fot. Mitchelton-Scott / Getty Images

Jack Haig (Mitchelton-Scott) wygrał czwarty etap hiszpańskiego wyścigu. Liderem pozostał Jakob Fuglsang (Astana).

Przedostatni etap Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol liczył 125 kilometrów i prowadził z Villanueva Mesia do Granady. Po drodze na kolarzy czekały trzy trudne podjazdy. Jednak ostatnie 20 kilometrów prowadziło w dół.

Już po 10 kilometrach od peletonu odjechała grupa aż 18 kolarzy. Jechali w niej: Lennard Hofstede (Team Jumbo-Visma), Nelson Oliveira (Movistar Team), Kobe Goossens (Lotto Soudal), Sonny Colbrelli (Bahrain – McLaren), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Maurits Lammertink (Circus – Wanty Gobert), Jérôme Cousin i Damien Gaudin (obaj Team Total Direct Energie), Evgeny Shalunov (Gazprom – RusVelo), Orluis Aular (Caja Rural – Seguros RGA), Kévin Reza (B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM), Floris De Tier i Jimmy Janssens (obaj Alpecin-Fenix), Benoît Jarrier (Team Arkéa Samsic), James Shaw (Riwal Readynez Cycling Team), Juan Felipe Osorio i Ángel Madrazo (obaj Burgos-BH) oraz Ivan Moreno (Equipo Kern Pharma).

Peleton niezbyt chciał, aby tak mocna grupa wypracowała sobie dużą przewagę. Na pierwszej dziś górskiej premii (Puerto de Nivar – 10,8 km długości; średnie nachylenie 4,3%) punkty zdobyli De Tier, Madrazo i Osorio. Także na kolejnym podjeździe jako pierwszy zameldował się kolarz Alpecin-Fenix.

50 kilometrów przed metą uciekająca grupka miała tylko minutę przewagi. Peleton prowadzony przez Bahrain-McLaren i Astanę złapał harcowników na początku podjazdu Alto del Purche (9,0 km długości; średnie nachylenie 7,5%).

Po chwili spokoju zaatakował Jakob Fuglsang (Astana). Dojechali do niego Mikel Landa (Bahrain-McLaren), Jack Haig (Mitchelton-Scott), Brandon McNulty (UAE Team Emirates), Ion Izagirre (Astana) i Marc Soler (Movistar). Kilka mocnych pociągnięć Fuglsanga spowodowało, że odpadali z czołówki Izagirre i Soler. 2 kilometry przed szczytem podjazdu Hiszpan z Astany dogonił konkurentów.

Próbował ataków McNulty, ale pozostali kolarze szybko kasowali akcje Amerykanina. Na Alto del Purche pierwszy zameldował się Haig, a tuż za nim Landa i Fuglsang. 25 sekund tracili Izagirre i McNulty.

Na zjeździe najmocniej pracował Haig, który chciał wskoczyć na podium klasyfikacji generalnej. 6 kilometrów przed metą czołowa trójka miała ponad 30 sekund przewagi i to wśród nich był zwycięzca dzisiejszego etapu.

Walka o triumf etapowy zaczęła się na 1000 metrów przed metą. Zaatakował Haig, ale od razu do koła dojechali mu Fuglsang i Landa. Najwięcej sił na ostatnich metrach zachował Jack Haig (Mitchelton-Scott), który zwyciężył po raz drugi w profesjonalnej karierze! Kolejne miejsca zajęli Fuglsang i Landa.

Wyniki czwartego etapu:

1 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 3:07:35
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
3 Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain McLaren
4 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 0:00:27
5 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
6 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren 0:01:14
7 Marc Soler (Spa) Movistar Team
8 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
9 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
10 Andrey Zeits (Kaz) Mitchelton-Scott
11 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren
12 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
13 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea
14 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea
15 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton-Scott
16 Damiano Caruso (Ita) Bahrain McLaren
17 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:35
18 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott
19 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:02:37
20 Silvan Dillier (Swi) AG2R la Mondiale 0:03:31
21 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
22 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
23 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
24 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
25 Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix
26 Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
27 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:04:55
28 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Fundacion-Orbea
29 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team
30 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
31 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma 0:04:59
32 Pablo Bonilla (Spa) Burgos-BH 0:05:45
33 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie
34 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
35 Clement Venturini (Fra) AG2R la Mondiale
36 James Shaw (GBr) Riwal Readynez 0:05:51
37 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
38 Jan Bakelants (Bel) Circus-Wanty Gobert
39 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH
40 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma
41 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
42 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma
43 Kristian Aasvold (Nor) Riwal Readynez 0:08:01
44 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept
45 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles
46 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:08:04
47 Roger Adria Oliveras (Spa) Kern Pharma 0:08:33
48 Loïc Vliegen (Bel) Circus-Wanty Gobert
49 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
50 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
51 Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert
52 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma
53 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez
54 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:08:36
55 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:10:35
56 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma
57 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH
58 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren
59 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles
60 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:12:28
61 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal
62 Alexis Gougeard (Fra) AG2R la Mondiale 0:13:18
63 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
64 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
65 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:13:37
66 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo
67 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
68 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
69 Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
70 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
71 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
72 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma
73 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
74 Sondre Holst Enger (Nor) Riwal Readynez
75 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain McLaren
76 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
77 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix
78 Florian Vachon (Fra) Team Arkea-Samsic
79 Benoit Jarrier (Fra) Team Arkea-Samsic
80 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
81 Andrea Pasqualon (Ita) Circus-Wanty Gobert
82 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
83 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
84 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles
85 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
86 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
87 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
88 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix
89 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix
90 Christoffer Lisson (Den) Riwal Readynez 0:13:54
91 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
92 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:15:37
93 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
94 Alexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott
95 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie
96 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie
97 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott
98 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
99 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
100 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:16:16
101 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
102 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic
103 Mikel Iturria Segurola (Spa) Fundacion-Orbea
104 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:18:18
105 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:18:36
106 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
107 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma
108 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
109 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
110 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
111 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
112 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea 0:20:35
113 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea
114 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
115 Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:21:09
116 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea
117 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
118 Julien Morice (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
119 Mark Padun (Ukr) Bahrain McLaren
120 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
121 Jonas Van Genechten (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
122 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
123 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles
124 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
125 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie
126 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
127 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
128 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
129 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:24:22
DNF David De la Cruz Melgarejo (Spa) UAE Team Emirates
DNF Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 17:30:01
2 Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain McLaren 0:00:14
3 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:35
4 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:01:01
5 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren 0:01:44
6 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren 0:01:45
7 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:02:41
8 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea 0:02:50
9 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
10 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 0:02:59
11 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma 0:03:20
12 Andrey Zeits (Kaz) Mitchelton-Scott 0:03:29
13 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton-Scott 0:04:10
14 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea 0:04:28
15 Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma 0:05:14
16 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott 0:05:33
17 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:05:38
18 Silvan Dillier (Swi) AG2R la Mondiale 0:07:01
19 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:07:23
20 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:07:42
21 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:08:15
22 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:08:17
23 Jan Bakelants (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:08:48
24 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:09:07
25 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:09:14
26 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:10:31
27 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept 0:10:57
28 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:11:09
29 Roger Adria Oliveras (Spa) Kern Pharma 0:13:15
30 Damiano Caruso (Ita) Bahrain McLaren 0:13:40
31 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team 0:14:20
32 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:15:26
33 Kristian Aasvold (Nor) Riwal Readynez 0:15:42
34 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:15:53
35 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH 0:18:58
36 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:19:29
37 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:19:30
38 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie 0:19:47
39 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma 0:19:50
40 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:19:56
41 Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix 0:20:03
42 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:20:13
43 Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert 0:20:26
44 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles 0:20:52
45 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:21:59
46 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:22:41
47 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:22:49
48 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Fundacion-Orbea 0:23:07
49 Clement Venturini (Fra) AG2R la Mondiale 0:23:14
50 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA 0:23:33
51 James Shaw (GBr) Riwal Readynez 0:23:38
52 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:23:54
53 Mikel Iturria Segurola (Spa) Fundacion-Orbea 0:23:58
54 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma 0:24:18
55 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:24:25
56 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:24:48
57 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:24:53
58 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:25:28
59 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:25:55
60 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:28:05
61 Pablo Bonilla (Spa) Burgos-BH 0:29:21
62 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:29:27
63 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles 0:29:44
64 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:30:33
65 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:30:55
66 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma 0:31:08
67 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 0:31:25
68 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez
69 Andrea Pasqualon (Ita) Circus-Wanty Gobert 0:31:29
70 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:31:58
71 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal 0:32:56
72 Loïc Vliegen (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:33:10
73 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix 0:33:26
74 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain McLaren 0:34:02
75 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:34:10
76 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:34:22
77 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:34:27
78 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren 0:34:46
79 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma 0:34:47
80 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie 0:34:56
81 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal 0:34:57
82 Christoffer Lisson (Den) Riwal Readynez 0:35:12
83 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:35:25
84 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH 0:37:04
85 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:37:16
86 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:37:56
87 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:38:08
88 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:38:13
89 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma 0:38:19
90 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott 0:39:05
91 Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:40:03
92 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix 0:40:16
93 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic 0:41:00
94 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:41:10
95 Alexis Gougeard (Fra) AG2R la Mondiale 0:41:24
96 Benoit Jarrier (Fra) Team Arkea-Samsic 0:42:17
97 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:42:18
98 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:42:23
99 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:42:32
100 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:42:33
101 Florian Vachon (Fra) Team Arkea-Samsic 0:43:13
102 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:43:57
103 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea 0:45:18
104 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:47:14
105 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 0:48:50
106 Alexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott 0:49:07
107 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma 0:49:32
108 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma 0:50:13
109 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 0:51:49
110 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea 0:52:33
111 Sondre Holst Enger (Nor) Riwal Readynez 0:53:21
112 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:54:02
113 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:54:28
114 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team 0:54:32
115 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:55:34
116 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic 0:55:40
117 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:55:53
118 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo 0:56:35
119 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea 0:57:02
120 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:57:06
121 Mark Padun (Ukr) Bahrain McLaren 0:57:34
122 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 1:01:40
123 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 1:02:25
124 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma 1:03:50
125 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie 1:04:03
126 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 1:04:42
127 Julien Morice (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 1:08:23
128 Jonas Van Genechten (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 1:15:40
129 Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 1:16:35