fot. UEC

Europejski czempionat w 2020 roku zawita do północno-wschodniej części Włoch, znanym pod piękną, włoską nazwą Trentino. 

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym odbędą się w dniach 9-13 września. Jest to duża zmiana, w porównaniu z poprzednimi edycjami tej imprezy (zazwyczaj czempionat odbywał się w pierwszej połowie sierpnia). Jest to oczywiście związane z terminem odbywania się Igrzysk Olimpijskich W Tokio, co znacząco wpływa na kolarski kalendarz.

Dziś i jutro ma się odbyć inspekcja tras w, w której wezmą udział władze UEC (Europejskiej Unii Kolarskiej) oraz telewizje Rai i Eurovision. Warto powiedzieć, że władze europejskiej federacji reprezentuje między innymi v-ce prezydent UEC Agata Lang. Eurovison ma realizować przekaz telewizyjny całej imprezy. Przez pierwsze trzy dni będziemy mogli oglądać zawodniczki i zawodników za pośrednictwem internetu, natomiast podczas dwóch dni kończących mistrzostwa Europy będziemy mogli je podziwiać dzięki przekazowi telewizyjnemu.

Trasa wyścigów ze startu wspólnego:

Każdy z wyścigów ze startu wspólnego rozpocznie się na urokliwym Piazza Duomo w centrum Trydentu. Runda tegorocznych mistrzostw Europy będzie liczyć sobie 16,8 km, a różnica wzniesień na jednym okrążeniu wyniesie 250 m. Największą trudnością jest na nim 4 kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu około 4 %. Tuż przed finiszem znajdzie się krótki odcinek bruku. Wszystkie kategorie oprócz elity mężczyzn będą ścigać się wyłącznie na rundach.

Wyścig elity mężczyzn nie będzie prowadzić tak jak w przypadku innych kategorii wyłącznie trasą rundy. Zawodnicy zmierzą się z trasą o długości 178 kilometrów i przewyższeniu przekraczającym 3500 metrów. Kolarze wystartują oczywiście z Piazza Duomo, ale po drodze czeka ich prawie 90 kilometrowy dojazd na którym czekać będą podjazdy pod Cadine, Udalrico oraz Candriai. Tytułu z holenderskiego Alkmaar w elicie mężczyzn będzie bronić reprezentant gospodarzy Elia Viviani.

 

Trasa wyścigów jazdy indywidualnej na czas:

Jeśli chodzi o trasę jazdy indywidualnej na czas czeka nas kilka zaskoczeń. We wszystkich kategoriach walka z czasem rozegra się na jednej rundzie liczącej 21,6 kilometra. Począwszy od juniorek aż po elitę mężczyzn. Profil trasy, pomimo dwóch niewielkich wzniesień powinien premiować prawdziwe specjalistki i specjalistów od samotnej walki z czasem. Tytułu w wśród elity kobiet będzie bronić Holenderka Ellen van Dijk, a wśród Panów rewelacyjny Belg Remco Evenepoel.

Harmonogram Mistrzostw Europy w 2020 roku:

9 września 
– jazda indywidualna na czas juniorek
– jazda indywidualna na czas juniorów
– mikst

 10 września
– jazda indywidualna na czas U23 kobiet
– jazda indywidualna na czas elity kobiet
– jazda indywidualna na czas U23 mężczyzn
– jazda indywidualna na czasmężczyzn

11 września
– wyścig ze startu wspólnego juniorek 67,2 km/ 4 rundy

– wyścig ze startu wspólnego juniorów 117,6 km/ 7 rund

– wyścig ze startu wspólnego U23 kobiet 84 km/ 5 rund

12 września
– wyścig ze startu wspólnego U23 mężczyzn 151,2 km/ 9 rund
– wyścig ze startu wspólnego elity kobiet 117,6 km/ 7 rund

13 września
– wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn 178,7 km/ 7 rund

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments