fot. Tour Down Under

Zwycięstwem Simony Frapporti (Bepink) zakończył się ostatni etap kobiecego Tour Down Under. W całej imprezie triumf przypadł Ruth Winder (Trek – Segafredo).

Ostatni odcinek ścigania w południowej Australii był wręcz tradycyjny. Zawodniczki miały do pokonania nieco ponad 40 kilometrów na krótkich i krętych rundach w Adelajdzie – tych samych, na których później rozegrano męskie kryterium. Na poszczególnych okrążeniach było też do zebrania kilka bardzo cennych bonifikat, co mogło namieszać w klasyfikacji generalnej.

Zgodnie z przewidywaniami, od samego początku rządy w peletonie objęły najmocniejsze zespoły. W związku z tym na pierwszych dwóch premiach z bonifikatami o sekundy walczyły zawodniczki z czołówki, lecz ostatecznie generalka się nie zmieniła.

Pełne uspokojenie przyszło na 17 z 25 rund. Wówczas od peletonu oderwała się liczna ucieczka w składzie Rushlee Buchanan (Vantage New Zealand National Team), Brodie Chapman (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Simona Frapporti (BePink), Leigh-Ann Ganzar (Rally Cycling), Tatiana Guderzo (Ale BTC Ljubljana), Jaime Gunning (Specialized Women’s Racing), Jessica Prat (Canyon-Sram), Katia Ragusa (Astana Women’s Team), Andrea Ramirez Fregoso (Agolico BMC), Lauren Stephens (Tibco-SVB), Georgia Whitehouse (Team UniSA-Australia) i Georgia Williams (Mitchelton-Scott). Harcowniczki między sobą rozdały sekundy na ostatniej premii, a później powalczyły o zwycięstwo etapowe.

Ostatecznie najlepsza okazała się Frapporti, która w sprincie pokonała Stephens i Buhanan. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała Ruth Wilder, co dało jej triumf w całym wyścigu.

Wyniki:
1 Simona Frapporti (Ita) BePink 0:58:32
2 Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
3 Rushlee Buchanan (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
4 Leigh Ann Ganzar (USA) Rally Cycling 0:00:00
5 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
6 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:00:00
7 Brodie Chapman (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
8 Jessica Pratt (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:00
9 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:00
10 Tatiana Guderzo (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
11 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico 0:00:00
12 Georgia Whitehouse (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
13 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 0:00:10
14 Ruby Roseman-Gannon (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:10
15 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women’s Team 0:00:10
16 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:10
17 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:00:10
18 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:10
19 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:10
20 Anna Trevisi (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:00:10
21 Alexis Ryan (USA) Alé BTC Ljubljana 0:00:10
22 Nina Kessler (Ned) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:10
23 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:00:10
24 Racquel Sheath (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:10
25 Jessie Hodges (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:10
26 Shara Gillow (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:10
27 Ally Wollaston (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:10
28 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:10
29 Anna Henderson (GBr) Team Sunweb 0:00:10
30 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico 0:00:10
31 Ella Harris (NZl) Canyon//Sram Racing 0:00:10
32 Rachel Neylan (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:10
33 Jenna Merrick (NZl) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:10
34 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:10
35 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:10
36 Sophie Edwards (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:10
37 Lauren Kitchen (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:10
38 Lotta Pauliina Henttala (Fin) Trek – Segafredo 0:00:10
39 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:00:10
40 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:10
41 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:10
42 Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico 0:00:10
43 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:10
44 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) Astana Women’s Team 0:00:10
45 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 0:00:10
46 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:00:10
47 Josie Talbot (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:10
48 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:10
49 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:10
50 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:16
51 Anastasiia Chursina (Rus) Alé BTC Ljubljana 0:00:16
52 Tanja Erath (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:16
53 Nicole Shields (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:16
54 Urska Pintar (Slo) Alé BTC Ljubljana 0:00:16
55 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:16
56 Sarah Gigante (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:16
57 Pfeiffer Georgi (GBr) Team Sunweb 0:00:16
58 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:16
59 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:16
60 Maëlle Grossetete (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:16
61 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:16
62 Victorie Guilman (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:16
63 Maaike Boogaard (Ned) Alé BTC Ljubljana 0:00:16
64 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 0:00:16
65 Jade Wiel (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:16
66 Jenelle Crooks (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:16
67 Erica Clevenger (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:19
68 Hannah Ludwig (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:19
69 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:19
70 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:19
71 Nicole Hanselmann (SUI) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:21
72 Nicole Frain (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:21
73 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:00:21
74 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women’s Team 0:00:21
75 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:00:21
76 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women’s Team 0:00:21
77 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico 0:00:21
78 Marieke Van Witzenburg (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:21
79 Markéta Hájková (Cze) BePink 0:00:21
80 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 0:00:21
81 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico 0:00:21
82 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:21
83 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:00:21
DNF Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer

Klasyfikacja generalna:
1 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 10:11:07
2 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:00:05
3 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:06
4 Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:17
5 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 0:00:30
6 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:32
7 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico 0:00:33
8 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:00:34
9 Jessica Pratt (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:34
10 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:35
11 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:37
12 Shara Gillow (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:38
13 Ella Harris (NZl) Canyon//Sram Racing 0:00:38
14 Rachel Neylan (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:38
15 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:40
16 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women’s Team 0:00:44
17 Ruby Roseman-Gannon (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:44
18 Jenna Merrick (NZl) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:44
19 Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico 0:00:44
20 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:44
21 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 0:00:44
22 Anastasiia Chursina (Rus) Alé BTC Ljubljana 0:00:45
23 Rushlee Buchanan (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:48
24 Urska Pintar (Slo) Alé BTC Ljubljana 0:00:50
25 Sarah Gigante (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:50
26 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:50
27 Lauren Kitchen (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:57
28 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer 0:01:03
29 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:01:06
30 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:30
31 Jenelle Crooks (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:02:48
32 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:17
33 Brodie Chapman (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:04:20
34 Tatiana Guderzo (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:04:33
35 Markéta Hájková (Cze) BePink 0:05:41
36 Victorie Guilman (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:05:45
37 Leigh Ann Ganzar (USA) Rally Cycling 0:05:53
38 Anna Henderson (GBr) Team Sunweb 0:06:00
39 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer 0:07:18
40 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//Sram Racing 0:08:38
41 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women’s Racing 0:10:50
42 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:11:00
43 Hannah Ludwig (GER) Canyon//Sram Racing 0:11:03
44 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:28
45 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 0:11:40
46 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico 0:12:36
47 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:15:18
48 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:15:18
49 Tanja Erath (GER) Canyon//Sram Racing 0:15:22
50 Lotta Pauliina Henttala (Fin) Trek – Segafredo 0:15:23
51 Maëlle Grossetete (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:15:23
52 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 0:15:24
53 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:15:34
54 Nicole Frain (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:17:36
55 Jessie Hodges (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:18:49
56 Nicole Shields (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:18:57
57 Anna Trevisi (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:19:02
58 Simona Frapporti (Ita) BePink 0:19:13
59 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:19:14
60 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:19:23
61 Alexis Ryan (USA) Alé BTC Ljubljana 0:19:31
62 Nina Kessler (Ned) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:19:31
63 Racquel Sheath (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:19:33
64 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico 0:19:33
65 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:33
66 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:19:33
67 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:19:39
68 Maaike Boogaard (Ned) Alé BTC Ljubljana 0:19:39
69 Jade Wiel (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:19:39
70 Pfeiffer Georgi (GBr) Team Sunweb 0:19:39
71 Georgia Whitehouse (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:23:11
72 Ally Wollaston (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:23:55
73 Sophie Edwards (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:24:06
74 Josie Talbot (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:24:37
75 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) Astana Women’s Team 0:24:37
76 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:24:48
77 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women’s Team 0:26:24
78 Marieke Van Witzenburg (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:27:16
79 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women’s Team 0:28:31
80 Erica Clevenger (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:28:41
81 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 0:28:43
82 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico 0:29:33
83 Nicole Hanselmann (SUI) Doltcini – Van Eyck Sport 0:31:04