Fot. www.dlakierowcow.policja.pl

Początek nowego roku wiąże się nie tylko z przygotowaniami do nowego sezonu. Wraz z jego nadejściem wchodzą w życie uchwalone wcześniej przepisy prawne. Poniżej możliwe kary dla rowerzystów obowiązujące w 2020 roku.

Często lekceważoną przez kolarzy kwestią jest posiadanie dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania rowerem. W przypadku osób pełnoletnich wystarczający jest dowód osobisty. W przypadku osoby nieletniej konieczne jest zabranie ze sobą w drogę karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii B1. Kara za ich brak wynosi 100 zł.

Nieco łagodniej, ale także karana jest jazda chodnikiem. Tu mówimy o karze 50-złotowej, jednak warto pamiętać, że są wyjątkowe sytuacje, w których funkcjonariusze mogą zdecydować o odstąpieniu od ukarania. Dotyczą one trudnych warunków pogodowych oraz sytuacji, gdy ograniczenie prędkości przekracza 50 km/h. W tych sytuacjach jazda poboczem jest bezpieczniejsza dla nas. Ustawodawca zezwolił także na poruszanie się chodnikiem w przypadku sprawowania pieczy nad rowerzystą do 10-tego roku życia. Należy jednak pamiętać, że to pieszy bezwzględnie ma pierwszeństwo na chodniku i kolizja z nim w takiej sytuacji wynika z naszej winy.

Rowerzysta w myśl przepisów jest uczestnikiem ruchu i z tego powodu prawo nakłada na nas szereg obowiązków podczas poruszania się na drodze. Te najistotniejsze dotyczą wyposażenia sprzętu. Przed wyruszeniem w trasę w naszym rowerze musimy mieć co najmniej jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny, światło białe lub żółte z przodu, minimum jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał, którego dźwięk nie może odstraszać otoczenia. Tutaj kary są niemałe – wahają się w przedziale 50 – 500 zł w zależności od ilości stwierdzonych uchybień.

Nierzadko zdarza się, że trenujemy w towarzystwie drugiej osoby. Tu warto pamiętać, że jazda obok siebie (w parach) jest dozwolona, jednak nie należy nadużywać tego przepisu. Gdy istnieje obawa, że taki styl jazdy stworzy zagrożenie w ruchu, natychmiast jeden z nas powinien wycofać się na koło jadącego przodem.

Najbardziej surowe kary przepisy przewidują za jazdę po spożyciu alkoholu. Ich wysokość zależy od jego stężenia we krwi. Przedział 0,2 – 0,5 promila to sankcja w wysokości 300 – 500 zł. Spożycie większej ilości alkoholu skutkuje karą 500 zł. Ustawodawca przewidział także dotkliwe kary za spowodowanie zagrożenia w stanie nietrzeźwości. W takim przypadku możemy nawet trafić do więzienia na 30 dni!

Pamiętajmy, że nawet najmniejsze spożycie alkoholu zmniejsza naszą koncentrację i powoduje, że stanowimy potencjalne zagrożenie nie tylko dla własnego bezpieczeństwa ale przede wszystkim innych osób. Warto zostawić zatem rower w domu po spożyciu alkoholu, lub odłożyć jazdę na inny dzień.

Poniżej szczegółowy wykaz kar dla rowerzystów w 2020 roku:

 • wożenie dziecka do lat 7 bez dodatkowego siodełka – 50 zł,
 • jazdę poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy – 50 zł,
 • nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 50 zł,
 • nieopuszczenie śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku – 50 zł,
 • jazdę poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy – 50 zł,
 • jazdę rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu – 200 zł,
 • korzystanie z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy – 200 zł,
 • wyprzedzanie innego roweru na zakręcie – 300 zł,
 • czepianie się innych pojazdów podczas jazdy rowerem – 100 zł,
 • Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 złotych
 • czepianie się innych pojazdów podczas jazdy – 100 złotych,
 • przejazd na czerwonym świetle – 100 złotych,
 • wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd – 150 złotych,
 • niezatrzymanie się przed znakiem STOP – 100 złotych,
 • utrudnianie lub tamowanie ruchu – 100-300 złotych,
 • hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie – 100 – 300 złotych.
Poprzedni artykułDrużyna braci Contadorów Kometa-Xstra celuje w licencję World Tour
Następny artykułSprawczyni śmiertelnego wypadku z Tour of Himmelfart ukarana
Historyk z wykształcenia. Pasjonuje się wszelkiego rodzaju sportem, na pierwszym miejscu stawiając kolarstwo oraz tenis ziemny. Tym pierwszym zainteresował się śledząc relacje z Giro d’Italia 2009. Uważa, że uprawiając sport odkrywamy swoje drugie „ja”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments