fot. Saudi Tour/Twitter

Niemiecki kolarz wygrał trzeci etap wyścigu rozgrywanego w Arabii Saudyjskiej.

Kolarze mieli do pokonania 119 kilometrów trasy, na której znalazło się kilka niewielkich podjazdów. Sądząc po profilu etapu wszyscy oczekiwali po raz kolejny masowego finiszu z peletonu.

Tuż po starcie zawiązała się walka o dołączenie do odjazdu dnia. Ta sztuka udała się piątce zawodników. Byli nimi: Suleiman Kangangi, Nikodemus Holler (obaj Bike Aid), Maral-Erdene Batmunkh (TSG Cycling Team), Nigel Ellsay (Rally Cycling) oraz Joel Suter (Bingoal – Wallonie Bruxelles).

Na niespełna 70 kilometrów do mety przewaga harcowników wynosiła niecałe dwie minuty. 50 kilometrów przed metą na podjeździe tempo podkręciła Astana gubiąc przy okazji niektórych sprinterów, wśród których był Mark Cavendish (Bahrain-Mclaren). Chwilę później uciekinierzy zostali wchłonięci, a niespodziewanie na atak zdecydował się lider wyścigu Rui Costa (UAE Team Emirates). Nietrwał on jednak zbyt długo i Portugalczyk powrócił do peletonu.

Na 29 kilometrów przed metą tempo podkręciła drużyna Bahrainu, która razem ze swoim sprinterem Markiem Cavendishem powróciła na czoło peletonu, aby na dobrych pozycjach rozpocząć stromy 500 metrowy podjazd. Następnie na lotnej premii na zaledwie 12 kilometrów do mety lider wyścigu zaatakował na podjeździe zdobywając 3 sekundy bonifikaty. Dzięki temu Rui Costa umocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Mistrz świata z Florencji z 2013 roku pozostawał na czele i samotnie zmierzał do mety, jednak pogoń peletonu spowodowała, że na 5 kilometrów do mety nikt nie pozostawał na czele. Na finiszowych metrach najszybszy okazał się Phil Bauhaus (Bahrain-McLaren), który rozprowadzał swojego kolegę z zespołu Cavendisha, ale po długim finiszu mógł unieść ręce w geście triumfu i objął prowadzenie w całym wyścigu. Miejsca na podium uzupełnili Reinardt Janse van Rensburg (NTT Pro Cycling) oraz Algierczyk Youcef Reguigui z drużyny Terengganu Inc. TSG Cycling Team.

Wyniki trzeciego etapu:

1 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – McLaren 2:48:27
2 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:00:00
3 Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:00:00
4 Carlos Barbero (Esp) NTT Pro Cycling Team 0:00:00
5 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
6 August Jensen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
7 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
8 Timothy Dupont (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:00:00
9 Geoffrey Soupe (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
10 Lucas Carstensen (GER) Bike Aid 0:00:00
11 Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:00:00
12 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:00
13 Mark Cavendish (GBr) Bahrain – McLaren 0:00:00
14 Julien Trarieux (Fra) Nippo Delko Provence 0:00:00
15 Davide Martinelli (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
16 Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
17 Jetse Bol (Ned) Burgos – BH 0:00:00
18 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
19 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:00
20 Fabien Doubey (Fra) Circus – Wanty Gobert 0:00:00
21 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
22 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
23 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
24 Ramunas Navardauskas (Ltu) Nippo Delko Provence 0:00:00
25 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos – BH 0:00:00
26 Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence 0:00:00
27 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:06
28 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:00:06
29 Connor Swift (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:00:06
30 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 0:00:06
31 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:00:06
32 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:06
33 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:00:06
34 Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:06
35 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – McLaren 0:00:06
36 James Shaw (GBr) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:09
37 Zeb Kyffin (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:00:12
38 Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles 0:00:12
39 Boris Vallée (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:12
40 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:12
41 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:12
42 Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling Team 0:00:12
43 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling 0:00:12
44 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:12
45 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 0:00:17
46 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:18
47 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:20
48 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Nippo Delko Provence 0:00:20
49 Damiano Cima (Ita) Gazprom – RusVelo 0:00:20
50 Steve Lampier (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:00:20
51 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie 0:00:20
52 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:00:20
53 Adrien Garel (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:20
54 Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:29
55 Stephen Bassett (USA) Rally Cycling 0:00:33
56 Benjamin King (USA) NTT Pro Cycling Team 0:00:50
57 Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:01:06
58 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – McLaren 0:01:18
59 Fred Wright (GBr) Bahrain – McLaren 0:01:18
60 Enrico Gasparotto (SUI) NTT Pro Cycling Team 0:01:23
61 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:01:25
62 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:30
63 Julien Morice (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:01:47
64 Kévin Réza (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:01:52
65 Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling Team 0:02:09
66 Donavan Vincent Grondin (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:02:44
67 Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence 0:02:44
68 Pablo Guerrero Bonilla (Esp) Burgos – BH 0:02:49
69 Matthew Gibson (GBr) Burgos – BH 0:02:53
70 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:03:32
71 Nikodemus Holler (GER) Bike Aid 0:03:32
72 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid 0:03:32
73 Grega Bole (Slo) Bahrain – McLaren 0:03:32
74 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom – RusVelo 0:03:32
75 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:03:32
76 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:32
77 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:03:32
78 Angel Fuentes Paniego (Esp) Burgos – BH 0:03:32
79 Yoann Offredo (Fra) Circus – Wanty Gobert 0:03:32
80 Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:32
81 Elmar Reinders (Ned) Riwal Readynez Cycling Team 0:03:32
82 Jon Irisarri Ricon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:32
83 Wesley Kreder (Ned) Circus – Wanty Gobert 0:03:32
84 Thomas Degand (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:03:32
85 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles 0:03:32
86 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:03:32
87 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:03:32
88 José Fernandes (Por) Burgos – BH 0:03:32
89 Bert De Backer (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:03:32
90 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:03:32
91 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:07:36
92 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:07:36
93 Imerio Cima (Ita) Gazprom – RusVelo 0:07:36
94 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:07:36
95 Oliver Moors (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:07:36
96 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 0:07:36
97 Joel Suter (SUI) Wallonie Bruxelles 0:07:36
98 Clint Hendricks (RSA) Bike Aid 0:07:36
99 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – McLaren 0:07:36
100 Arvid De Kleijn (Ned) Riwal Readynez Cycling Team 0:07:36
101 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:07:36
102 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 0:07:36
103 Ludwig De Winter (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:07:36
104 Kevin Van Melsen (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:07:36
105 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie 0:07:36
106 Justin Wolf (GER) Bike Aid 0:07:36
107 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie 0:07:36
108 Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:07:36
109 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 0:07:36
110 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:10:24
111 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 0:10:24
112 Jack Rees (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:10:24
113 Wan Abdul Rahman Hamdan (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:10:24
114 Jacob Tipper (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:10:24
115 Richard Jones (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:10:24
116 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:12:08
DNS Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles

CLASSIFICA GENERALE

1 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – McLaren 11:12:56
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:03
3 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:08
4 Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:00:12
5 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – McLaren 0:00:13
6 Carlos Barbero (Esp) NTT Pro Cycling Team 0:00:14
7 Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:15
8 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:15
9 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:16
10 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:16
11 Lucas Carstensen (GER) Bike Aid 0:00:16
12 Geoffrey Soupe (Fra) Total Direct Energie 0:00:16
13 Fabien Doubey (Fra) Circus – Wanty Gobert 0:00:16
14 August Jensen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:16
15 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:00:22
16 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:26
17 Ramunas Navardauskas (Ltu) Nippo Delko Provence 0:00:26
18 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos – BH 0:00:28
19 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:31
20 Jetse Bol (Ned) Burgos – BH 0:00:31
21 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 0:00:32
22 Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels – Vital Concept 0:00:32
23 Connor Swift (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:00:34
24 Boris Vallée (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:40
25 Mark Cavendish (GBr) Bahrain – McLaren 0:00:41
26 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie 0:00:46
27 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:00:47
28 James Shaw (GBr) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:47
29 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:00:47
30 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling 0:00:50
31 Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling Team 0:00:53
32 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:57
33 Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence 0:01:00
34 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:05
35 Adrien Garel (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:01:11
36 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 0:01:19
37 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:37
38 Damiano Cima (Ita) Gazprom – RusVelo 0:02:01
39 Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:02:01
40 Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:02:25
41 Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles 0:02:30
42 Fred Wright (GBr) Bahrain – McLaren 0:02:38
43 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:02:47
44 Stephen Bassett (USA) Rally Cycling 0:03:00
45 Steve Lampier (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:03:10
46 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Nippo Delko Provence 0:03:21
47 Julien Morice (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:03:28
48 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – McLaren 0:03:51
49 Timothy Dupont (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:04:08
50 Benjamin King (USA) NTT Pro Cycling Team 0:04:13
51 Yoann Offredo (Fra) Circus – Wanty Gobert 0:04:23
52 Wesley Kreder (Ned) Circus – Wanty Gobert 0:04:44
53 Jon Irisarri Ricon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:45
54 Nikodemus Holler (GER) Bike Aid 0:04:50
55 Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:58
56 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:00
57 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:05:06
58 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:05:18
59 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:05:45
60 Donavan Vincent Grondin (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:05:45
61 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:23
62 Enrico Gasparotto (SUI) NTT Pro Cycling Team 0:07:02
63 Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling Team 0:07:02
64 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:07:37
65 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:08:07
66 Arvid De Kleijn (Ned) Riwal Readynez Cycling Team 0:08:07
67 Angel Fuentes Paniego (Esp) Burgos – BH 0:08:09
68 Davide Martinelli (Ita) Astana Pro Team 0:08:11
69 Charles Page (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:08:11
70 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:08:11
71 Julien Trarieux (Fra) Nippo Delko Provence 0:08:18
72 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:08:25
73 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:08:27
74 Zeb Kyffin (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:08:34
75 Imerio Cima (Ita) Gazprom – RusVelo 0:08:49
76 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:09:10
77 Bert De Backer (Bel) B&B Hotels – Vital Concept 0:09:11
78 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:09:16
79 Joel Suter (SUI) Wallonie Bruxelles 0:09:23
80 Grega Bole (Slo) Bahrain – McLaren 0:10:11
81 Matthew Gibson (GBr) Burgos – BH 0:10:15
82 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:10:21
83 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 0:10:32
84 Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence 0:11:13
85 Pablo Guerrero Bonilla (Esp) Burgos – BH 0:11:32
86 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:11:53
87 Elmar Reinders (Ned) Riwal Readynez Cycling Team 0:12:00
88 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid 0:12:12
89 José Fernandes (Por) Burgos – BH 0:12:15
90 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles 0:12:22
91 Thomas Degand (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:12:28
92 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:12:29
93 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom – RusVelo 0:13:42
94 Kevin Van Melsen (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:13:43
95 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:44
96 Richard Jones (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:13:56
97 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – McLaren 0:14:28
98 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:14:34
99 Kévin Réza (Fra) B&B Hotels – Vital Concept 0:15:37
100 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:15:52
101 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 0:16:01
102 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie 0:16:03
103 Clint Hendricks (RSA) Bike Aid 0:16:32
104 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 0:16:39
105 Ludwig De Winter (Bel) Circus – Wanty Gobert 0:16:43
106 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:46
107 Justin Wolf (GER) Bike Aid 0:17:46
108 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 0:18:31
109 Jack Rees (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:19:17
110 Jacob Tipper (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:19:18
111 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie 0:21:40
112 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:23:09
113 Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:23:41
114 Oliver Moors (GBr) Ribble Weldtite Pro Cycling 0:27:00
115 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:31:23
116 Wan Abdul Rahman Hamdan (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:32:40