fot. Women's Tour Down Under

Zwycięstwem Chloe Hosking (Rally – UHC) zakończył się pierwszy etap kobiecego Santos Tour Down Under. Australijka została też pierwszą liderką wyścigu.

Pierwszy odcinek kobiecej, australijskiej imprezy nie należał do najtrudniejszych. Zawodniczki miały do pokonania 116,3 km nieco pofałdowanego terenu, lecz do mety droga prowadziła lekko w dół.

Sam początek kobiecej rywalizacji otwierającej sezon 2020 był bardzo tradycyjny. Dość szybko od peletonu oderwała się bowiem samotna Justine Vromanne (Doltcini – Van Eyck), która nie uzyskała jednak dużej przewagi nad peletonem. Stało się wtedy jasne, że potencjalne ataki będą obecne na praktycznie całym etapie.

Po około 50 kilometrach, swoją koleżankę na czele zastąpiła Marieke Van de Groot – Witzenburg, która jednak także nie zdołała odjechać na więcej niż minutę od grupy zasadniczej. Holenderka, na swoje szczęście, utrzymała niewielką przewagę do szczytu jedynego podjazdu dnia, co pozwoliło jej założyć koszulkę najlepszej góralki.

Około 40 kilometrów przed kreską miały miejsce kolejne akcje. Tym razem na czele znalazły się Nicole Hanselmann (Doltcini – Van Eyck), do której dołączyła Brodie Chapman (FDJ). W przypadku wspomnianego duetu, przewaga nad peletonem dochodziła nawet do 2 i pół minuty, lecz nawet to nie wystarczyło, by dojechać do mety przed grupą zasadniczą.

Ostatecznie o zwycięstwie etapowym zdecydował więc sprint z peletonu. W nim najlepsza okazała się Chloe Hosking (Rally – UHC), która pewnie wyprzedziła Lottę Henttalę (Trek – Segafredo) oraz Matildę Raynolds (Specialized Women’s Racing). Dzisiejsza triumfatorka została także pierwszą liderką całego wyścigu.

Jedyna Polska w stawce – Anna Plichta straciła ponad trzy minuty i zajęła 81 miejsce.

Wyniki Women’s Tour Down Under 2020:

1 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 3:17:02
2 Lotta Pauliina Henttala (Fin) Trek – Segafredo 0:00:00
3 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
4 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
5 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:00
6 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:00
7 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:00:00
8 Lauren Kitchen (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
9 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women’s Team 0:00:00
10 Alexis Ryan (USA) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
11 Simona Frapporti (Ita) BePink 0:00:00
12 Tatiana Guderzo (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
13 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:00:00
14 Tanja Erath (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:00
15 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:00
16 Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
17 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
18 Ruby Roseman-Gannon (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
19 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
20 Shara Gillow (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
21 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:00:00
22 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico 0:00:00
23 Jenna Merrick (NZl) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:00
24 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:00
25 Maaike Boogaard (Ned) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
26 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
27 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
28 Ella Harris (NZl) Canyon//Sram Racing 0:00:00
29 Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico 0:00:00
30 Anna Henderson (GBr) Team Sunweb 0:00:00
31 Maëlle Grossetete (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
32 Racquel Sheath (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
33 Rachel Neylan (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
34 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 0:00:00
35 Nina Kessler (Ned) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
36 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
37 Anastasiia Chursina (Rus) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
38 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico 0:00:00
39 Josie Talbot (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
40 Markéta Hájková (Cze) BePink 0:00:00
41 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
42 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:00
43 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
44 Urska Pintar (Slo) Alé BTC Ljubljana 0:00:00
45 Victorie Guilman (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
46 Jade Wiel (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
47 Jenelle Crooks (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
48 Brodie Chapman (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:00
49 Jessie Hodges (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
50 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
51 Pfeiffer Georgi (GBr) Team Sunweb 0:00:00
52 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:00
53 Sarah Gigante (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
54 Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico 0:00:00
55 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
56 Hannah Ludwig (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:00
57 Jessica Pratt (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:00
58 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:00:00
59 Rushlee Buchanan (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
60 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 0:00:00
61 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
62 Ally Wollaston (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
63 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:00
64 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
65 Erica Clevenger (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
66 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) Astana Women’s Team 0:00:00
67 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women’s Team 0:00:00
68 Ashlee Jones (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:00
69 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 0:00:00
70 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:00
71 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico 0:00:00
72 Nicole Shields (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:00
73 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:00:00
74 Georgia Whitehouse (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:00
75 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:00:00
76 Leigh Ann Ganzar (USA) Rally Cycling 0:00:00
77 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico 0:00:59
78 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:00
79 Nicole Frain (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:02:07
80 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Segafredo 0:02:19
81 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:03:29
82 Sophie Edwards (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:03:44
83 Anna Trevisi (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:03:44
84 Minke Bakker (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:03:44
85 Bryony Botha (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:03:44
86 Melissa Van Neck (Cze) BePink 0:03:44
87 Marieke Van Witzenburg (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:03:44
88 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women’s Team 0:03:44
89 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 0:04:17
90 Nicole Hanselmann (SUI) Doltcini – Van Eyck Sport 0:06:16
91 Grace Anderson (NZl) BePink 0:11:44
92 Emma Chilton (Aus) Roxsolt Attaquer 0:13:20
93 Jutatip Maneephan (Tha) Alé BTC Ljubljana 0:14:28
DNF Justine Vromanne (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport

Klasyfikacja generalna:

1 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 3:16:51
2 Lotta Pauliina Henttala (Fin) Trek – Segafredo 0:00:04
3 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:06
4 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:07
5 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:08
6 Brodie Chapman (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:08
7 Nina Kessler (Ned) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:09
8 Anastasiia Chursina (Rus) Alé BTC Ljubljana 0:00:09
9 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:10
10 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:11
11 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:00:11
12 Lauren Kitchen (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:11
13 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women’s Team 0:00:11
14 Alexis Ryan (USA) Alé BTC Ljubljana 0:00:11
15 Simona Frapporti (Ita) BePink 0:00:11
16 Tatiana Guderzo (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:00:11
17 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:00:11
18 Tanja Erath (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:11
19 Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:11
20 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:11
21 Ruby Roseman-Gannon (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:11
22 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:00:11
23 Shara Gillow (Aus) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:11
24 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:00:11
25 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico 0:00:11
26 Jenna Merrick (NZl) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:11
27 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:00:11
28 Maaike Boogaard (Ned) Alé BTC Ljubljana 0:00:11
29 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:11
30 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:11
31 Ella Harris (NZl) Canyon//Sram Racing 0:00:11
32 Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico 0:00:11
33 Anna Henderson (GBr) Team Sunweb 0:00:11
34 Maëlle Grossetete (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:11
35 Racquel Sheath (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:11
36 Rachel Neylan (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:11
37 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 0:00:11
38 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:11
39 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico 0:00:11
40 Josie Talbot (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:11
41 Markéta Hájková (Cze) BePink 0:00:11
42 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:11
43 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:11
44 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:11
45 Urska Pintar (Slo) Alé BTC Ljubljana 0:00:11
46 Victorie Guilman (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:11
47 Jade Wiel (Fra) Fdj Nouvelle – Aquitaine Futuroscope 0:00:11
48 Jenelle Crooks (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:11
49 Jessie Hodges (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:11
50 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:11
51 Pfeiffer Georgi (GBr) Team Sunweb 0:00:11
52 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:11
53 Sarah Gigante (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:11
54 Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico 0:00:11
55 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:11
56 Hannah Ludwig (GER) Canyon//Sram Racing 0:00:11
57 Jessica Pratt (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:11
58 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:00:11
59 Rushlee Buchanan (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:11
60 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 0:00:11
61 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:11
62 Ally Wollaston (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:11
63 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:11
64 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:11
65 Erica Clevenger (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:11
66 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) Astana Women’s Team 0:00:11
67 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women’s Team 0:00:11
68 Ashlee Jones (Aus) Specialized Women’s Racing 0:00:11
69 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 0:00:11
70 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:11
71 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico 0:00:11
72 Nicole Shields (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:00:11
73 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:00:11
74 Georgia Whitehouse (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:11
75 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:00:11
76 Leigh Ann Ganzar (USA) Rally Cycling 0:00:11
77 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//Sram Racing 0:00:11
78 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico 0:01:10
79 Nicole Frain (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:02:18
80 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Segafredo 0:02:30
81 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:03:40
82 Sophie Edwards (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:03:55
83 Anna Trevisi (Ita) Alé BTC Ljubljana 0:03:55
84 Minke Bakker (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:03:55
85 Bryony Botha (NZl) Nationalmannschaft Neuseeland 0:03:55
86 Melissa Van Neck (Cze) BePink 0:03:55
87 Marieke Van Witzenburg (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:03:55
88 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women’s Team 0:03:55
89 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 0:04:28
90 Nicole Hanselmann (SUI) Doltcini – Van Eyck Sport 0:06:27
91 Grace Anderson (NZl) BePink 0:11:55
92 Emma Chilton (Aus) Roxsolt Attaquer 0:13:31
93 Jutatip Maneephan (Tha) Alé BTC Ljubljana 0:14:39