-19, ponieważ wprowadzane przez różne kraje restrykcje spowodowały mniejszy ruch na drogach, a co za tym idzie – także mniejsze zapotrzebowanie na różnego rodzaju paliwa.

– Nie powinno być niespodzianką, że rafineria rozmawia z rządem [w sprawie udzielenia pomocy – przyp. M.W.] w czasie pandemii, kiedy to zapotrzebowanie na paliwo znacząco spadło

– firma Ineos mówiła dziennikowi “The Times”.

Jim Ratcliffe i jego grupa Ineos jest właścicielem połowy udziałów w firmie Petroineos – drugie 50 proc. należy do chińskiej firmy PetroChina. Rafineria Petroineosu znajduje się w szkockim Falkirk, zatem Ratcliffe i spółka poprosili o pomoc brytyjski i szkocki rząd. Według informacji podawanych przez telewizję SkyNews firmie potrzebne jest nawet pół miliarda funtów brytyjskich, jednak oficjalna prośba opiewa na niższą kwotę. Należy jednak podkreślić, że jeśli pożyczka zostanie udzielona, to trafi do Petroineosu, a nie do grupy Ineos.

W tej chwili nie wiadomo, czy wyżej opisana sytuacja wpłynie na sytuację finansową drużyny, w której na co dzień ścigają się Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś. Roczny budżet Team Ineos szacowany jest na 40 milionów funtów brytyjskich, jeden z największych, jeśli nie największych w peletonie.

Do tej pory podopieczni Dave’a Brailsforda byli tymi, którzy uniknęli załamania finansowego w wyniku pandemii. Pomimo braku pewności, że te dotkną Chrisa Froome’a i spółkę, to wyraźnie widać, że mało która branża może być całkowicie pewna uniknięcia kryzysu w tej bezprecedensowej sytuacji, która spotkała świat.  Przypomnijmy, że według doniesień mediów firma CCC przestanie sponsorować CCC Team wraz z końcem tego roku, a szef Astany Alexander Vinokurov powiedział ostatnio, że jeśli sezon nie zostanie wznowiony, jego drużyna nie przetrwa.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments